1988: kręcę numery jak filmy, bo ciągle bujam w obłokach

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 17:00
- Zawsze byłem dzieckiem, które bujało w obłokach. Potrafiłem godzinami leżeć na kanapie, patrzeć w sufit i nakręcać swoją wyobraźnię - wspomina Przemek Jankowiak, czyli 1988. - Ekscytowało mnie obrazowe przedstawienie rzeczy, które nie były obrazami. Ten rodzaj myślenia towarzyszy mi dziś przy robieniu muzyki.  
Audio
  • "Ring The Alarm" - 1988 o brytyjskiej scenie basowej i polskich klubach (Prywatka/Czwórka)
1988 i Ula Kaczyńska
1988 i Ula KaczyńskaFoto: archiwum prywatne

Kiedy robię muzykę, wyłączam świat. Działam tylko wyobraźnią i inuicją 1988

Na nowej solowej płycie 1988 "Ring The Alarm" znalazł się basowy materiał wynikający z głębokich fascynacji producenta sceną brytyjską, jungle, kulturą soundsystemową oraz hiphopem. - W muzyce staram się łączyć wszystkie zajawki. Tutaj zdecydowanie postawiłem na basowy Londyn, być może dlatego, że ostatnio dużo siedzę w hip-hopie i potrzebowałem złapać trochę oddechu - przyznaje gość Czwórki.

W liceum dużo pisałem, czasami nawet wiersze. Bardziej mi zależało, żeby te rzeczy miały klimat, niekoniecznie sens 1988

Fani produkcji Przemka Jankowiaka zauważają, że na krążku zmienia on pejzaż i z bloków przenosi słuchacza w klubowy świat. - Staram się tak dobierać narzędzia, żeby nie ograniczały mojej wyobraźni i twórczej wolności - mówi. - Szeroko słucham muzy, szukam inspiracji w różnych gatunkach. Nie interesują mnie nazwiska, tylko brzmienie. Nawet w najbardziej popowych, mainstreamowych produkcjach można znaleźć ciekawą atmosferę - tłumaczy. 

Jaki będzie następny ruch 1988? Rozmówca Uli Kaczyńskiej przyznaje, że ma wiele pomysłów, a część z nich jest już w realizacji. - Na pewno będzie współpraca z Włodim, to mogę już zdradzić. Pracuję też nad płytą producencką - opowiada. - Szykuje mi się także kilka pobocznych rzeczy. Jeśli tylko dojdą do skutku, będzie się czym chwalić - dodaje. 

***  

Tytuł audycji: Prywatka

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Przemysław Jankowiak (1988, Syny)

Data emisji: 16.05.2020

Godzina emisji: 20.05

kul

Czytaj także

Syny: rozegraliśmy już wiele snów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 09:04
- "Sen" na żywo wypada inaczej niż "Orient". To zwarta historia, w której unikamy roszad - mówią członkowie duetu Syny i tłumaczą, na czym polega oszczędność ich drugiego albumu i dlaczego ich słuchacze medytują.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Próżnia prezentuje "Najlepiej". Singiel zapowiada debiutancką płytę artysty

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 12:40
Próżnia to melancholijna, wrażliwa i osobista odsłona Filipa Hävekera. Artysta pochodzi z Trójmiasta, mieszka w Berlinie, udziela się w gdyńskiej ekipie UNDADASEA i właśnie szykuje solowy debiut.
rozwiń zwiń