Polskie Radio
Section05
studia

Przyjechali tu z Zimbabwe, Indii czy Chin. Na polskich uczelniach studiuje ponad 100 tys. cudzoziemców

Na polskich uczelniach w ubiegłym roku akademickim studiowało 102 tysiące cudzoziemców - to dane z raportu "Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce", opublikowanego przez Ośrodek Przetwarzania Informacji Państwowy Instytut Badawczy. Według autorów raportu od 2012 roku liczba studentów z zagranicy stale rośnie. A od 2021 roku odnotowano wzrost liczby cudzoziemców o ponad 16 tysięcy osób. To najwyższy wzrost od ponad 10 lat.
Zobacz więcej na temat:  szkolnictwo wyższe studia

Wirtualna Karta Biblioteczna - więcej książek dla lubelskich studentów

Biblioteki wszystkich państwowych uczelni w Lublinie są dostępne dla studentów i pracowników naukowych, a to za sprawą wspólnej inicjatywy jaką jest Wirtualna Karta Biblioteczna. Student w sieci może teraz wybierać i rezerwować książki w pięciu bibliotekach głównych. Władze poszczególnych uczelni tłumaczą to choćby podobną ofertą dydaktyczną i tymi samymi kierunkami na różnych wydziałach. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka nowe technologie Piotr Firan Weronika Puszkar biblioteka studenci studia szkoła wyższa

Zaczął się nowy rok akademicki. Jak studenci dają sobie radę?

Więcej pieniędzy na umiędzynarodowienie uczelni i rozwój Branżowych Centrów Umiejętności. Takie cele na nowy rok akademicki wyznaczyło Ministerstwo Edukacji i Nauki. W całej Polsce, w blisko 360 szkołach wyższych, naukę rozpoczęło ponad 1,2 mln studentów. Na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza to blisko 12 tysięcy studentów. W jakim nastroju wkraczają w nowy rok akademicki, czego oczekują, jakie mają plany? To sprawdzał Szymon Majchrzak z Radia Poznań.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo NAUKA studia studenci mieszkanie Radosław Nałęcz Trójka

Rynek pracy. Jakie kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe?

Rok akademicki co prawda się zaczął, ale my w Czwórce mówimy o zawodach przyszłości. Sprawdzamy, jakie kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe. - Nieustająco w rankingach prowadzi branża IT, a więc programiści, testerzy i specjaliści - mówi w Czwórce Martyna Grunt-Mejer, Team Leader w Antal IT Services. - Coraz większym powodzeniem cieszy się także cyber security.  
Zobacz więcej na temat:  studia edukacja rynek pracy Czwórka Mateusz Kulik zawody przyszłości