Polskie Radio
Section05
Himalaje

Kukuczka i Kurtyka na K2 "najsilniejsi z bab" i na lewiźnie

Wyprawa na K2 w 1982 roku to jedna z najbardziej ekscytujących i dramatycznych ekspedycji z udziałem Jerzego Kukuczki. Legendarny wspinacz wraz z Wojtkiem Kurtką przyłączają się do kobiecej ekipy Wandy Rutkiewicz. Oficjalnie mają robić zdjęcia, wspinają się jednak bez pozwolenia na Broad Peak. 40 lat po tamtych wydarzeniach powstała książka "(Nie)zdobyta góra. Broad Peak i K2 ‘82".
Zobacz więcej na temat:  góry Jerzy Kukuczka Himalaje SPORT

NASZ WYWIAD "Jurek spadł, ja schodziłem. Myśleli, że to Kukuczka wraca"

- Gdy Reinhold Messner wiosną 1989 zorganizował wyprawę na południową ścianę Lhotse i nie zaprosił na nią Jerzego Kukuczki, który tak jak Włoch był zdobywcą wszystkich 14 ośmiotysięczników, Jurek poczuł się w tej sytuacji źle i odpowiedział szybko, organizując własną ekspedycję - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Ryszard Jan Pawłowski, partner Kukuczki podczas tragicznej w skutkach wyprawy na Lhotse w 1989 roku. 
Zobacz więcej na temat:  góry Himalaje Lhotse Jerzy Kukuczka SPORT

TYLKO U NAS Jerzy Kukuczka nie był drugi, był wielki

- Bawią mnie góry, ciągnie mnie wyczyn sportowy, a przede wszystkim te nieprzetarte szlaki, a w Himalajach jest ich jeszcze dużo - mówił Jerzy Kukuczka. - Mnie nie wystarczy być tylko w górach, być na wyprawie. Uważam, że jeżeli się podchodzi pod górę, to z jakimś celem, a tym celem jest wejść na tę górę – dodawał. 18 września 1987 roku Jerzy Kukuczka, jako drugi człowiek na świecie po Reinholdzie Messnerze, skompletował Koronę Himalajów i Karakorum.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Kukuczka SPORT Himalaje góry Reinhold Messner

Miłka Raulin: wszystko zaczęło się od Śnieżki

Pierwszą górską wyprawą przyszłej himalaistki była… kolonijna wycieczka na Śnieżkę. – Wspominam ten dzień bardzo źle. I dobrze. Byłam koszmarnie zmęczona, niezadowolona, wściekła i spocona, ale gdy zobaczyłam te zielone zbocza, to chyba wtedy poczułam, że to jest moja przestrzeń – mówi Miłka Raulin w audycji "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Ciepielewska Łukasz Sobolewski Miłka Raulin Himalaje grenlandia

"W górach ważniejsza od kondycji jest głowa". Monika Witkowska o zdobyciu K2

- Już niedaleko szczytu wyszło słońce. To był chyba najpiękniejszy wschód słońca, jaki widziałam w górach. Pomyślałam sobie: "o kurczę, to druga góra świata". Zawsze jednak tłumię trochę tę radość. Uważam, że przyjdzie na nią czas dopiero, jak się zejdzie do bazy, a większość wypadków jest niestety na zejściu - mówiła w "Poranku Dwójki" Monika Witkowska, druga Polka w historii, która zdobyła K2.
Zobacz więcej na temat:  literatura góry wspinaczka Roch Siciński Karakorum Himalaje Dwójka alpinizm