Polskie Radio
Section05
Azja

PR24 Echa wizyty Pelosi na Tajwanie. Dr Górka-Winter wskazuje na ukraiński kontekst

- Pokazywanie, że Stany Zjednoczone nie odpuszczają również na odcinku Tajwanu, to sygnał dla Chin by nie angażowały się w większą pomoc Rosji niż do tej pory - powiedziała w Polskim Radiu 24 Beata Górka-Winter, wiążąc wizytę Nancy Pelosi na Tajwanie z wojną na Ukrainie. - Chińczycy powinni czuć oddech Amerykanów na plecach w swoim regionie i to powinno powstrzymać ich przed angażowaniem się w nieswoje wojny - wskazała.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Trzmiel ŚWIAT Chiny Tajwan USA Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Azja

Konflikt na linii Chiny-Tajwan. Hanna Shen: wojna już trwa, ale bez użycia armii

- Zachód bardzo pasjonuje się tym, kiedy Chiny uderzą w Tajwan, ale my powinniśmy zrozumieć, że ta wojna już się toczy - mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Shen polska dziennikarka mieszkająca na Tajwanie. Jak wyjaśniła "Chiny podjęły działania wojenne bez użycia armii w wielu dziedzinach. W biznesie, w świecie akademickich, mediach".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny Tajwan Rafał Dudkiewicz USA Stany Zjednoczone konflikty międzynarodowe

Będą wspólne manewry wojsk Chin i Rosji. Celem "pogłębienie przyjaznej współpracy"

Chińskie wojska wezmą udział w w ćwiczeniach wojskowych z Rosją - poinformowało ministerstwo obrony w Pekinie. Swój udział zapowiedziały także Indie, Białoruś i Tadżykistan. "Udział Chin we wspólnych ćwiczeniach nie jest związany z obecną sytuacją międzynarodową" - przekazał w oświadczeniu resort.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Rosja Azja Europa serwis wschodni ŚWIAT bezpieczeństwo

Piotr Plebaniak o polityce USA: konflikt nie tylko z Chinami

- Atakując dwóch najsłabszych przeciwników, Amerykanie zyskują przewagę, wypadają z gry Rosja i Niemcy, zostają Chiny, które bez tych dwóch państw nie mają szans na zbudowanie bloku gospodarczego. Wojna na Ukrainie jest elementem tej rozgrywki - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Plebaniak, ekspert ds. relacji Chiny-Tajwan.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja serwis wschodni NATO Chiny Tajwan USA Azja Rafał Dudkiewicz

Co łączy politykę Chin i Rosji? Dr Lubina wskazuje trzy główne cechy wspólne

- Chiny ze zrozumieniem podchodzą do rosyjskich działań w Europie, a Rosja ze zrozumieniem podchodzi do chińskich działań w Azji - powiedział w Polskim Radiu politolog, dr hab. Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego, pytany o podobieństwa między oboma krajami. - To jest ententa, wzajemne zrozumienie - dodał, wskazując trzy punkty zrozumienia między Pekinem a Moskwą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Tajwan Azja Azja Wschodnia Antoni Opaliński Rosja

Rozpędzona fala powodziowa w Chinach porwała turystów. Są ofiary

Jak poinformowały lokalne władze, na skutek gwałtownej powodzi w prowincji Syczuan w południowo-zachodniej części Chin zginęły cztery osoby, a dziewięć zostało rannych, w tym trzy poważnie. Rozpędzona fala powodziowa na rzece w mieście Pengzhou zaskoczyła kąpiących się w niej turystów. W trakcie ucieczki co najmniej jedna osoba została porwana przez prąd.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny powódź

"Są sygnały woli odprężenia ze strony Pekinu". Behrendt o sytuacji wokół Tajwanu

- Z jednej strony decyzja o przedłużeniu ćwiczeń na czas nieokreślony służy utrzymaniu napięcia, ale z drugiej strony są pewne sygnały deeskalacyjne, woli odprężenia ze strony Pekinu. Tutaj bardzo istotne jest to, czego Chiny nie robią - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Behrendt z Instytutu Boyma.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Strzałkowski ŚWIAT Azja Chiny Tajwan infografika