Polskie Radio
Section05
Chiny

Tajwan i rosnąca wojskowa aktywność Chin. Przedstawicielka władz w Pekinie mówi o "zwalczaniu arogancji"

- Celem ostatnich ćwiczeń chińskich sił zbrojnych wokół Tajwanu jest "zwalczanie arogancji wojsk separatystów" - oświadczyła przedstawicielka rządu w Pekinie. Władze Tajwanu niemal codziennie informują o narastającej aktywności chińskiego lotnictwa, marynarki wojennej, a od niedawna także wojsk lądowych, w rejonie wyspy.
Zobacz więcej na temat:  Tajwan Chiny Azja Azja Wschodnia ŚWIAT wojsko armia polityka

Chiny, kropki i obrona papieża. Tego mogliście nie wiedzieć o Norwidzie

Można zaryzykować paradoksalne stwierdzenie, że Norwid to jeden z najbardziej nieznanych sławnych poetów w historii literatury polskiej. Można też, przywołując liczne przykłady ze świata sztuki i życia publicznego, zadać kłam sądowi o nieobecności tego twórcy we współczesnej kulturze polskiej. Czy jednak każdy z nas wie, co łączy Norwida z Chinami lub skąd w jego wierszach bierze się aż tyle kropek i pauz? 
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid Zygmunt Krasiński Chiny Rzym literatura malarstwo Andrzej Wajda HISTORIA

Wiceprezydent Chin o wojnie na Ukrainie: spory powinny być rozwiązywane pokojowo

Wiceprezydent Chin Hang Zheng w przemówieniu wygłoszonym w czwartek na sesji Zgromadzernia Ogólnego ONZ zadeklarował gotowość Pekinu do "konstruktywnej roli w szybkim osiągnięciu pokoju" na Ukrainie. Zapowiedział szersze otwarcie jego kraju na świat i podkreślił, ze Chiny zawsze będą członkiem "wielkiej rodziny krajów rozwijających się".
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Chiny ONZ bezpieczeństwo ŚWIAT Europa

Bruksela nie wyciągnęła wniosków z uzależnienia się od gazu z Rosji. Rośnie obawa przed zdominowanie UE przez Chiny

Unia Europejska do 2030 r. może być uzależniona od Chin w kwestii dostawy akumulatorów litowo-jonowych w takim samym stopniu, w jakim była uzależniona od rosyjskiego gazu - ostrzegają eksperci w dokumencie hiszpańskiej prezydencji w Radzie UE, opisywanym przez tygodnik "Spiegel".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Unia Europejska Chiny import akumulator bateria

Chinka zaśpiewała "Katiuszę" w ruinach teatru w Mariupolu. Ukraińskie MSZ oburzone

"Wykonanie piosenki "Katiusza" przez chińską "śpiewaczkę operową" Wang Fang w ruinach teatru dramatycznego w Mariupolu, gdzie rosyjska armia zabiła ponad 600 niewinnych ludzi, jest przykładem całkowitej degradacji moralnej" - napisał w mediach społecznościowych rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Rosja Chiny opera Mariupol Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Upadek niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego. Media: nie jest niemożliwy

Choć wydaje się to obecnie trudne do wyobrażenia, scenariusz, w którym Niemcy przestaną produkować samochody na masową skalę, nie jest wcale niemożliwy - pisze brytyjski tygodnik "The Economist". Jak dodaje, skutki takiej sytuacji wychodziłyby daleko poza branżę motoryzacyjną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA motoryzacja przemysł produkcja przemysłowa Niemcy samochody elektryczne samochody import Chiny eksport

Ćwiczenia wojskowe Tajwanu i USA. Chodzi o wzmocnienie zdolności odstraszania Chin

Tajwańscy żołnierze uczestniczyli w ubiegłym miesiącu w ćwiczeniach wojskowych prowadzonych przez amerykańską Gwardię Narodową - podał japoński nadawca NHK. Według analityków administracja prezydenta USA Joe Bidena próbuje wzmocnić zdolność odstraszania Chin poprzez zaangażowanie Tajwanu w manewry wojskowe.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Azja Tajwan ćwiczenia wojskowe Chiny