Balladyna DIY. Baasch o płycie "Echa grobowych rozwalin"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 14:00
Rok temu, w czasie lockdownu, premierę miała "Balladyna" w reżyserii Oskara Sadowskiego - wirtualne widowisko z pogranicza teatru i kina eksperymentalnego, wykorzystujące wiele technik, od wideo przez animacje 3D, aż po elementy zaczerpnięte ze świata gier. Muzykę do spektaklu skomponował Baasch.
Baasch
BaaschFoto: Yan Wasiuchnik

Ta ścieżka dźwiękowa może zdziwić moich fanów. Jest bardzo różnorodna, czasami smutna, czasami dramatyczna, czasami baśniowa Baasch

- Tragedia Juliusza Słowackiego pełna jest mroku, stąd też mrok musiał pojawić się w mojej muzyce. Ale nie stanowiło to dla mnie problemu, bo lubię jak dźwięki szarpią emocjonalnie mnie i mojego odbiorcę - opowiada Baasch. - Ten soundtrack powstawał w lockdownie, tak z resztą jak i cały spektakl. To zapis dźwiękowy mojej izolacji.

Posłuchaj
14:21 CZWÓRKA Off Control - Baasch 25.04.2021.mp3 Baasch o płycie "Balladyna. Echa Grobowych Rozwalin" (Off Control/Czwórka)

Lubię pracować samemu, stąd Baasch jest projektem solowym. Cenię sobie intymność w procesie twórczym Baasch

"Balladyna. Echa Grobowych Rozwalin" zawiera elementy ambientu, muzyki klubowej, mocne fragmenty rodem z horrorów i lekkie nuty, potraktowane z przymrużeniem oka. - Uwielbiam komponować "pod obraz", bez względu na to czy jest to film, czy spektakl. Od czasów ścieżki do "Płynących wieżowców" bardzo chętnię biorę udział w takich przedsięwzięciach. A praca przy "Balladynie" całkowicie otworzyła mnie na teatr - dodaje rozmówca Mateusza Tomaszuka.  

"Balladyna. Echa Grobowych Rozwalin" - posłuchaj płyty >>>

Praca nad tą muzyką pomogła mi znieść ten pierwszy moment zamknięcia w czterech ścianach, kiedy jeszcze nie wiedzieliśmy, z czym mamy do czynienia i co nas czeka Baasch

Oprócz Baascha do współpracy przy "Balladynie" Oskar Sadowski zaprosił także wielu wybitnych aktorów, m.in. Katarzynę Figurę, Jacka Poniedziałka, Sandrę Korzeniak, Marcina Kowalczyka, Bartka Gelnera, Martę Ziębę, a także twarze znane ze światowych wybiegów mody - Olę Rudnicką i Dominika Sadocha. Wszyscy, zamknięci w domach, grali przed kamerami telefonów i sami filmowali spektakl. - Aktorzy mieli trudne zadanie do wykonania, bo sami musieli zorganizować dźwięk, światło, scenografię i kostiumy. Mój warsztat pracy niespecjalnie różnił się od warunków sprzed pandemii: siedziałem w domu i komponowałem. Natomiast starałem się zsynchronizować z resztą grupy i na przykład wokale nagrywałem na dyktafon w telefonie, tak jak oni nagrywali się na kamery w smartfonach - wspomina artysta.

Baasch - Miasto (z płyty "Noc") / baaschmusic

***

Tytuł audycji: Off Control

Prowadzi: Mateusz Tomaszuk

Gość: Bartek Schmidt (Baasch)

Data emisji: 25.04.2021

Godzina emisji: 22.05

kul

Czytaj także

Mateusz Franczak: album "Night-night" wyłonił się z ciemności

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 22:04
- W ostatnim okresie noc była w moim życiu obecna także w trakcie dnia. Ale to nie jest tak, że płyta "Night-night" jest tylko o tym - mówi Mateusz Franczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Skórka: czasem czuję się muzycznie wyobcowany

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 11:59
Wraca po trzech latach i, jak mówi, ten powrót wydarzył się w sposób naturalny. – Nie nagrywam, jeśli nie mam niczego do powiedzenia. Wchodzę do studia, kiedy pojawia się pomysł. Druga płyta jest już prawie skończona – mówił Michał "Skinny" Skórka.
rozwiń zwiń