Stach Bukowski o debiutanckim singlu: "Lew" przyniósł nam szczęście

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 14:30
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały najważniejsze utwory ostatnich dekad. Tym razem jest to "Lew" - debiutancki singiel grupy Stach Bukowski.
Stach Bukowski
Stach BukowskiFoto: Czwórka

Stach Bukowski to olsztyńskie trio, w skład którego wchodzą basistka Agnieszka Kamińska, gitarzysta Robert Ostoja-Lniski oraz wokalista i perkusista Stanisław Bukowski, odpowiedzialny także za teksty i muzykę. Wychowywali się na piosenkach Zbigniewa Wodeckiego, Alicji Majewskiej i Anny Jantar. Tworzą z rockandrollowym polotem i mają ucho do chwytliwych melodii. O swoim brzmieniu muzycy mówią, że jest vintage, choć przyznają, że muzyka rockowa nigdy nie będzie dla nich passé. - Gitarowe riffy gwarantują nam moc przeżyć - przekonywali w Czwórce członkowie zespołu Stach Bukowski.

I słychać to w ich piosence "Lew" - debiutanckim singlu, który wydali w 2019 roku. - Miałem już napisany refren, ale zwrotka była dla mnie problemem. Przeszukiwałem swój dyktafon i przypomniało mi się, że kiedy byłem w gimnazjum, to przygotowałem sobie szkic takiej melodii, I to właśnie ona stała się zwrotką "Lwa" - wspomina Stach Bukowski.

Po melodii przyszedł czas na tekst. - Jako debiutant nie wiedziałem, czy robię to dobrze, czy źle. Nie miałem punktu odniesienia, więc szukałem potwierdzenia u innych. Pisałem go na początku studiów i moim najważniejszym celem było to, żeby dobrze brzmiał, fajnie się kojarzył i dobrze śpiewał - opowiada muzyk. - Kiedy zlepiłem już wszystko w całość, zaprezentowałem piosenkę zespołowi i postanowiliśmy ją nagrać. Fajne jest to, że "Lew" nadal żyje swoim życiem. Jest odtwarzany i gramy go na koncertach. To nasz największy pewniak.  

Stach Bukowski - Lew (Live Session) | FONOBO Label

Sam tekst odnosi się do imprezowej sytuacji, którą wyobraził sobie sam autor. - Byłem na studiach, a to taki czas, że ludzie gdzieś się przecinają, czasami zostają ze sobą na dłużej. Dynamika międzyludzkich relacji stała się motorem napędowym dla tej opowieści. I z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że mieliśmy dobre przeczucia co do tej piosenki - podsumowuje rozmówca Michała Daniluka.   

ZOBACZ WIĘCEJ Cykl "Był sobie numer" <<<

Posłuchaj
04:36 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - stach bukowski 09.09.2022.mp3 Jak powstał utwór "Lew" zespołu Stach Bukowski? (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Michał Daniluk

Data emisji: 08.09.2022

Godzina emisji: 13.48

kul

Czytaj także

Perfect Son: nagrałem piosenkę o tym, że jest za dobrze

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 15:30
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Martyna Matwiejuk rozmawia z Tobiaszem Bilińskim o piosence "It's For Life". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prostota, która trafia w sedno. Niemoc o numerze "Przekątne"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 15:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Niemoc opowiada o utworze "Przekątne".
rozwiń zwiń