Aljas: zaczęłam rapować, bo nie umiem śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 11:04
14 czerwca Aljas wypuściła w świat swoja ekpę "49 groszy". To efekt ponad trzech lat jej pracy i rozwoju, podczas których mogła liczyć na ogromne wsparcie przyjaciół. 
Aljas w Czwórce
Aljas w CzwórceFoto: Adam Świetlicki/Czwórka
  • 14 czerwca ukazała się epka Aljas pt. "49 groszy"
  • "Chłopaki z BMW" to piosenka-hołd. Utwór, który powstał dla przyjaciół Aljas, którzy ją wspierają od lat.
  • Na epce gościem jest asl33p. Aljas bardzo ceni tę współpracę
  • Aljas wraz z Arturem tworzą projekt Pirotechnika, do tańca, z mniejszą presją na teksty. 

- Dziś śmieję się, że zaczęłam rapować, bo nie umiem śpiewać, a chciałam zawsze coś robić z muzyką - mówi Aljas w Czwórce. - Do tej epki prowadziło 3,5 roku doskonalenia się. Myślę, że ten proces nadal trwa. Ta epka to nowy etap w mojej twórczości, staram się to podkreślać, żeby było widać progres, żeby był on czytelny dla słuchacza

Aljas to raperka, która miksuje oldschool, nowojorski styl i newschool. W liryce skupia się na analizie swojej tożsamości oraz krytyce rzeczywistości. Nieobca jest jej tematyka absurdu często ubrana w mocne bangery. Sama zajmuje się warstwą wizualną swoich prac: od okładek po teledyski.

Artystka pracuje nad muzyką i tekstami. Zależy jej na tym, żeby przekaz był jasny i spójny. Zdradza, że gdy dopada ją jakiś humor szuka pod niego jakiegoś beatu czy słów. - Jest to oczyszczające i myślę, że wielu muzyków zaczęło dlatego tworzyć rap - ocenia. 

"Chłopaki z BMW" dla przyjaciół

Wśród utworów Aljas znajdziemy "Chłopaków z BMW", który, jak wyjaśnia artystka, jest hołdem dla jej gimnazjum na Bemowie. - W tej szkole poznałam mojego kolegę, Janka Cięciarę, który dziś gra drugą główną rolę w filmie "Fanfik" - opowiada. - Znamy się już połowę swego życia. Janek zaczął mnie wprowadzać trochę w rap i nadal to robi. Przesłuchuje cierpliwie i wspiera mnie. W tym utworze mówię też o "chłopakach z Woli" - to fragment o Franku Warzywa, z którym studiowałam przez pięć lat na ASP i dalej jesteśmy bardzo blisko. W tym przypadku w świat muzyki to ja go wprowadziłam. Są tu też "chłopaki spod Poznania" czyli mój kolega Artur, druga część projektu Pirotechnika. On jest dla mnie wsparciem. To dla nich i o nich jest ta piosenka. 


Posłuchaj
14:13 czwórka muzyczny lunch 20.06.2023 aljas.mp3 Aljas opowiada o swojej twórczości i epce "49 groszy" (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

Aljas i współpraca zdalna

Na epce "49 groszy" obok Aljas pojawia się jeden gość. To asl33p, z którym nagrała "Wieczny czerwiec". - Asl33p to fajna miękka osoba, było super z nim pracować. Ma super etykę pracy, jest bardzo kreatywny - podkreśla gość Czwórki. - Między sobą budujemy dobrą chemię. 

źr. Aljas/Aljas - Wieczny Czerwiec feat. asl33p [Official 3D Visualizer]

Z asl33pem i Arturem z Pirotechniki Aljas pracuje zdalnie. Nie jest to najłatwiejsza forma współpracy, ale dzięki zaangażowaniu obu stron udaje się to. - Przy pracy zdalnej ważna jest ta ciągłość komunikacji, dbanie o to. Nawet jak nie mamy czasu śpiewać, to sama rozmowa też jest istotna - wyjawia raperka. -  Z asl33pem i jego nieoficjalną menago mamy taki czat codzienny, to pomaga. 

Pirotechnika do tańca

Obok solowej działalności Aljas angażuje się też w projekt Pirotechnika, który robi z kolegą Arturem. - My lubimy się pobawić przy muzyce, trochę mniej zobowiązująco. Tu jest mniej presji na treści - opowiada artystka i zaprasza do wysłuchania utworu "Ewa Demarczyk", który przedpremierowo wybrzmiał w Czwórce. - Ewę Demarczyk cenię za śpiew, flow, przyspieszenia różnego rodzaju, które ona stosuje, za poetykę wizerunek, etykę prezencji na scenie, bycie ikoną polskiej muzyki - dodaje. 

Aljas śmiało krytykuje jednowymiarowość tekstów w polskim rapie. - Denerwuje mnie monotematyka sceny hip-hopowej, gonienie za trendem, spłaszczanie wielu problemów i punktów w tej muzyce - ocenia. 

Niedawno mogliśmy usłyszeć Aljas na koncercie w warszawskim klubie Chmury, została też zaproszona na OFF Festiwal. Zobaczymy ją 4 sierpnia na Scenie eksperymentalnej Buh. 

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Michał Daniluk

Gość: Aljas

Data emisji: 20.06.2023

Godzina emisji: 13.16

pj

Czytaj także

DJ BRK: teraz spełniam swoje artystyczne marzenia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 19:00
DJ BRK jest świetnie znanym producentem w muzycznym świecie. Po latach pracy zdecydował się wydać autorski album, producencki. Płyta ma ukazać się w połowie roku, a znajdzie się na niej 15 kompozycji, każda z nich nagrana z innym artystą. 
rozwiń zwiń