Łajzol: wszystko na tej płycie to jestem ja

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 14:43
8 kwietnia ukazała się solowa płyta Łazjola "Łajzol Serious". Artysta tytułem świadomie nawiązuje do Jokera, postaci z uniwersum DC, a wszystko przez emocje, których na albumie nie brakuje. 
Łajzol w Czwórce
Łajzol w CzwórceFoto: Adam Świetlicki/Czwórka

Łajzol półtora roku temu opuścił Warszawę. Z różnych powodów przeprowadził się do Bielska-Białej, tam zrealizował swój solowy album "Łajzol Serious". 

Gość Numera Raza wspomina, że swoją przygodę z muzyką zaczął już w 1999 roku, wtedy powstały jego pierwsze zwrotki, pisane do szafy. Solowy album powstał jednak dopiero w 2022 roku. - Przy tym albumie nie było kalkulacji, że jeden utwór będzie dla takiego odbiorcy, a drugi dla innego. Wszystko, co jest na tym albumie, to są moje gusta, one są dość szerokie i przekrojowe - przyznaje Łajzol w Czwórce. - Słucham dużo nowoczesnej muzyki, dużo klasycznego rapu. Podobnie z towarzystwem, obracam się i wśród starszych muzyków, i spotkasz mnie z trapowcami. Wszystko na tej płycie to jestem ja. Każdy z tych styli daje mi dużo radości, zabawy, satysfakcji i spełnienia - dodaje. 

Łajzol uważa się za pewnego rodzaju hybrydę, człowieka, który jedną nogą jest w dawnych czasach, drugą trochę w nowych. - Myślę, że umiem się odnaleźć, choć nie wiem, czy udało mi się połączyć pokolenia, bo są różne opinie dotyczące tej płyty - zdradza. 

Tytuł płyty świadomie nawiązuje do postaci Jokera. - Ta postać wydaje mi się postacią najbliższą ludziom takim jak my. Joker ma swoje słabości, tęsknoty i rozpacze. Bardzo lubię tę postać, dlatego też do niej nawiązałem - mówi Łajzol. - Emocje, które zawarłem na płycie, są prawdziwe. "Łajzol Serious" oznacza, że na tym krążku możemy znaleźć zarówno wesołe rzeczy z wielkim dystansem, jak również bardzo osobiste, przy których pisaniu ryczałem. Są to osobiste emocje. Chciałem zrobić słuchaczom taki rollercoaster. To taki celowy zabieg, żeby miotać emocjami - podkreśla. 

Posłuchaj
55:05 czwórka numer raz na fali 10.05.2022.mp3 Łajzol opowiada o swojej muzyce (Numer Raz na fali/Czwórka)

 

Cała płyta Łajzola powstała już po wyprowadzce do Bielska-Białej. Artysta zdradza, że gdy się przeprowadził, to w Bielsku nie znał nikogo ze świata muzycznego. - Dotarłem do studia muzycznego, tam poznałem producenta, 4Money, człowieka spoza środowiska rapowego, który dziś produkuje rap i ma fajne świeże podejście do tego - opowiada gość Czwórki. - Super mi się z nim pracowało - dodaje. 

Gość Numera Raza przyznaje, że podczas pracy lubi słuchać sugestii i wskazówek ludzi z zespołu. - Czasem może za bardzo na tym polegam, ale myślę, że dobry producent dużo więcej słyszy niż ja - ocenia. 

Łajzol od lat związany jest z ekipą JWP. Wspomina, że 2010 rok był tym, w którym na stałe dołączył do zespołu. - Wtedy zaczęliśmy wspólnie koncertować. Wtedy ukazał się singiel "Tworzymy historię". To byli ziomale, z którymi bujałem się już od dobrych paru lat. Zależało nam na dobrej zabawie - opowiada. 

Mimo dużego doświadczenia muzycznego "Łajzol Serious" jest pierwszą solową płytą Czwórkowego gościa. - Pierwszy raz pracowałem nad albumem, a nie tylko współpracowałem. Wszystko musiałem sobie wymyślić sam. Przy takim albumie trzeba mieć coś do powiedzenia. Po napisaniu jednej zwrotki trzeba napisać drugą - mówi Łajzol. - Nie męczyłem się, w miarę gładko to się potoczyło. Czułem, że przy solowym albumie mam więcej roboty, większą odpowiedzialność, ale też ciutkę większą satysfakcję - dodaje. 

Łajzol zapowiada swój pierwszy solowy koncert, który odbędzie się już 18 czerwca w Rzeszowie. Przypomina też, że wciąż koncertuje z JWP, na których koncerty również zaprasza. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez 2020 (@2020.loading)

***

Tytuł audycji: Numer Raz na fali

Prowadzi: Michał 'Numer Raz' Witak

Gość: Łajzol

Data emisji: 10.05.2022

Godzina emisji: 22.05

pj

Czytaj także

Aloha Opus Magnum. "Muzyka nie jest na sprzedaż"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 17:00
Aloha Opus Magnum to niezależne i zrealizowane z rozmachem dzieło, którego producentami wykonawczymi są Proceente i Łysonżi Dżonson. - Uczymy słuchaczy, jak eksplorować mózg autora. Nie robimy muzyki według planu, nie tworzymy jej na sprzedaż - mówią raperzy.
rozwiń zwiń