Eurodanek. O potrzebie wolności ekspresji

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 12:30
- Muzykę robię na zajawce, nigdy nie uczyłem się jej w szkole. Kiedyś z chłopakami grałem smutne emo na gitarach, ale zawsze ciągnąło mnie do nie-smutnych melodii - mówi Mateusz Danek, znany także jako Eurodanek.
Eurodanek, czyli Mateusz Danek
Eurodanek, czyli Mateusz DanekFoto: arch. prywatne artysty

Pierwsza moja płyta była na kasecie. To album Jennifer Lopez "On the Six". Wtedy postanowiłem, że się z nią ożenię Eurodanek 

Eurodanek narodził się dwa lata temu wraz z utworem "W ruchu cały czas". Jego inspiracją jest muzyka klubowa lat 90., szalone rave'u i high energy. - Wśród moich znajomych często pojawiało się stwierdzenie, że coś jest "obciachem", "betonem". Eurodanek pojawił się, bo zaczęło mi brakować wolności ekspresji - wspomina gość Czwórki. - Granica między pastiszem a kiczem jest płynna. Mam tę świadomość i nie zamierzam się z nikogo wyśmiewać.

Posłuchaj
52:52 2020_10_07 09_07_08_PR4_Wszystko_gra.mp3 Eurodanek. Kiedy pastisz staje się kiczem? (Wszystko gra/Czwórka)

 

Najnowszą piosenką artysty jest "Jezioro szczęścia" - cover przeboju Bajmu, nagrany razem z Patrykiem Zielniewiczem. - Wybór nie był przypadkowy, bo wpisuje się w rozważania nad definicją obciachu. Jeśli ktoś, kiedyś mówił, że ten numer to "beton", to powinien się teraz mocno wstydzić - dodaje rozmówca Uli Kaczyńskiej.

Patryk Zieliniewicz + EURODANEK - Jezioro Szczęścia (BAJM Cover) / Polonia Disco

Posłuchaj także
beata kozidrak pap 1200.jpg
Beata Kozidrak: eksperymenty traktuję jak swój obowiązek

Mateusz Danek jest także częścią grupy artystycznej i niezależnej wytwórni płytowej Polonia Disco, którą tworzą członkowie cenionych wśród krytyków alternatywnych grup Sorja Morja, Enchanted Hunters i Wilga. - Zajmujemy się różnymi rzeczami, między innymi organizujemy sobie warsztaty, na których łączymy się w grupy i w tych grupach robimy po piosence na zadany temat i w wylosowanym klimacie - opowiada muzyk. - Na koncie mamy już ponad sto utworów, które publikujemy na naszym kanale na YouTubie. W ten sposób udowadniamy, że w jeden dzień można zrobić naprawdę dobrze brzmiącą piosenkę.

Sprawdź także:

Obecnie Eurodanek współpracuje i koncertuje z Błażejem Królem oraz przygotowuje solową płytę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - album pojawi się w 2021 roku.

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Mateusz Danek (wokalista, kompozytor, producent, Eurodanek)

Data emisji: 07.10.2020

Godzina emisji: 9.05

kul