Polskie Radio
Section05
studia

Koronawirus w Polsce. Czy uczelnie obniżą czesne za zdalne nauczanie?

Uczelnie nie planują obniżenia opłat za studia niestacjonarne, choć wiele zajęć w pierwszym semestrze prowadzonych będzie w trybie zdalnym. Szkoły wyższe zapewniają, że wprowadziły konkretne wymogi i standardy dotyczące takiej formuły studiów. Część studentów domaga się obniżenia opłat argumentując, że zajęcia prowadzone w formie zdalnej nie pozwalają zapewnić tak wysokiego poziomu, jak te prowadzone w murach uczelni.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia szkoła edukacja studia koronawirus

"Chcieliśmy uczelni bez ideologii". Mija 40 lat od powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów

40 lat temu, 22 września 1980 roku, na Uniwersytecie Gdańskim utworzono Tymczasowy Komitet Założycielski Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Władze komunistyczne zezwoliły na rejestrację organizacji dopiero 17 lutego 1981 roku, po strajku studentów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rocznica społeczeństwo HISTORIA historia Polski historia PRL PRL sierpień 80 Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) strajki sierpniowe studia szkolnictwo wyższe Solidarność

Powrót na studia w czasie pandemii - co się zmieni?

Każda z uczelni podejmuje własne decyzje, dotyczące nowego roku akademickiego. Najczęściej zajęcia odbywać się będą w trybie mieszanym: w mniejszych grupach - stacjonarnie, w większych, np. wykłady - zdalnie. Jednak na przykład Uniwersytet Warszawski cały zimowy semestr zamierza przeprowadzić online.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka studia studenci pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie NAUKA Kamil Jasieński Weronika Puszkar

Koniec fuksówek w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych

Fuksówki to stara tradycja szkół teatralnych. Ten swoisty rytuał przejścia, proponowany młodszym studentom przez starszych, zawsze był dobrowolny, jednak ci, którzy się na niego nie zgodzili, mieli potem problemy z nawiązaniem dobrych kontaktów na uczelni. W tym roku rektorka krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych Dorota Segda zabroniła fuksówki.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Segda Michał Migała Trójka aktorstwo studenci studia Białystok Kraków Wrocław Warszawa

"Wracajmy do normalności". Minister nauki o nowym roku akademickim

- Jeśli chodzi o funkcjonowanie uczelni w nowym roku akademickim to, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, wracajmy do pracy na uczelni. Władze szkół wyższych powinny tak dobierać metody pracy, by jednocześnie zachować jakość nauczania oraz zadbać o bezpieczeństwo wszystkich - stwierdził minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek.
Zobacz więcej na temat:  studia edukacja POLSKA społeczeństwo koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia