Hades i 2K88: STRATA powstała z chemii, album zrobił się sam [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 20:30
- Spontaniczna płyta, której miało nie być, a powstała sama i to jest jej największą siłą - tak o "SUBARU" mówią członkowie projektu STRATA. Tworzą go raperzy Hades i Kosi oraz producent 2K88. 
Hades i 2K88 jako STRATA i autorka audycji Ula Kaczyńska.
Hades i 2K88 jako STRATA i autorka audycji Ula Kaczyńska.Foto: Piotr Podlewski/PR
  • Hades i Kosi to ważne postaci polskiego hip-hopu, 2K88 to jeden z najbardziej liczących się polskich producentów. 
  • Artyści stworzyli projekt STRATA i wydali album "SUBARU". 
  • Materiał na płytę powstał spontanicznie - zarówno jeśli chodzi o muzykę, jak i o teksty.
  • Jest w tej płycie coś z przeszłości, ale to historia, którą można też napisać o współczesnych czasach - opowiada 2K88. 

STRATA legend polskiego hip-hopu

- Nie czuję się legendą polskiego hip-hopu, choć jest mi miło, kiedy to słyszę. Mam jeszcze dużo do zrobienia, zwłaszcza że doszliśmy do wniosku z Przemasem (Przemek Jankowiak, 2K88), że muzę będziemy robić do końca życia - opowiada Hades. - Staram się nie zajmować głowy takimi stwierdzeniami, bo kojarzą mi się z presją - dodaje 2K88.

Projekt narodził się w głowach Hadesa i Przemka Jankowiaka. Oni też rozpoczęli nad nim pracę. Potem do STRATY dołączył Kosi i w takim składzie artyści nagrali album "SUBARU".

"To brzmi jak płyta"

- Była pandemia, mieszkałem wtedy w Warszawie, nagrałem płytę z Włodim i chciałem kontynuować podróże po polskim hip-hopie - wspomina Przemas. - Z Hadesem przecięliśmy dobre 10 lat temu przy okazji Synów. Zaprosiliśmy go do klipu "Mój ruch", w którym epicko smaży rybę serwowaną później reżyserowi Janowi Klacie. W pandemii na tydzień zamknęliśmy się u mnie i robiliśmy bity z zamiarem, że powstaną do tego teksty. W pewnym momencie zaczęło nam brakować trzeciego elementu. Kogoś, kto to urozmaici. Najpierw padło na Włodiego, potem pojawił się Kosi i od razu zajarał się tym pomysłem.   

- Trwało to trzy lata, część numerów graliśmy na trasie Rulety, a pod koniec ubiegłego roku postanowiliśmy to wszystko spiąć - dodaje. - Mieliśmy jakieś szkice, posłuchałem tego, co udało nam się nagrać, i pomyślałem, że to brzmi jak płyta. 

- Przez długi czas pracowaliśmy nad materiałem, który chcieliśmy grać na żywo, na didżej setach, w klubach, spontanicznie. Bez planu wydawania go - wspomina Hades. - Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że to wszystko nabiera kształtów, pomyśleliśmy o EP-ce. Ale potem okazało się, że mamy tego tyle, że możemy wydać album. I sami byliśmy tym zaskoczeni.  

Posłuchaj
26:43 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - strata 13.06.2024.mp3 Hades i 2K88 o projekcie STRATA (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

Jak brzmi "SUBARU"?

Na płycie "SUBARU" eklektyczny, basowy, często abstrakcyjny przelot producencki 2K88 miesza się z luźno, niemal od niechcenia rzuconymi wersami, które w całości lepią się w spójny tomik wielkomiejskiej, podwórkowej rap-poezji.

Hades i 2K88: STRATA powstała z chemii, album zrobił się sam/Czwórka

- W przypadku tego albumu było tak, że wyciągaliśmy z odmętów pamięci i z telefonów jakieś zapiski, patenty, strzępy słów i urywki myśli, i przekształcaliśmy to w wersy. Często już w trakcie nagrania - opowiada raper. - Z Kosim mamy taką chemię, że dużo rzeczy powstaje bez słów, po prostu myślimy o podobnych rzeczach w tym samym momencie. Przemas był naszym reżyserem.  


Hades i 2K88 - projekt STRATA. Hades i 2K88 - projekt STRATA.

"SUBARU" to płyta brudna, treścią często korespondująca z czasami minionymi, jednocześnie w duchu mocno futurystyczna. Tam jungle spotyka polskie obertasy, baile funk miesza się z tradycyjnym rapowym samplingiem, a mroczny autotune lawiruje między orkiestracjami.

- Jestem zaskoczony, że ten album brzmi tak spójnie jak jakaś opowieść - przyznaje 2K88. - Jest w niej coś z przeszłości, ale to historia, którą można też napisać o współczesnych czasach.  

Zobacz także:

***

Audycja: Muzyczny lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Hades, 2K88 (STRATA)

Data emisji: 13.06.2024

Godzina emisji: 13.15

kul/wmkor