Jakub Jamrozek nagrodzony w konkursie "Uzależnienia XXI wieku"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 15:50
Dziennikarz radiowej Czwórki i autor audycji "Strefa Prywatna" nagrodę odbierze 18 listopada w kawiarni Wrzenie Świata w Warszawie.
Jakub Jamrozek
Jakub JamrozekFoto: Czwórka

To już piąta odsłona konkursu dla dziennikarzy, którego ideą jest upowszechnianie w mediach problematyki uzależnień behawioralnych oraz inspirowanie ich do podejmowania tej tematyki w różnorodnych formach publicystycznych. Jury tegorocznej odsłony wydarzenia obradowało w składzie: Katarzyna Surmiak-Domańska – Instytut Reportażu, dr hab. Barbara Giza – profesor Uniwersytetu SWPS, dr Bernadeta Lelonek-Kuleta – KUL, przyznając w sumie III nagrody główne, nagrodę specjalną i wyróżnienie.

Od początku celem naszego konkursu jest podnoszenie poziomu świadomości i wiedzy społeczeństwa na temat uzależnień od czynności – mówi Maja Ruszpel z Fundacji Inspiratornia Cieszy nas więc to, że w tym roku mamy aż dwa reportaże i jedną audycję poświęcone uzależnieniu od nowoczesnych technologii – mam nadzieję, że dzięki wyróżnieniu konkursowemu znajdą one nowych czytelników i słuchaczy – dodaje pomysłodawczyni konkursu.

Jakub Jamrozek z radiowej Czwórki otrzymał wyróżnienie za materiał „Gry, komputer i ja”, wyemitowany 31 stycznia br. w autorskiej audycji psychologicznej „Strefa prywatna”, której jest gospodarzem, a którą współtworzy Justyna Janas – wieloletnia dziennikarka Czwórki. Temat przewodni audycji dotyczył uzależnień od gier komputerowych. Konkurs „Uzależnienia XXI wieku” organizowany jest od 2014 roku. Dotychczas nagrodzono już 19 dziennikarzy pracujących w radiu, prasie, internecie i telewizji. To nie pierwsza nagroda, którą dziennikarz Czwórki zdobył w konkursie. W ubiegłym roku Jakub Jamrozek zajął trzecie miejsce, w 2017 r. jury doceniło pracę dziennikarza przyznając mu pierwszą nagrodę, z kolei rok wcześniej drugą.

Granica między dobrą zabawą przed komputerem, a uzależnieniem wydaje się być dzisiaj bardzo cienka. Dlatego ważne, żebyśmy my jako młodzi ludzie budowali naszą samodzielność, wiedzieli jak z głową korzystać z nowych technologii i próbowali poznać swoje granice także w takim wymiarze – mówi Jakub Jamrozek. – Mam nadzieję, że w jakimś stopniu uchwyciliśmy problem uzależnienia od gier w Strefie Prywatnej. Cieszę się, że razem z Justyną Janas, Martą Hoppe i Mateuszem Kulikiem tworzymy program, który jest doceniany przez specjalistów – dodaje.

Laureatem I nagrody jest Paweł Kapusta (WP Sportowe Fakty), za wywiad z byłym dziennikarzem sportowym, Szymonem Bartnickim pt. „Jestem uzależniony od gry w zakładach bukmacherskich. Zanim popełnicie błędy, uczcie się na moich”. Miłosz Szymański (magazyn Pismo), otrzymał drugą nagrodę za reportaż o uzależnieniu od gier komputerowych pt. „Będę grał w grę”, a trzecią Bartosz Józefiak (Duży Format), za reportaż o uzależnieniu od komputera i internetu, pt. „Ciąg komputerowy”. Nagrodę specjalną dla publikacji w lokalnym medium zdobyła Ewelina Kamińska (Radio Kolor) za audycję „Czy można się uzależnić od ćwiczeń”.

mat, prasowe/kul