Polskie Radio
Section05
Chiny

"Są sygnały woli odprężenia ze strony Pekinu". Behrendt o sytuacji wokół Tajwanu

- Z jednej strony decyzja o przedłużeniu ćwiczeń na czas nieokreślony służy utrzymaniu napięcia, ale z drugiej strony są pewne sygnały deeskalacyjne, woli odprężenia ze strony Pekinu. Tutaj bardzo istotne jest to, czego Chiny nie robią - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Behrendt z Instytutu Boyma.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Strzałkowski ŚWIAT Azja Chiny Tajwan infografika

Wizyta Pelosi na Tajwanie. "Dużą wagę ma polityka wewnętrzna"

- Należy wyjść poza Cieśninę Tajwańską i spojrzeć na ten konflikt z kilku perspektyw - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Dominik Mierzejewski z Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego, który skomentował wizytę szefowej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wraz z delegacją kongresmenów na Tajwanie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański ŚWIAT Ameryka Azja Stany Zjednoczone Chiny Tajwan

Napięcie wokół Tajwanu. Tomasz Wróblewski: Chiny stają się nieprzewidywalnym mocarstwem

- Wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie jest pewnym zadrażnieniem dla Chin, ale to nie jest jedyna przyczyna najważniejszych spięć na linii Waszyngton - Pekin, gromadzą się one co najmniej od 2017 r. i nałożenia sankcji na Chiny przez USA, potem było już tylko gorzej, napięcia rosły - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski (Fundacja Warsaw Enterprise Institute).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja serwis wschodni NATO Chiny Tajwan USA Tomasz Wróblewski Magdalena Złotnicka Azja

Prof. Haliżak: Pekin uważa, że USA zrobiły o jeden krok za daleko

Od czwartku w Cieśninie Tajwańskiej dochodzi do ćwiczeń sił zbrojnych Chińskiej Republiki Ludowej. Te rozpoczęły się po wizycie na Tajwanie Nancy Pelosi. - Władze w Tajpej, jak i Stany Zjednoczone starają się ten chiński gniew załagodzić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Marian Haliżak z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Tajwan Chiny Stany Zjednoczone Marian Haliżak Michał Wojnarowicz

Autonomiczne taksówki już w przyszłym roku? Chińczycy ruszają na podbój!

Na pierwszy rzut oka wygląda na rodzinny, pojemny crossover. Od typowych reprezentantów tego gatunku różni się tym, że nie potrzebuje ani kierownicy, ani tym bardziej kierowcy.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 samochód autonomiczny autonomiczny Chiny elon musk tesla

Napięcia na linii Chiny - Tajwan. Mateusz Piotrowski: konflikt teoretycznie nikomu się nie opłaca

- Ponieważ zbliża się XX zjazd Komunistycznej Partii Chin, a Xi Jinping będzie ubiegał się o trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego, to należy się spodziewać, że reakcja Chin będzie krytycznie ostra - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), komentując trwające manewry wojsk chińskich w pobliżu Tajwanu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja serwis wschodni NATO Chiny Tajwan USA