Polskie Radio
Section05
Jakub Jamrozek

26. Piknik Naukowy. Robot Kopernik i doświadczenia nad sztuczną inteligencją

- Jest to robot humanoidalny wyposażony w Chat GPT3, czyli moduł sztucznej inteligencji bardziej zaawansowany niż powszechnie używany Chat GPT - mówił w mobilnym studiu Dwójki o robocie Kopernik, jednej z atrakcji 26. Pikniku Naukowego, Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy 2023 Dwójka Robert Firmhofer Centrum Nauki Kopernik Stadion Narodowy sztuczna inteligencja Paweł Siwek Jakub Jamrozek

26. Piknik Naukowy. Podręczniki Mikołaja Kopernika

- Działalność naukowa Mikołaja Kopernika przypada na "czas przejścia". Kiedy zaczyna studia w wieku XV zastaje rzeczywistość, która prezentuje układ geocentryczny. Potem dokonuje rewolucji. Na Pikniku Naukowym pokażę drzeworyty przyrządów astronomicznych oraz podręczniki, z których wówczas się uczył - mówi Tadeusz Grajpel z Pracowni Badań i Edukacji Historycznej  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Mikołaj Kopernik druk książki Piknik Naukowy NAUKA Jakub Jamrozek

Nieprzeciętni 2023 - głosuj już dziś. Wśród finalistów - Aleksandra Wańczyk

Trwa Czwórkowy plebiscyt Nieprzeciętni 2023. Teraz jest czas na oddanie głosu na swojego faworyta. Do 11 czerwca można wybierać spośród grona 10 finalistów wybranych przez nasze Jury. Wśród nich jest Aleksandra Wańczyk, muzealnik z wykształcenia, z zamiłowania i zawodu pilot wycieczek, asystent osób niepełnosprawnych, doktorantka krakowskiej Akademii Ignatianum. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek muzeum Nieprzeciętni 2023 hobby

Nieprzeciętni 2023. Joanna Hubska - czy jest Twoją Nieprzeciętną?

10 finalistów czeka na Wasze głosy. To od Was zależy, kto zgarnie tytuł Nieprzeciętnego 2023. Finaliści otrzymają nagrody rzeczowe, a zwycięzca dodatkowo statuetką i tytuł. Mamy też nagrody dla głosujących. Czas na oddanie głosu mija 11 czerwca. Wśród finalistów jest Joanna Hubska, założycielka i prezes "Fundacji Akademia Małego Lekarza". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Nieprzeciętni 2023 Jakub Jamrozek hobby edukacja medycyna

Kurator wystawy "Powstali 1863-64": walczono o wolność, równość i braterstwo

- Ludzie, którzy wzięli udział w powstaniu styczniowym, którzy walczyli w tym najdłuższym zrywie wyzwoleńczym w historii Polski, marzyli o wolności; o wolności rozumianej dwojako. Przede wszystkim o wolności politycznej, ale także o wolności od tego, co było wcześniej w Polsce, od nierówności społecznych - mówił w Dwójce Sebastian Pawlina, kurator wystawy "Powstali 1863-64" przygotowanej przez Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Dwójka wystawa KULTURA Jakub Jamrozek Muzeum Historii Polski