Polskie Radio
Section05
Jakub Jamrozek

Milena Pioruńska - Młody Muzyk Roku 2022

- To niezwykłe uczucie, wygrać tak prestiżowy i niecodzienny konkurs. To był konkurs, gdzie osoby grały na różnych instrumentach i była też świadomość, że wszystko jest transmitowane, dlatego to była też trochę presja. Ale jestem podekscytowana i myślę, że to poszerzy moje horyzonty i pomoże znaleźć nowe perspektywy - mówiła w Dwójce skrzypaczka Milena Pioruńska, laureatka konkursu Młody Muzyk Roku 2022.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce konkurs Dwójka muzyka klasyczna Jakub Jamrozek KULTURA

15. Festiwal Muzyki Dawnej w Gliwicach. "Czeka nas koncertowy sezon"

- Od dawna w naszych głowach była idea, aby festiwal wyszedł poza miasto Gliwice i pojawiał się również w innych miejscach. Udawało nam się organizować pojedyncze koncerty w Katowicach, natomiast nawiązaliśmy też stałe partnerstwo, dzięki któremu pojawimy się w Cavatina Hall w Bielsku-Białej - mówił w Dwójce Artur Malke, współorganizator gliwickiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej "All'improvviso".
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Gliwice Jakub Jamrozek KULTURA

Żeby przechytrzyć wroga. Sobowtóry wielkich władców

Przez całe wieki szefowie policji, kontrwywiadu i ochrony osobistej monarchów używali sobowtórów władców, żeby przechytrzyć przeciwnika. - Dla bezpieczeństwa taką praktykę do dzisiaj stosują szefowie czy władcy państw. Saddam Husajn miał drużynę klonów, sobowtóra ma też podobno Władimir Putin - opowiada Przemysław Słowiński.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia Europy historia Polski KSIĄŻKA Jakub Jamrozek

26. Festiwal Ludwiga van Beethovena. Kompozytor, który wyznaczył nowy szlak

- Zaczynamy od "IX Symfonii", bo właśnie w niej Beethoven przekroczył granicę nie tylko instrumentacji, którą trochę rozszerzył, ale przede wszystkim granicę rozumienia symfonii, która dotąd miała sztywne ramy - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa. To właśnie tym słynnym utworem rozpocznie się w najbliższą niedzielę w Warszawie (3.04) XXVI Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.
Zobacz więcej na temat:  Ludwig van Beethoven muzyka klasyczna Dwójka Jakub Jamrozek