"Brakujesz mi". Polska zapowiedź nowej płyty ptakovej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 13:15
Premiera nowego albumu ptakovej jesienią, a tymczasem do sieci trafił trzeci singiel zapowiadający to wydawnictwo - utwór "Brakujesz mi". - Jest to zdecydowanie zapis moich intymnych emocji - mówi artystka w Czwórce. - To jest bardzo głębokie i siedziało we mnie mocno.
Ptakova i prowadzący audycję Damian Sikorski
Ptakova i prowadzący audycję Damian SikorskiFoto: Czwórka/Martyna Ogonek
  • Już pod koniec września premierę będzie miał nowy album ptakovej.
  • Do sieci trafił trzeci singiel zapowiadający to wydawnictwo - utwór "Brakujesz mi".
  • Nostalgiczny tekst opowiada o miłości i lęku przed stratą.
  • Artystka jest autorką tekstów, muzyki, a także producentka swojego krążka. 

  

Ptakova, naprawdę nazywa się Natalia Ptak i jest wesołą dziewczyną z "sercem często smutnym". Polska wokalistka, producentka muzyczna, kompozytorka i autorka tekstów. Jej twórczość to wyrazisty głos muzyki alternatywnej, połączenie żywych instrumentów z elektroniką. Śmiało i bez przeszkód pływa między mainstreamem, a alternatywą.

"Brakujesz mi" - o czym jest piosenka ptakovej?

"Brakujesz mi" to pierwszy polski utwór w ramach nowego projektu ptakovej. Nostalgiczny tekst opowiadający o miłości i lęku przed stratą został ubrany w poruszającą emocje warstwę muzyczną. Tym samym ptakova po raz kolejny pokazuje swoją wrażliwość i delikatność, tworząc alternatywną balladę wywołującą uczucia, z którymi wiele osób z pewnością się utożsami. - To jeden z ostatnich utworów, które napisałam na ten album. Trudny dla mnie bardzo pod względem emocjonalnym i długo dojrzewał zarówno aranżacyjnie, jak i tekstowo - wspomina artystka. - "Brakujesz mi" jest piosenką o wewnętrznym niepokoju i lęku, o uczuciu, że boisz się stracić i brakuje ci kogoś, kto przecież nigdzie nie wychodzi i nigdzie się nie wybiera.


W jakim języku śpiewa ptakova na nowej płycie?

Pierwsze single promujące płytę nagrane zostały po angielsku. - Mimo, że dwa pierwsze utwory były po angielsku, to dalej język polski we mnie drzemie - mówi artystka. - "Brakujesz mi"  będzie jedną z nielicznych piosenek zaśpiewanych po polsku na nowym krążku. Potrzebowałam czegoś innego i też czułam po prostu intuicyjnie tworząc materiał na płytę, że bardziej mnie woła angielski i dobrze się w nim czuję. Lubię go po prostu.


ptakova - brakujesz mi (official video) / ptakova


Ptakova - jak debiutowała?

W 2020 roku, pod skrzydłami Sony Music Poland, ukazał się jej debiutancki album "Suma Wszystkich Dźwięków", który stworzyła we współpracy z producentem Markiem Dziedzicem i Jackiem "Budyniem" Szymkiewiczem. Krążek spotkał się z bardzo dobrym odbiorem wśród dziennikarzy i słuchaczy, a z początkiem 2021 roku ptakova została nominowana do nagrody muzycznej Fryderyk w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.

 

Jaka będzie nowa płyta ptakovej?

Za chwilę pojawi się jej nowy album. Ptakova jest producentką płyty i stworzyła ją  całości sama. - To jest piękne i zarazem super stresujące, bo to jest mój debiut producencki. Wcześniej przygotowywałam różne szkice i bawiłam się w produkcji, ale nie aż na taką skalę - opowiada. - Naprawdę nie sądziłam, tworząc pierwszy czy drugi utwór na ten album, że zrobię go sama w całości. To jest potężna dawka pracy, zaangażowania, tworzenia i niezwykła przygoda zatopienia się w sobie. To jest coś kompletnie innego.

ptakova - sometimes (official video)

Artystka przyznaje, że była to dla niej nauka, ale także niesamowite wyzwanie. - Myślę, że to jest też zupełnie inny poziom wymagania od siebie pewnych umiejętności, doświadczenia, samokrytyki, a jednocześnie odpuszczania. Podczas tego procesu jestem dla siebie sterem, żeglarzem i muszę po prostu podejmować decyzje przy tworzeniu. Sama muszę wiedzie, gdzie jest ten moment powiedzenia sobie "starczy", że jest naprawdę ok. - tłumaczy. -Spędziłam dużo czasu, jeśli chodzi o teksty i bardzo chciałam, żeby wyszło ze mnie to, co chciałam. Żeby wyszły te wszystkie emocje, wrażliwość i przeżycia, które można znaleźć na płycie.


Posłuchaj
26:39 Czwórka/Muzyczny Lunch - ptakova 04.092023.mp3 ptakova o swojej twórczości i nowej płycie (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

Premiera albumu przewidziana jest na 29 września. Artystka jeszcze nie zdradza jego nazwy, ale pochodzące z niego piosenki już zaprezentowała podczas swoich występów. - Koncerty są pewną weryfikacją tego materiału i wchodząc na scenę odżywają na nowo. Podczas koncertu słuchacze dzielą się swoją energią - opowiada ptakova. - Muszę przyznać, że ten odbiór jest naprawdę bardzo dobry. Mam pięknych słuchaczy i odbiorców, którzy dzielą się swoimi przeżyciami i emocjami. To jest naprawdę dobry odbiór. Taki o jakim marzyłam.


***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: ptakova (Natalia Ptak)

Data emisji: 04.09.2023

Godzina emisji: 13.13

aw/kul

Czytaj także

"Z nieba leje się złoto". Funkasanki zapowiadają płytę "Golden Hour"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2023 15:40
Nie trzymają się gatunkowych ram i wymykają wszelkim definicjom. Najlepiej czują się w elektronicznych przestrzeniach i tak też brzmią najnowsze numery duetu Funkasanki. - Chcemy, żeby album "Golden Hour" był dla słuchaczy jak ostatni promień słońca - opowiadają członkowie duetu Funkasanki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bye bye". Natalia Nykiel wita się ze słuchaczami nowym singlem

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 19:50
W ubiegłym roku Natalia Nykiel wydała płytę "Regnum" i znów wyruszyła w świat. Tym razem jednak, nie po to, by go odkrywać, tylko żeby nagrywać nowe piosenki. 
rozwiń zwiń