Tomasz Budzyński: "Antologia" to odnalezione skarby zespołu Armia

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2023 09:37
Zwykle zespoły podsumowując swój dorobek, zbierają swoje największe hity. Armia idzie pod prąd, na albumie "Antologia" zaprezentuje 34 utwory z lat 1987-2010. To odkopane, nigdy niepublikowane na płytach Armii, kompozycje - prawdziwy skarb. 
Tomasz Budzyński
Tomasz BudzyńskiFoto: Bartosz Bajerski/Polskie Radio

Najnowsze, dwupłytowe wydawnictwo zespołu Armia, zatytułowane "Antologia", to prawdziwa gratka dla miłośników zespołu. Zawiera ponad trzydzieści utworów z lat 1987-2010. Większość z nich, nigdy dotąd nie ujrzała światła dziennego. Pochodzą z różnych sesji nagraniowych i prób. Znajdziemy wśród nich utwory nigdy potem niewykonywane przez zespół, ale też takie, które doskonale znamy, lecz w innych wersjach. Ułożone chronologicznie, tworzą swoistą podróż w czasie, w towarzystwie wielu znakomitych muzyków, którzy przewinęli się przez szeregi Armia, pozostawiając po sobie charakterystyczne brzmienia.

- Tym albumem podsumowujemy naszą działalność, bo nagle się okazało, że nasz zespół w przyszłym roku będzie miał czterdziestolecie - mówi Tomasz Budzyński, lider grupy Armia. - Nigdy w życiu nie spodziewałem się, że jakiś zespół rockowy może mieć 40 lat. Okazuje się, że ta płyta wyszła w dobrym czasie. To taki podarek na 40-lecie. Nie jest to płyta The Best Off, a odnalezione skarby zespołu Armia. Szukałem, szukałem i odnalazłem ich wiele - dodaje. 

"Antologia" to dwie płyty CD, na których odnajdziemy 34 utwory. Tomasz Budzyński przyznaje, że nie jest typem archiwisty, więc nie miał łatwego zadania. Pomogli mu ludzie, którzy przychodzili do niego z odszukanymi nagraniami, z propozycją wydania ich na winylu. - Teraz jest taka moda, że wszystko trzeba wydać na winylu. Ja zastanowiłem się, dlaczego ktoś miałby to wydawać, a nie ja - przyznaje. - Dziś wydajemy CD, a winyl będzie później. 

O wielu utworach z "Antologii" Tomasz Budzyński po prostu zapomniał, np. "Ciebie zachowam" czy "Światło". Niektóre z nich zachowały się jedynie w wersji gitara i automat perkusyjny, inne jak np. "Ogień" były po większej obróbce, miały tekst. 


Posłuchaj
54:55 2023_06_09 22_04_53_PR4_Rock_Block.mp3 Tomasz Budzyński opowiada o płycie "Antologia" (Rock Blok/Czwórka)

 

- Na tej płycie chciałem zebrać utwory niepublikowane na płytach Armii - wyjaśnia gość Bartka Koziczyńskiego. - Kilka utworów, jak "Wczorajszemu" czy "Jeszcze raz, jeszcze dziś" były opublikowane na innych wydawnictwach, składankach, np. na płycie pt. "Gajcy" wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Armia "WCZORAJSZEMU" realiz.:Paweł Bogocz, Karolina Chmielewska/Paweł Bogocz

Fani bardzo czekali, aż na płycie ukaże się "Nocny lot", utwór, jak się okazuje, cudem ocalony przed skasowaniem. - Sam się sobie dziwię, dlaczego go nie mam na płycie "Pocałunek mongolskiego księcia". Uważam, że to bardzo dobry kawałek - mówi Tomasz Budzyński. - Ktoś go jednak miał, to jak odkrycie skarbu, który teraz może zabłysnąć. 

Późniejszy okres na płycie reprezentuje m.in. kawałek "Nü". - Dużo jest wśród tych skarbów utworów o lekkim charakterze - zdradza muzyk. - To był dziwny moment w zespole Armia. Byliśmy po nagraniu dwóch płyt w tym składzie ja i Krzyżokmiet, ukazały się "Der Prozess" i "Freak". To są poważne płyt, ale zaczęliśmy robić nowe utwory i wychodziły nam lekkie, wesołe piosenki. Krzyżokmiet odszedł do Luxtorpedy, a mu zostaliśmy. Wtedy do zespołu wrócili Stopa i Paweł Piotrowski. Stopa zmarł, a my ściągnęliśmy Karpia. Paweł Piotrowski nie chciał zajmować się takimi wesołkowatymi piosenkami, dla niego Armia jest zespołem poważnym, nie może grać takiego "Nü". Zaczęliśmy więc tworzyć "Toń", najmroczniejszą naszą płytę - opowiada. 

Armia - Nü (Oficjalne Audio)/Metal Mind

Dziś "Antologia" jest na zaawansowanym etapie produkcji. Nagrane są już perkusja i gitary, nagrywany jest bas. Na koncertach pojawiają się niektóre z odkopanych utworów w wersjach instrumentalnych. - Wokalista może już się zabierać do roboty. Ja muszę coś napisać, nie mogę im zawodu sprawić - podkreśla gość Czwórki

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Tomasz Budzyński (zespół Armia)

Data emisji: 09.06.2023

Godzina emisji: 22.21

pj/DS

Czytaj także

Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Retrospective: chcemy uzależniać od tej płyty

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 10:00
"iNtrovErt" to najnowszy album koncepcyjny leszczyńskiej formacji Retrospective. Muzycy postawili na spójność płyty, a żeby wybrać jej temat ogłosili w zespole konkurs. 
rozwiń zwiń