Polskie Radio
Section05

Chiny

Rośnie sprzedaż chińskich aut mimo ceł. Europejskie firmy walczą o pozycję na rynku

Mimo unijnych ceł na elektryczne auta z Państwa Środka sprzedaż chińskich samochodów w zachodniej Europie rośnie – wynika z raportu niemieckiej firmy analitycznej Schmidt Automotive Research. Rodzimi producenci starają się jednak utrzymać swoją pozycję na rynku, oferując nowe tańsze modele.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online motoryzacja samochody targi motoryzacyjne Unia Europejska import

TYLKO U NAS Ruch rządu odczują Chiny. "Czekamy na telefon Xi do Łukaszenki"

Rząd zdecydował o zamknięciu granicy z Białorusią. Co nieoczywiste, bardzo mocno odbije się to na Chinach, dla których tranzyt przez Polskę i Białoruś to klucz do europejskiego rynku. Ten ruch w niedawnej rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl sugerowała Swiatłana Cichanouska, podkreślając, że zamknięcie granicy będzie istotnym instrumentem nacisku na Łukaszenkę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Przesmyk suwalski Białoruś wojsko granica

Szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy: głos autokratów [KOMENTARZ]

Podczas przemówienia w marcu 2022 r. na warszawskim Placu Zamkowym ówczesny prezydent USA Joe Biden grzmiał, że walka z autokracjami to zadanie dla pokoleń stojące przed światem Zachodu. Tymczasem pozostający w jego cieniu Wschód od lat rozwija własne struktury i buduje mięśnie, lecz dopiero teraz – w czwartym roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę – zachodnia opinia publiczna zaczyna dostrzegać go w pełni.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Indie

POLSKIE RADIO 24 Trump chce pokoju na Ukrainie. "Nie będzie łatwo"

Wojna na Ukrainie trwa, a Władimir Putin nie zaprzestaje agresji. Konflikt ten jest tematem poruszanym przez kraje nie tylko europejskie, ale i światowe. Donald Trump zaangażował się w rozmowy pomiędzy Rosją a państwem ukraińskim. - Trump nie postrzega Rosji tak, jak robi to Europa - powiedział na antenie Polskiego Radia były ambasador polski na Ukrainie Jan Piekło.                                                                                                   
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Władimir Putin Ukraina wojna na Ukrainie

Czy w Polsce będą dostępne części zamienne do chińskich aut?

Polskie firmy zajmujące się zaopatrywaniem warsztatów w części zamienne zapewnią dostęp do elementów przeznaczonych do samochodów chińskich marek, zarówno elektrycznych jak i spalinowych - prognozuje prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) Tomasz Bęben.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online samochody samochody elektryczne prognoza

Putin w Chinach. Najpierw umowa z Gazpromem, potem herbatka

Władimir Putin i Xi Jinping zapewniają o strategicznym partnerstwie. W Pekinie przewodzili rozmowom delegacji obu państw. Potem udali się na herbatę w małym gronie. Putin przebywa z czterodniową wizytą w Chinach. Wcześniej brał udział w organizowanym przez Pekin szczycie dyplomatycznym Szanghajskiej Organizacji Współpracy z udziałem Indii, Pakistanu, w rozmowach trójstronnych z Mongolią. W środę będzie na paradzie z udziałem przywódcy Korei Północnej. Rosja i Chiny podpisały memoranda o budowie nowych gazociągów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Władimir Putin Xi Jinping gaz

Putin w Chinach. Pekin ma wizję "tańca smoka i słonia"

Putin przybył do Chin z czterodniową wizytą. W Państwie Środka w Tiencinie odbywa się dwudniowy szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW).  Biorą w nim udział przedstawiciele ponad 20 krajów, w tym liderzy Turcji i Indii, a także Iranu. Co wydarzyło sie do tej pory? Doszło m.in. do spotkania liderów Chin i Indii - Pekin wzywa Delhi do tzw. tańca smoka i słonia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Xi Jinping Władimir Putin Indie Rosja Turcja Pekin Pakistan Armenia Azja Centralna