Jerzyk Krzyżyk: "Bałtyk" to jest ten album, gdzie umarło mi ego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2023 17:45
"Bałtyk" to najnowsza płyta Jerzyka Krzyżyka, muzyka i malarza. Artysta uważa ją za najlepszy ze swoich projektów. Przyznaje też, że tworząc miał dużą potrzebę wyrażenia siebie. 
Okładka płyty Bałtyk Jerzyka Krzyżyka
Okładka płyty "Bałtyk" Jerzyka Krzyżyka Foto: mat.promoc./Dyspensa Records
  • Premiera albumu "Bałtyk" zaplanowana jest na 1 września. 
  • Będzie to piąta płyta w dorobku Jerzyka Krzyżyka. 
  • "Bałtyk" powstał z potrzeby wyrażenia swoich myśli. Dziś artysta określa go odbijaniem się od własnych wspomnień na swój temat. 
  • Jerzyk Krzyżyk jest też autorem okładki albumu. 

1 września to data premiery albumu "Bałtyk" Jerzyka Krzyżyka. Artysty, który ma niezwykłą regularność wydawniczą, rok po roku ukazały się "Moczydło", "Dożynki", "Warszawa", "Serce" a teraz "Bałtyk". W Czwórce artysta przyznaje, że potrzebuje zwolnić. 

- Dziś nie siadam do robienia muzyki. Potrzebuję znów się zatrzymać i wpaść na coś, co będzie pewnym pokojem, w którym będę chciał działać. Aktualnie nie mam pomysłu - zdradza. 

Skąd wziął się "Bałtyk"?

Na każdej z płyt poznajemy różne oblicza artysty. - Z Bałtyku przemawia ten Jerzyk, który przeraził się sytuacją, zrezygnował trochę wewnętrznie, ale idzie, choć wolniej - mówi gość Michała Daniluka. - Byłem wykończony, jak robiłem ten materiał, ale miałem dużą potrzebę powiedzenia tego. Chciałem to robić. 

Artysta nazywa "Bałtyk" odbijaniem się od swoich wspomnień na temat siebie, ale też próbą zachowania tego. - "Bałtyk" to jest ten album, gdzie umarło mi ego - przyznaje. 


Posłuchaj
17:55 czwórka muzyczny lunch 30.08.2023.mp3 Jerzyk Krzyżyk opowiada o albumie "Bałtyk" (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

Pomysł na najnowszą płytę zrodził się podczas tworzenia "Serca". Jerzy Krzyżyk już wtedy wiedział, że musi to być płyta swojska, inna, niepytająca o zgodę i bez lotów w stronę popu. Dziś wie też, że chce robić muzykę z nieco większym namaszczeniem. - Już "Bałtyk" powstawał długo, nie podczas jednej sesji. Wracałem do niego, robiłem przerwy - opowiada artysta. - Teraz w głowie chciałbym pracować nad jakimiś bardziej dojrzałymi inkarnacjami tego, co się wcześniej działo. Na pewno nie chcę rezygnować z syntezatorów. Ale temu wszystkiemu chcę nadać ciężaru, wagi.

Okładka pełna zagadek 

Jerzy Krzyżyk jest też autorem okładki swojego albumu. - Na niej jest błękit, smutek i parę zagadek, które można odnaleźć po odsłuchaniu płyty - wyjaśnia. - Są tu wizje przyszłości, motyw polskości, surowości. To też takie "puszczenie oczka", że nic się nie zmienia. 

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Michał Daniluk

Gość: Jerzyk Krzyżyk

Data emisji: 30.08.2023

Godzina emisji: 13.13

pj

Czytaj także

Marzycielskie dźwięki od Strangers In My House

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 10:00
Strangers In My House wydali swoją debiutancką płytę "Leave It Undefined", to wypadkowa przeróżnych inspiracji członków zespołu nurtem shoegaze i dreampopu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aljas: zaczęłam rapować, bo nie umiem śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 11:04
14 czerwca Aljas wypuściła w świat swoja ekpę "49 groszy". To efekt ponad trzech lat jej pracy i rozwoju, podczas których mogła liczyć na ogromne wsparcie przyjaciół. 
rozwiń zwiń