"W ogniu i w brokacie". Swayzee z największymi przebojami

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 16:00
Jeśli debiutujący zespół nagrywa płytę "Greatest Hits", to znaczy, że nie brak mu dystansu. A kiedy dodamy do tego gołe klaty, dzikie harce i melodie, które wpadają w ucho - to znaczy, że jest to Swayzee. 
Swayzee - Kornel Nurzyński i Aleksander Juźków
Swayzee - Kornel Nurzyński i Aleksander JuźkówFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

- Jesteśmy zespołem rozrywkowym i cokolwiek robimy, robimy to w służbie ludzkości, żeby czuła się lepiej, żeby miała przygody - opowiadają muzycy Swayzee. - Świat się zmienia, ludzie zauważyli, że bardziej ergonomicznie pracuje się na samych urządzeniach elektronicznych. Też chętnie byśmy to robili, ale nie idziemy z nurtem i na każdy koncert wozimy to, na czym gramy. Lubimy taką prezencję muzyki - dodaje Aleksander Juźków.   

U mamy na urodzinach

Zespół powstał w pandemii, żeby zapewnić rozrywkę na imprezie urodzinowej. - To był pomysł mojej mamy, która zażyczyła sobie taki prezent. Mieliśmy już doświadczenie zdobyte w zespole Augen X. Mama była naszą fanką, więc spełniliśmy jej życzenie - wspomina Aleksander. - Zagraliśmy kilka rockowych coverów The Doors i Rolling Stones z myślą, że to akcja na jedną noc. Oglądali nas goście, którzy przyszli ze swoimi 6-letnimi pociechami, i okazało się, że dzieciakom nasz występ podobał się najbardziej - opowiada Kornel Nurzyński. - Graliśmy same hity i to nas natchnęło do pracy nad własnym, nie mniej przebojowym materiałem.

Swayzee - srebrna kometa, która pędzi przez kosmos

W ten sposób powstała płyta "Greates Hits", którą muzycy nagrali już jako Swayzee. - Długo zastanawialiśmy się nad nazwą, która podkreśliłaby to, jak świetnie nam się gra. Korzystaliśmy nawet ze strony, która generuje nazwy grup muzycznych, ale nic ciekawego nam nie wyszło. Wtedy pojawił się Swayze Express z kanadyjskiego serialu "Chłopaki z baraków". Słowo "swayze" brzmiało jak dźwięk prędkości, jak srebrna kometa, która pędzi przez kosmos. Chodzi o jego "wężność": płynność i brak wstydu - opowiadają goście Czwórki. - Na razie korzystamy z języka angielskiego, ale mamy dobrą wiadomość dla naszych słuchaczy: pracujemy nad piosenkami po polsku. Idziemy tropem Maanamu, Republiki i Brygady Kryzys.

Posłuchaj
09:37 CZWÓRKA Roick Blok - swayzee 15.07.2022.mp3 Swayzee - eksperymeny z rock'n'rollową formą (Rock Blok/Czwórka)

Ile można nagrywać punk rocka?

Materiał na "Greatest Hits" został zarejestrowany w trzy godziny. - Narzuciliśmy sobie ostre tempo, ale z drugiej strony - ile można nagrywać punk rocka - śmieją się rozmówcy Bartka Koziczyńskiego. - Zrobiliśmy to na setkę, na żywo, w ciągu tych kilku godzin. Ustaliliśmy, że to jest odpowiedni czas, żeby nie kombinować zbyt wiele. To jest muza prosta jak fanga w nos na ulicy.    

Sprawdź także:


Rock'n'roll na Up To Date Festival   

W tym roku zespół Swayzee wystąpi m.in. na festiwalu Up To Date w Białymstoku - na Czwartej Scenie Czwórki [SZCZEGÓŁY >>>] - Nawet jeśli ludzie na UTD nastawiają się na hip-hop i elektronikę, to na naszym koncercie będą się świetnie bawić - deklarują muzycy. - Wydaje nam się, że na festiwalach o to właśnie chodzi. Muzyka jest ważna, ale dobry klimat liczy się najbardziej.

SWAYZEE - Oh Hey Yo (live) | the band Swazee

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Goście: Swayzee: Kornel Nurzyński (wokal) i Aleksander Juźków (instrumenty klawiszowe)

Data emisji: 15.07.2022

Godzina emisji: 22.20

kul