Asthma w Czwórce zapowiada "Nowe życie Tour"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2023 17:30
Gościem kolejnej odsłony Muzycznego Lunchu jest asthma, który we wrześniu rusza na trasę koncertową. - Bardzo się cieszę, bo gramy w nowej formule - mówi raper w audycji. - Łączymy materiały z płyt poprzednich i tej, która jest jeszcze w planach.
Asthma i prowadzący audycję Kacper Ponichtera
Asthma i prowadzący audycję Kacper PonichteraFoto: Czwórka/Martyna Ogonek
  • Asthma, czyli Mateusz Wardyński, to jeden z ciekawszych twórców młodego pokolenia.
  • We wrześniu raper wyrusza w trasę koncertową.
  • Na trasie znajdą się główne miasta Polski.

Asthma, czyli Mateusz Wardyński, to jeden z ciekawszych twórców młodego pokolenia. Porównywany jest do Magika i Fokusa, nazywany jest także "głosem swojego pokolenia". Przeciw temu ostatniemu określeniu mocno protestuje. - Czuję odpowiedzialność za słowa, które wypowiadam, ale nie czuje się głosem pokolenia - opowiada raper. - Jak chcesz coś powiedzieć, to powiedz to sam. Jednak to, jak jestem postrzegany, jest poza moją kontrolą. Nie zależy mi, żeby być do kogoś porównywanym i być dla kogoś autorytetem. Nie myślę o takich rzeczach i nie jest to moim celem.

Z jaką wytwórnią współpracuje asthma?

W swojej twórczości rapuje o bieżących bolączkach świata, m.in. o kryzysie klimatycznym. Początkowo wrzucał swoje kawałki do sieci, jednak po premierze kawałka "Centrala" wszystko się zmieniło. Do artysty odezwało się kilka wytwórni, a ostatecznie raper podpisał kontrakt z Def Jam Recording Polska - polskim oddziałem legendarnej oficyny hip-hopowej.

- Po ukazaniu się tego kawałka ścierałem się z wytwórniami. Było to dla mnie cenne doświadczenie i lekcja, jak funkcjonuje ta branża. Jestem z Bielska-Białej i działałem bez koneksji w stolicy. To, co się wydarzyło, było gwałtowne i szybko się potoczyło - wspomina gość Czwórki. - Dla mnie najważniejsza jest wolność artystyczna i tworzenie samo w sobie. To jest główny wektor. To proces i nieustawanie w swojej drodze artystycznej. Mam radę dla innych - jeżeli wiesz, że to jest to, co chcesz robić w życiu, to nie przestawaj. Rzeczy później przychodzą. Działaj, twórz i nie profiluj się na duże wytwórnie, bo jeśli jesteś prawdziwy i utalentowany, to szansa przyjdzie sama.

Żr. Youtube/asthma/sick

Asthma - jakie miasta na trasie koncertowej?

Asthma z końcem września wyrusza w trasę koncertową. Już niedługo będą znane jej szczegóły. - Ostatnią trasę klubową graliśmy wiosną 2022, dlatego już się cieszę na spotkania z publiką. Bardzo się cieszę, bo gramy w nowej formule. Łączymy materiały z płyt poprzednich i tej, która jest jeszcze w planach - opowiada raper. - Na trasie znajdą się m.in. Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Łódź i Bielsko-Biała. W Bielsku-Białej będzie szczególny koncert nie tylko ze względu na fakt, że to moje rodzinne miasto, ale także na obiekt, w którym będziemy występować. Zapraszam na trasę "Nowe życie Tour".


Posłuchaj
26:58 Czwórka/Muzyczny Lunch - asthma_31.08.2023_mp3 Asthma o twórczości i trasie koncertowej (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Kacper Ponichtera

Gość: asthma, czyli Mateusz Wardyński

Data emisji: 31.08.2023

Godzina emisji: 13.13

aw

Czytaj także

Marzycielskie dźwięki od Strangers In My House

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 10:00
Strangers In My House wydali swoją debiutancką płytę "Leave It Undefined", to wypadkowa przeróżnych inspiracji członków zespołu nurtem shoegaze i dreampopu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aljas: zaczęłam rapować, bo nie umiem śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 11:04
14 czerwca Aljas wypuściła w świat swoja ekpę "49 groszy". To efekt ponad trzech lat jej pracy i rozwoju, podczas których mogła liczyć na ogromne wsparcie przyjaciół. 
rozwiń zwiń