Z psem w Himalaje. "Ważna jest podróż, a nie jej cel"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 17:00
Agata Włodarczyk i Przemysław Bucharowski podróżują po świecie wraz z suczką Diuną. Nazywają siebie Wilczą Rodziną, Watahą, albo Trzema Wilkami. - Gdyby nie nasz pies, nie przeżylibyśmy tylu przygód, nie byłoby nas dziś tutaj - mówią w Czwórce.
Audio
  • Agata Włodarczyk i Przemysław Bucharowski o swoich podróżach z psem (Czwórka/4 do 4)
Podroż z psem
Podroż z psemFoto: Glow Images/East News

Zanim zdecydowali się na Diunę, suczkę razy Wilczak czechosłowacki, musiało minąć sporo czasu. - Bardzo dużo podróżujemy, prowadzimy aktywny tryb życia - opowiada Bucharowski. - Posiadanie psa w naszej sytuacji to obowiązki, ale także - jak się potem okazało - prawdziwy strzał w dziesiątkę. To idealny kompan i doskonały towarzysz podróży.

Odwiedź z nami najpiękniejsze zakątki świata <<<

Diuna cieszy się, że może podróżować wraz z państwem. I choć nie wspina się z nimi na pionowe skały, na mniejszych odchyleniach terenu radzi sobie świetnie. - Ma to po swoich przodkach, wilkach - mówi Włodarczyk. - Tam, gdzie jest bardzo pionowo, używamy specjalnej uprzęży.

I choć początki były trudne, dziś podróżowanie po świecie to dla Diuny codzienność. Niedawno Wataha wróciła z wyprawy w Himalaje. - Byliśmy w Garbalu, to region położony w Indiach, na granicy nepalsko-indyjsko-chińskiej - wspomina Bucharowski w "4 do 4" . - I choć ze względu na obecność psa nie wspinaliśmy się na wysokie szczyty, w niższych rejonach Diuna dawała sobie świetnie radę. Jest stworzona do biegania po górzystym terenie.

Czytaj także: Ekstremalne wyprawy - dwoje ludzi i pies w Himalajach <<<

Agata
Agata Włodarczyk i Przemysław Bucharowski w Czwórce

Za wyprawę z psem w Himalaje Włodarczyk i Bucharowski nominowani zostali do prestiżowej nagrody podróżniczej "Traveler" w kategorii "Podróż roku". - Jeśli ją otrzymamy, będzie to zasługa Diuny - mówią goście Czwórki. - Gdyby nie nasz pies, nie przeżylibyśmy żadnej przygody, nie byłoby nas dziś tutaj. Nie bylibyśmy też stadem.

Teraz planują wybrać się na wyprawę rowerową do Mongolii. - Dla nas ważna jest droga, a nie cel - mówi Bucharowski. - Pojedziemy przez Białoruś i Rosję, po drodze chcemy też odwiedzić Kazachstan. A na miejscu pójdziemy na spacer z psem. Chcemy przejść przez Ałtaj Mongolski, czyli 1000 km pieszo.

(kd / ac)

Czytaj także

Nepal to nie jest kraj dla ludzi na diecie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 17:50
- Himalaje to są góry dla każdego - uważa Katarzyna Mazurkiewicz, przewodnik trekkingowy. - A Nepal to kraj nie tylko dla alpinistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Himalaje - dzika przyroda, której nie sposób się oprzeć

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 09:00
Himalaje indyjskie, jak przyznaje podróżnik Tomasz Tułak, to "cudowna kraina". - Miesiącami, latami można się tam zatracać, zaginąć - mówi gość Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turystyka biedy, czyli moralne rozterki podróżnika

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 12:00
Każdy moment jest dobry, żeby wyruszyć w drogę - twierdzą globtroterzy. Ale myli się ten, kto myśli, że dziś podróżowanie polega na przemieszczeniu się z punktu A do punktu B. To nieco bardziej skomplikowane i podporządkowane zmieniającym się trendom.
rozwiń zwiń