Pepe.: nie narzucam się ze swoją muzyką

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 12:50
- Nie mam ambicji, żeby w jednym numerze pokazać wszystkie swoje możliwości. Wolę robić krótkie utwory, ale takie, których słucha się "na ripicie" - mówi Pepe. Artysta wydał właśnie płytę "Escapism". 
Pepe., czyli Piotr Rajski, i Ula Kaczyńska.
Pepe., czyli Piotr Rajski, i Ula Kaczyńska.Foto: Czwórka/Kamil Jasieński

"Unikam floydowskich suit"

Pepe., czyli Piotr Rajski, jest producentem muzycznym z Poznania. - Staram się wyprowadzić słuchacza ze strefy komfortu, dlatego moje kompozycje są dość nieprzewidywalne. Unikam sztywnego podziału na zwrotki i refreny. Staram się też nie robić utworów długich, w stylu suit floydowskich - wyjaśnia artysta. - Spotykam się z opiniami, że robię muzykę, która sprawia przyjemność, kiedy się do niej wraca. Często słyszę, że to są utwory, które mają wiele warstw i wiele możliwości interpretacji.

"Szukam tego, co jest inne"

"Escapism", po "Afterimages", drugi studyjny krążek Pepe. - Mam nadzieję, że nikomu się nie narzucam ani nie staram się "wyprosić" rzeczy. Jeśli chcę z kimś współpracować, po prostu wysyłam mu swoją muzykę i mam to szczęście, że to wystarcza - opowiada gość Czwórki. - Nie chcę brzmieć jak chwalipięta, ale wychodzę z założenia, że jeśli muzyka jest dobra, to sama się obroni. Jak dotąd w gronie artystów, z którymi współpracował producent, znaleźli się Baasch, runforrest, Kamil Pivot, Igo oraz Lena Osińska, Paulina Przybysz, Iza Lach, Nela Szadkowska oraz Kasia Siepka. - Jeśli chodzi o brzmienie głosu, to przyznaję, że jestem wybredny. To, na co w pierwszej kolejności zwracam uwagę, to barwa. Tak odkryłem Kasie Siepkę z zespołu Byty, która na nowym krążku zaśpiewała w utworze "Vanity Fair". - W jej głosie jest inność. Coś, czego nie znajduję u innych wokalistek, które słyszę w radiu - dodaje.

Sprawdź także:

Pepe. - Realizm Magiczny [UKM 101] | U Know Me Records

"Mieszam gatunki, żeby wydobyć emocje"

Jeśli chodzi o brzmienie albumu "Escapism", rozmówca Uli Kaczyńskiej przyznaje, że nowy album uznał za idealny pretekst do tego, aby w nieoczywisty sposób wymieszać inspiracje z UK z zajawką na okołorapowe klimaty spod znaku Money Sex Records czy Tartelet Records. - Podczas pracy nad albumem inspirowałem się muzą m.in. Madliba, D'Angelo, Samiyama, Rasa G, Jai Paula oraz Overmono - wymienia. - Ciężko jednoznacznie zaszufladkować ten materiał. Z pewnością jest to płyta elektroniczna z dużym pokładem emocji.

Posłuchaj
51:42 2022_06_01 09_05_09_PR4_Wszystko_gra.mp3 Pepe. o płycie "Escapism" (Wszystko gra/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Pepe. (Piotr Rajski)

Data emisji: 01.06.2022

Godzina emisji: 9.05

kul

Czytaj także

"Mieszanka spójna, choć wybuchowa". Niemoc o nowej płycie

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 11:30
- Przygotowywaliśmy tę płytę w trudnych czasach i mamy nadzieję, że "Kilka najlepszych dni w życiu" podniesie na duchu słuchaczy. Tytuł albumu oddaje też moment, w którym dziś jesteśmy z Niemocą. Premiera krążka to właśnie jeden z takich najlepszych dni - opowiadają muzycy zespołu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coals: "Tamagotchi" to muzyka tła, "Rewal" jest do śpiewania

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 15:50
- Nadal jesteśmy między offem a mainstreamem, ale otworzyły się przed nami drzwi, dzięki którym może uda nam się wypłynąć na szersze wody - zapowiada duet Coals. Nowa EP-ka zespołu nosi tytuł "Rewal" i jest dostępna w wersji cyfrowej.  
rozwiń zwiń