Polskie Radio
Section05
Chiny

Rosja weźmie udział w chińskich manewrach wojskowych. NATO: to poważne wyzwanie dla Sojuszu

Rosyjska armia, po raz pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa, weźmie udział w manewrach wojskowych w Chinach - informują chińskie media. Na początku sierpnia w północno-zachodnich Chinach dojdzie do ćwiczeń Zapad/Interaction-2021. Tymczasem zacieśnienie współpracy wojskowej Rosji i Chin, sekretarz generalny NATO określił jako "poważne wyzwanie" dla Sojuszu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Rosja Chiny wojsko ćwiczenia wojskowe

Prof. Grochmalski: Chińczycy uważają, że Biden jest słabszym przeciwnikiem niż Trump

- Chińczycy uważają, że Joe Biden jest słabszym przeciwnikiem niż Donald Trump i że trzeba go pozycjonować go do swoich działań. Stąd bardzo agresywne zachowania - mówił w Polskim Radiu 4 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej. Gościem audycji był także Mateusz Piotrowski, analityk PISM.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Ameryka Chiny Stany Zjednoczone USA polityka polityka zagraniczna USA

Ekspert PISM o wizycie zastępcy amerykańskiego sekretarza stanu w Chinach: celem nie było szukanie ugody

Wiceminister spraw zagranicznych Chin zarzucił Stanom Zjednoczonym, że z Chin zrobiły wyimaginowanego wroga, żeby odwrócić uwagę od problemów wewnętrznych w USA. Wypowiedź zbiegła się z wizytą zastępcy sekretarza stanu USA Wendy Sherman. - Uważam, że impasu w stosunkach nie da się przerwać - ocenia Mateusz Piotrowski z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Stany Zjednoczone sankcje sankcje USA Magdalena Skajewska

"Białoruś próbuje szukać partnerów na zewnątrz". Dr Bryc o współpracy Białorusi z Rosją i Chinami

- Łukaszenko wie, że Moskwa niechętnie daje pieniądze, zawsze stawia warunki, które są coraz trudniejsze do realizacji przez Białoruś, dlatego próbuje poszukiwać partnerów na zewnątrz - powiedziała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalistka ds. stosunków międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Rosja Chiny GOSPODARKA finanse publiczne Aleksander Łukaszenka