50 lat hip-hopu. Historia i przyszłość "muzyki ulicy"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2023 18:30
Jeff Wojciechowski jako menedżer odkrywał Amerykę u boku Cypress Hill, kumplował się z Everlastem i organizował pierwsze koncerty w USA dla m.in Kalibra 44 i Tedego na przełomie lat 80. i 90. 
Jeff Wojciechowski w Czwórce
Jeff Wojciechowski w CzwórceFoto: Adam Świetlicki/Czwórka
  • Jeff Wojciechowski - Polak na Brooklinie, świadek powstawania hip-hopowej sceny. 
  • 11 sierpnia 1973 - impreza na Bronksie dała początek nowemu gatunkowi muzycznemu. 
  • Na zaproszenie Jeffa do Stanów pojechało wiele polskich zespołów hip-hopowych. 

Jeff Wojciechowski pochodzi z bokserskiej rodziny. Jego wujek bił się w finale Mistrzostw Polski z Jerzym Kulejem, a tata w półfinale z Józefem Grudniem, zaś Jeff mierzył się i boksował, ale w codziennym życiu na Brooklynie. W sieci możemy znaleźć informację, że 2Pac był jego kumplem z lat młodzieńczych. Tymczasem w studiu Czwórki Jeff Wojciechowski przyznaje, że 2Pac był od niego starszy i jedynie spotkał go w studiu, gdzie ten nagrywał. Minęli się przy windzie, a przechodząca obok fotografka zrobiła im wspólne zdjęcie. 

11 sierpnia 1973 - narodził się hip-hop

Kacper Ponichtera zaprosił Jeffa do Czwórkowego studia z okazji niedawnej umownej 50. rocznicy powstania hip-hopu, gatunku, który na stałe zmienił obraz współczesnego świata. Przyjmuje się, że hip-hop powstał 11 sierpnia 1973 roku w jednej z nowojorskich kamienic na Bronksie - wtedy DJ Cool Herck, jamajski producent, pionier muzyki hip-hopowej zorganizował całonocną imprezę, podczas której jego znajomi, przyjaciele, goście miksowali muzykę soulową, funkową, r'n'b. Mówić o początkach hip-hopu wspomina się również o płycie sprzed 45 lat - "Rapper's delight" amerykańskiej formacji Sugarhill Gang. 


Posłuchaj
25:03 czwórka muzyczny lunch 18.08.2023.mp3 Jeff Wojciechowski opowiada o początkach hip-hopu (Muzyczny lunch/Czwórka)

 

- Hip-hop wyciąga to, co zwykle jest ukryte. To niewygodna prawda, która odzwierciedla życie - mówiła w Czwórce Bogna Świątkowska, dziennikarka, promotorka kultury, prezeska Fundacji "Bęc Zmiana" i "matka chrzestna polskiego hip-hopu". W 2019 roku obchodziliśmy czterdziestą rocznicę wydania pierwszej rapowej płyty - "Rapper’s Delight" formacji The Sugarhill Gang, dzięki której istniejąca od 1973 roku nowojorska kultura hip-hopowa trafiła do mainstreamu. W tym roku mija 50 lat odkąd ten gatunek muzyczny pojawił się na świecie. 11 sierpnia 1973 roku w jednym z bloków na nowojorskim Bronksie zorganizowana została impreza o nazwie "Back to School Jam". Rozkręcił ją DJ Kool Herc, muzyk jamajskiego pochodzenia i pionier hiphopowej muzyki.

Jeff Wojciechowski był świadkiem tego jak kształtował się hip-hop na amerykańskich ulicach. Jego koledzy zakładali składy, nagrywali, niektórzy z nich weszli do mainstreamu. Czwórkowy gość podkreśla, że był w tym czasie jedynym Polakiem na Brooklynie. Zaangażował się w muzyczny świat, był menadżerem kilku zespołów, towarzyszył w trasach m.in. Eazy’emu-E z N.W.A. czy chłopakom z Cypress Hill. Znał Alchemista, Lil Dape (Gropu Home) czy Everlasta.

Polskie zespoły w Stanach

Warto wiedzieć, że to gość Kacpra Ponichtery do Stanów ściągnął takie zespoły jak Paktofonika, Kaliber 44, Warszafski Deszcz. - Na te koncerty przychodziło 500-1000 osób. Polskie zespoły były gwiazdami, a suport był amerykański, przyciągał też tamtejszą publiczność - zdradza Jeff. 

15 lat temu Jeff Wojciechowski oddalił się ze świata muzycznego, w stronę boksu. Dziś zapowiada, że już za chwilę powróci, ze swoją płytą. 


Jeff Wojciechowski i Kacper Ponichtera w Czwórce fot. Adam Świetlicki/Czwórka Jeff Wojciechowski i Kacper Ponichtera w Czwórce fot. Adam Świetlicki/Czwórka

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Kacper Ponichtera

Gość: Jeff Wojciechowski

Data emisji: 18.08.2023

Godzina emisji: 13.09

kul/pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka hip-hop rap MUZYKA
Czytaj także

Barto Katt i Koza o figlach z muzyką rozrywkową

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 15:00
Na kilka godzin przed premierą albumu "GEAR 3000" gośćmi Czwórki w audycji Piotrka Truszkowskiego będzie dynamiczny duet Barto Katt i Koza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

asthma: jestem w miejscu, w którym wiele osób nie chciałoby mnie widzieć

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 23:00
- Mam świadomość, że mój sposób bycia, to, że maluję paznokcie, dla przeciętnego odbiorcy polskiego hip-hopu to jest szlaban, coś, za co należy zdyskwalifikować twórcę. Ale nie myślę o tym w kategorii "jestem odważny", bo cały czas robię to, co czuję. Akceptuję sytuację, w której się znajduję - mówi asthma.  
rozwiń zwiń