Rozmowa. Kiedy słowa mają drugie dno

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 12:13
Jak przekonywała ekspertka, informacja, zawarta w słowach naszego rozmówcy to tylko 8 procent rzeczywistego komunikatu, który on nam przekazuje.
Audio
  • Anatomia rozmowy. Jak interpretować to, co słyszymy i widzimy? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Jak rozmawiać o duchowości człowieka?
Jak rozmawiać o duchowości człowieka?Foto: Glow Images/East News

- Ponad 30 procent to tembr głosu, a ponad 50 procent to mowa ciała, gesty - mówiła w Czwórce psycholog Ewa Krawczyńska. I tłumaczyła, że baczną uwagę należy zwracać także m.in. na kontakt wzrokowy, czy spójność w reakcjach na nasze komunikaty.

Zaś psychoterapeuta Krzysztof Wierzbicki podkreślał, że na tym, co kryje się między słowami, zbudowanych jest większość relacji młodych ludzi. - To, że się widzimy z daną osobą i jest po prostu "fajnie" to nieświadome przekazywanie i odbieranie treści spomiędzy słów. Czasem czujemy, że "coś jest nie tak", coś nam "nie gra". To budzi nasz niepokój i dyskomfort, choć nie potrafimy tego nazwać - mówił ekspert.

Eksperci wyjaśniali także, dlaczego nam samym przed sobą nierzadko ciężej jest przyznać się do własnych uczuć, niż przekazać je innym, oraz tłumaczyli, jak nie wpaść w pułapkę nadmiernej podejrzliwości i nie doszukiwać się znaków, których nie ma. Mówiliśmy także o tym, czy słowa, odpowiednio przekazane, mogą mieć prawdziwą moc sprawczą.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Katarzyna Węsierska

Gość: Ewa Krawczyńska (psycholog, seksuolog, z Poradni Evater), Krzysztof Wierzbicki (prezes Instytutu Rozwoju Terapii Autyzmu, psychoterapeuta Psychologii.pl)

Data emisji: 23.05.2016

Godzina emisji: 20.00

kd/kul