"Tacy jesteśmy". Kuba Więcek i Koza o płycie "Niebo nad Berlinem"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 13:30
Spotkali się w Berlinie, w pół drogi między jazzem a hip-hopem. Ich wspólny album ukaże się w maju. Kuba Więcek i Koza opowiadają, jakie jest "Niebo nad Berlinem.
Kuba Więcek i Koza
Kuba Więcek i KozaFoto: mat. prasowe/Warner Music Polska

Popełnianie błędów w jazzie jest bardzo ważne, bo właśnie wtedy tworzą się rzeczy nowe Kuba Więcek 

- Bardzo długo zajmowałem się jazzem, ale rok temu zacząłem szukać nowych brzmień, dalekich od tego, co grałem dotychczas. Z Kozą połączyło mnie to, że każdy z nas chciał uciec od swoich gatunków. To był punkt wyjścia do pracy nad "Niebem nad Berlinem" - opowiada Kuba Więcek.

Posłuchaj
54:21 2021_04_21 09_05_32_PR4_Wszystko_gra.mp3 Koza x Kuba Więcek nagrali płytę. To połączenie dwóch różnych światów czy porozumienie dusz? (Wszystko gra/Czwórka)

Brzmieniowo album zasadza się na elektronicznych bitach i hiphopowych frazach. - Doświadczenie, które zdobyłem w jazzie, okazało się być pomocne w produkcyjnych eksperymentach. Natomiast "sprawność" i wizje Kozy sprawiły, że nigdy wcześniej nie pracowałem nad muzyką tak szybko - opowiada saksofonista. - Od kwietnia, aż do teraz, nie było tygodnia, żebyśmy się nie spotkali. 

Posłuchaj także:

Już nie wjeżdżam w bit kolanami, żeby pokazać jakim jestem kozakiem. Mówię cicho, żeby być bardziej słyszalnym Koza

Tytuł albumu nawiązuje do filmu Wima Wendersa, singiel promujący wydawnictwo to "Jarmusch". - Czasami w głowie włącza mi się nakładka VHS i wyświetlam sobie filmy, ale ten nasz Berlin nie ukonstytuował się na historii kina - wyjaśnia Koza. - Miasta mają swoją wewnętrzną atmosferę. A z miejsc na ziemi, które udało mi się odwiedzić, to właśnie Berlin ma klimat, który inspiruje moje życie wewnętrzne. To właśnie tam próbowałem dorosłego życia. Zatrudniłem się w hotelu w Berlinie, mieszkałem w wynajętym mieszkaniu, o 6 rano jechałem już do pracy i wyobrażałem sobie, że dużo życia jest jeszcze przede mną. I choćby to uczucie wiąże mnie z tym miastem - dodaje.

Koza x Kuba Więcek - Jarmusch [Official Music Video] / Telewizja Bypass

Płyta "Niebo nad Berlinem" ukaże się w pierwszej połowie maja, a muzycy rozpoczęli przygotowania do koncertów. - To pierwszy raz, kiedy występuję z muzykami na żywo i od razu wskoczyłem na głęboką wodę. Poczułem się jakbym sprogresował jako wokalista o 10 lat, w ciągu zaledwie trzech godzin  - mówi Koza. - Byłem pod gigantycznym wrażeniem emocjonalności Kamila. Nigdy, z nikim nie czułem takiej energii - dodaje Kuba Więcek.  

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Kuba Więcek, Kamil Białaszek (Koza)

Data emisji: 21.04.2021

Godzina emisji: 9.05

kul

Czytaj także

Kacperczyk: płyną w nas ta sama krew i muzyka

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 14:00
- Na naszej płycie wystąpią gościnnie m.in. Solar i Jan-rapowanie, ale to wcale nie znaczy, że zaczęliśmy grać hip-hop - tłumaczą bracia Maciek i Paweł z duetu Kacperczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Próżnia prezentuje "Najlepiej". Singiel zapowiada debiutancką płytę artysty

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 12:40
Próżnia to melancholijna, wrażliwa i osobista odsłona Filipa Hävekera. Artysta pochodzi z Trójmiasta, mieszka w Berlinie, udziela się w gdyńskiej ekipie UNDADASEA i właśnie szykuje solowy debiut.
rozwiń zwiń