Polskie Radio
Section05
elektronika

Paweł Stachowiak z Siema Ziemia: wykonaliśmy ogrom pracy, żeby to nie brzmiało "po polsku"

- Siema Ziemia różni się od innych zespołów, w których brałem udział, systemem produkcyjnym. Większość zespołów nie skupia się nad brzmieniem całości, a tutaj wykonaliśmy naprawdę ogromną pracę, żeby to brzmiało tak masywnie. Nie chcę tu nikogo obrażać, ale żeby to nie brzmiało, w cudzysłowie, po polsku - mówił basista Paweł "Wuja HZG" Stachowiak przed koncertem grupy Siema Ziemia w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Jazz Siema Ziemia koncert Roch Siciński Dwójka MUZYKA KULTURA elektronika muzyka elektroniczna Paweł Stachowiak

"Paradoks litu". Wydobycie surowca niezbędnego dla "zielonej energetyki" szkodzi przyrodzie

Plany cięcia emisji gazów cieplarnianych windują zapotrzebowanie na lit - kluczowy składnik baterii w telefonach komórkowych, pojazdach elektrycznych i magazynach energii ze źródeł odnawialnych. Wydobycie tego metalu, zwanego dziś "białym złotem",  zużywa zaś olbrzymie ilości wody oraz zanieczyszcza środowisko.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA geologia elektronika elektrośmieci Chiny ekologia infrastruktura ŚWIAT

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach. Czy Polska pójdzie tym tropem?

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach podstawowych od stycznia 2024 roku wprowadzi Holandia. Czy Polska pójdzie tym tropem? Jacek Marciniak odwiedził Szkołę Podstawową nr 4 w Lesznie, na terenie której już od kilku lat obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych. 
Zobacz więcej na temat:  telefony komórkowe szkoła Leszno społeczeństwo młodzież elektronika szkoła podstawowa Jacek Marciniak