Nepal - piękny kraj, który potrzebuje pomocy

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 20:00
Monumentalne ośmiotysięczniki, rolnicze równiny i wszechobecna duchowość - taki jest Nepal zdaniem podróżnika Tomasza Tułaka, który był w tym kraju już osiem razy.
Audio
  • Podróżnik Tomasz Tułak o kulturze i krajobrazie Nepalu (Czwórka/Się mówi)
Nepal to kraj przepełniony atmosferą głębokiej duchowości
Nepal to kraj przepełniony atmosferą głębokiej duchowościFoto: Pixabay/Domena publiczna

Podróżnik przekonuje, że chociaż Nepal jest krajem stosunkowo małym, to miesza się tam wiele kultur i religii, a wszędzie czuć atmosferę duchowości.

- Na północy mamy kulturę tybetańską i pasmo wielkich Himalajów, na południu mieszkańcy wyznają hinduizm, a krajobraz jest płaski, rolniczy. Pomiędzy tymi regionami znajdują się środkowe wzgórza, i tam mieszka najwięcej ludzi, a kultury te się łączą - wyjaśnia Tomasz Tułak.

W audycji rozmawiamy również o kulcie żywej bogini Kumari, która - według wierzeń Nepalczyków - wciela się w ciało małej dziewczynki. Podpowiadamy też, w jaki sposób można pomóc Nepalczykom, którzy ucierpieli w wyniku tragicznego trzęsienia ziemi.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Tomasz Tułak (podróżnik, twórca biura przewodnickiego OMTramping)

Data emisji: 8.05.2015

Godzina emisji: 15.00

mg

Czytaj także

Z psem w Himalaje. "Ważna jest podróż, a nie jej cel"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 17:00
Agata Włodarczyk i Przemysław Bucharowski podróżują po świecie wraz z suczką Diuną. Nazywają siebie Wilczą Rodziną, Watahą, albo Trzema Wilkami. - Gdyby nie nasz pies, nie przeżylibyśmy tylu przygód, nie byłoby nas dziś tutaj - mówią w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tybet - miejsce duchowego odrodzenia

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 16:00
Zmęczeni cywilizacją mieszkańcy Europy coraz częściej jeżdżą do Azji. W poszukiwaniu mistycznych doznań warto wybrać się do dalekiego Tybetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studia w Singapurze - egzotyczna przygoda

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 11:00
Singapur to miasto-państwo położone w południowo-wschodniej Azji. Tamtejsi studenci są bardzo pracowici, a profesorowie - otwarci i przyjaźni.
rozwiń zwiń