Damian Sikorski - będzie o nim głośno!

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 16:20
Jako pomysłodawca i gospodarz audycji "Będzie głośno!" oddaje głos młodym polskim artystom i artystom. Teraz jednak sam zdecydował się na solowy debiut. "Wiosna" to pierwszy singiel wydany pod szyldem Damian Sikorski Projekt. 
Damian Sikorski i Michał Wasilewski w studiu Czwórki.
Damian Sikorski i Michał Wasilewski w studiu Czwórki.Foto: Kamil Jasieński/Czwórka

"Znów mam 15 lat i biorę gitarę na plecy"

- Mam już na koncie kilka płyt, przy których pracowałem jako muzyk. Grywałem w zespołach, ale nigdy nie udzielałem się solowo. Tymczasem dziś ukazuje się piosenka, która zapowiada mój autorski album - mówi Damian Sikorski. - Nie wiem do końca, dlaczego właśnie teraz zdecydowałem się na ten krok. Może zatęskniłem za czasami, kiedy miałem 15 lat, wziąłem basówkę na plecy, wsiadłem do pociągu i pojechałem do studia nagrać swoją pierwszą w życiu płytę z zespołem Nocny Stróż. Dziś przeżywam te same emocje.   

Zacznij od basu

Muzyk, ale też dziennikarz Czwórki, dobrze przygotował się do solowego wydawnictwa. Przygodę z muzyką rozpoczął w wieku dziewięciu lat. Wówczas rodzice zapisali go do szkoły muzycznej. Uczył się grać na skrzypcach, a potem także na gitarze. Zdobyte doświadczenie wykorzystał przy pracy nad solowym krążkiem i zagrał na wszystkich instrumentach, które na nim usłyszymy. - Jestem także współproducentem tego materiału, ale w tej kwestii pieczę nad wszystkim trzymał Mateusz Hulbój - zaznacza Sikorski. - A to, co łączy wszystkie kompozycje, to to, że zaczynają się od basu, bo to mój ukochany instrument.

Akordowe i durowe piosenki

Jak przyznaje gość "Muzycznego Lunchu", zespoły, z którymi nagrywał i koncertował, należały przede wszystkim do nurtu rocka progresywnego. W solowym projekcie stawia jednak na piosenki. - Zmieniłem kierunek, stworzyłem utwory akordowe i durowe, skupiłem się na melodii - opowiada. - W singlowej "Wiośnie" śpiewa rockowy wokalista Piotr Niesłuchowski oraz delikatna i subtelna Penelov. Takie niestandardowe połączenie wydało mi się bardzo ciekawe.  

Damian Sikorski Projekt feat. Penelov & Niesłuchowski - Wiosna | Damian Sikorski 

Sztama z producentem

- Bardzo chciałem nagrać płytę z piosenkami, które mam w głowie. Z tekstami, które układały mi się przez lata. Długo się do tego zbierałem. Miałem nawet kilka podejść, nie do końca jednak udanych. Wszystko zmieniło się, kiedy poznałem Mateusza. On wyciągnął do mnie rękę i dodał mi odwagi - dodaje Damian Sikorski.    

Sprawdź też:

Album Damian Sikorski Projekt planowany jest na koniec roku 2023, wcześniej jednak możemy spodziewać się kolejnych singli artysty.

Posłuchaj
14:06 CZWÓRKA Muzyczy Lunch - sikorski 12.05.2023.mp3 Damian Sikorski o pierwszym autorskim singlu "Wiosna" (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny lunch

Prowadzi: Michał Wasilewski

Gość: Damian Sikorski (muzyk, kompozytor, autor audycji "Będzie głośno!")

Data emisji: 12.05.2023

Godzina emisji: 13.15

kul