Zespół Duchy - połączenie lirycznego wokalu z klubowym uderzeniem

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 16:49
Duchy to duet, który tworzą autorka i wokalistka, Joanna Komorowska, oraz producent muzyczny i kompozytor, Michał Szturomski. Pod koniec roku ukazała się ich EP-ka "Nocą widać lepiej", której premiera miała miejsce w nieprzypadkowym czasie - tuż przed Zaduszkami.
Zespół Duchy i Gosia Jakubowska
Zespół Duchy i Gosia JakubowskaFoto: Czwórka/Kamil Jasieński

Mimo, że pierwsza EP-ka "Duchów" pojawiła się pod koniec ubiegłego roku, trudno o zespole mówić jak o debiutantach. Każde z muzyków ma na swoim koncie dokonania artystyczne. Michał działał w Afro Kolektyw, a Asia miała już na swoim koncie nagrane single.

- Duchy nie są naszym muzycznym początkiem i na pewno wiele z naszych doświadczeń miało wpływ na "duchowy" nastrój - mówi Michał Szturomski. - Muzycznie i estetycznie inspiruje mnie Johnny Jewel, Chromatics, Italians Do It Better. To są odniesienia dla "Duchowego" startu.

Do muzyki Asia pisze teksty i tak powstaje wspólne dzieło. Muzycy są przyjaciółmi, a praca nawiązała się spontanicznie podczas wspólnej pracy w branży muzycznej. - Pomyślałem sobie, że mam sporo muzyki, której nie mam gdzie wykorzystać, a jest fajna i chciałbym coś z nią zrobić, znałem wcześniejszą twórczość Asi i tak spróbowaliśmy - opowiada Michał. - Jeśli chodzi o moją twórczość elektroniczną, to nigdy nie myślałem o łączeniu jej z tekstem i wokalem. Zawsze myślałam o swojej muzyce jako o rzeczach instrumentalnych, a tak pewnego dnia mnie naszło, żeby pójść trochę dalej i spróbować.

Początkowo miała być to muzyka klubowa, ale z czasem pomysł ewaluował. - Ja jestem piosenkowa i muzyka Duchów była dla mnie początkowo wyjściem ze strefy komfortu, bo jest muzyka i mój wokal wplata się w to jak warkocz - mówi Joasia. - Te pierwsze piosenki były mniej piosenkowe, ale potem pomyśleliśmy, że spróbujemy z refrenami. I tak to każda piosenka jest osobną historią i osobnym życiem, ale muzycznie nasza EP-ka jest spójna.


Źr. Youtube/Wytwórnia Krajowa/Duchy - Jestem tylko ja

W twórczości grupy często pojawia się motyw nocy, jak zgodnie twierdzą nazwa "Duchy" w końcu zobowiązuje. Chociaż noc nie ma dla nich jedynie mrocznych konotacji. - Noc jest dla mnie czymś też pięknym, jest czasem, kiedy nie ma hałasu na zewnątrz, można się zamknąć i spojrzeć w głąb siebie, dowiedzieć się czegoś o sobie. Noc skłania do przemyśleń - tłumaczy wokalistka. - Noc rozumiem też jako symbol trudności. Jesteśmy w czasie, kiedy wszyscy czujemy napięcie związane z wojną na Ukrainie. Myślę, że ta noc jest też symbolem zmagania z rzeczywistością. Trochę też tak widzę te teksty i muzykę. Noc cały czas jest w naszym życiu i muzyce i właśnie o tym piszemy. Ja przekazuję, jak to odbieram i jak można to odczuwać.

Źr. Youtube/Wytwórnia Krajowa/Duchy - Ogród

Jak przyznają muzycy, w poszukiwaniu inspiracji dla nazwy swojej grupy przejrzeli bestiariusz słowiański i legendy polskie. - Przeglądałam tę książkę, a tam co druga historia była o duchach, i rzuciłam: a może nazwijmy się Duchy - wspomina Joanna. - To jest niejednoznaczne, nie rozpatrywałabym tego w kategoriach straszenia w nocy, tylko w kategoriach niejednoznaczności i eteryczności tego projektu. Może trochę duchowości właśnie.


Posłuchaj
54:29 2022_05_11 09_05_26_PR4_Wszystko_gra.mp3 Zespół Duchy o twórczości i planach (Wszystko gra/Czwórka)

 

Grupa ma za sobą pierwsze sukcesy, a ich popularność rośnie. Wyróżnieniem dla nich było zaproszenie na OFF Festival. - Duchy powstały spontanicznie i naturalnie, i z przyjaźni - podkreśla Michał. - Wszystko dzieje się samo, to nie była wykalkulowana sytuacja i dlatego też jakoś gładko się to układa - dodaje. W najbliższych planach jest występ na jeszcze jednym festiwalu muzycznym i pracę nad nowym materiałem. Jak zaznaczają oboje, będzie się on nieco różnił od dotychczasowych utworów.


***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Goście: Joanna Komorowska (autorka tekstów, wokalistka), Michał Szturomski (producent muzyczny,  kompozytor)

Data emisji: 11.05.2022

Godzina emisji: 9.05

aw