Andrzej Nowak z formacji TSA i Złe Psy nie żyje. Posłuchaj archiwalnych nagrań

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 16:22
4 stycznia 2022 roku, w wieku 62 lat zmarł Andrzej Nowak, założyciel, kompozytor i gitarzysta heavymetalowego zespołu TSA, a także Złe Psy. Do najbardziej znanych utworów TSA należą "Trzy Zapałki", "Chodzą Ludzie", "51" czy "Heavy Metal Świat".
Andrzej Nowak
Andrzej NowakFoto: PAP/Artur Reszko

Andrzej Nowak zagościł w Czwórkowej audycji "Rock Blok" przy okazji premiery albumu Złych Psów pt. "Duma". Jak opowiadał wówczas w rozmowie z Bartkiem Koziczyńskim, pierwotnie płyta miała się nazywać "Wiara i moc".

Tak powstawała "Duma"

- Taką nazwę miał singiel, skomponowałem ją przekornie - opowiadał muzyk. Wspominał także powstanie kolejnego hitu - hymnu Złych Psów, czyli numeru "Dumny z pochodzenia".

- Po piosence "Urodziłem się w Polsce" nigdy nie myślałem, nie miałem nadziei, że coś takiego, jak "Dumny z pochodzenia" wpadnie mi do głowy. Aż tu nagle powstał riff, a do tego powstał prosty i chwytliwy tekst, a do tego cytaty wielkich Polaków, naszego kwiatu - opowiadał kompozytor. 

"Trzeba śpiewać o wszystkim"

Na tej płycie znalazły się także jednak - jak podkreślał - nieco lżejsze utwory, m.in. "Czarodziejski las". - Wersja robocza tego tytułu to "Czerwony kapturek", albo po prostu "Kapturek" - tak piszemy na naszych koncertowych setlistach - żartował muzyk. - Ale uważam, że trzeba śpiewać o wszystkim. Widomo, że miłość kreuje ten świat - podkreślał w rozmowie z Czwórką.

Andrzej Nowak urodził się w 1959 roku w Opolu. Pod koniec lat 70. wraz z Tomaszem Zatwarnickim stworzył zespół TSA, który przecierał heavymetalowe szlaki w Polsce. Razem z grupą wydał siedem studyjnych albumów, a jej najbardziej znane utwory to m.in. "51", "Trzy zapałki", "Heavy metal świat", "Kocica" i "Chodzą ludzie". O TSA mówiło się nawet, że to polskie AC/DC.

Posłuchaj
03:22 _PR4_AAC 2022_01_07-22-12-15.mp3 Rozmowa z Andrzejem Nowakiem - posłuchaj archiwalnych nagrań (Rock Blok/Czwórka)

W latach 80. grał z Tadeuszem Nalepą i Martyną Jakubowicz. Wziął udział także w legendarnej sesji nagraniowej "I Ching" z udziałem m.in. muzyków grup Perfect (Zbigniew Hołdys, Andrzej Nowicki, Piotr Szkudelski, Andrzej Urny), TSA (także Janusz Niekrasz), Osjan (Wojciech Waglewski), Porter Band (Wojciech Morawski), Breakout (Tadeusz Trzciński), Krzak (Jerzy Kawalec) i Maanam (Paweł Markowski).

Czytaj także:

W 1999 roku założył zespół Złe Psy, która grała blues rocka i hard rocka, a od 2001 roku ponownie grał w zespole TSA. Andrzej Nowak odszedł 4 stycznia 2022 roku w wieku 62 lat.


Źródło: Agencja Muzyczna Polskiego Radia/Złe Psy, "Wiara i Moc"

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Data emisji: 07.01.2022

Godzina emisji: 22.15

kd