X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Świadome podróżowanie. O podróżniczych zasadach i... wpadkach

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 21:02
Nie wszyscy wiemy, że przed wejściem do domu Szweda trzeba zdjąć buty, w Indiach nie wolno jeść lewą ręką. O zasadach, które jako podróżnicy powinniśmy znać i o tym, co Polacy podczas zagranicznych wojaży wiedzieć powinni, a nie zawsze wiedzą mówiliśmy w audycji "Dajesz radę".
Audio
  • Jak zachować spokój na drugim końcu świata i czym jest świadome podróżowanie? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jak podaje w raporcie Światowa Organizacja Turystyki, w ubiegłym roku turyści odbyli na całym świecie prawie 1,5 mld podróży, to o 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Dlaczego, choć objechanie świata dookoła stanowi dla nas coraz mniejsze wyzwanie, wciąż klaszczemy w samolotach po wylądowaniu? - Niektórzy uważają, że to "obciach" i wyłącznie polska tradycja. Nieprawda, Włosi też klaszczą, a tamtejsi piloci, którzy słuchają tych braw, uważają, że to urocze - mówiła Anna Janowska. - Zdaniem niektórych psychologów to po prostu międzynarodowy sposób na odreagowanie stresu po locie. Moim zdaniem dużo gorsze jest stukanie w nasz fotel przez sąsiada, który siedzi za nami.

Jak tłumaczyła ekspertka warto zwracać uwagę na zakaz fotografowania, i respektować go. - Ostatnio w Kaplicy Sykstyńskiej widziałam człowieka, który udając, że przeczesuje sobie włosy, machał włączonym telefonem i fotografował sufit - przytaczała Anna Janowska. - Ludzka wyobraźnia jest ogromna, tylko po co tak robić?

W programie rozmawialiśmy także m.in. z Dorotą Karską, podróżniczką i Paweł Cywińskim z portalu Postturysta.pl, który tłumaczył, czym według niego jest świadome podróżowanie. - To branie odpowiedzialności za siebie i ludzi, których się spotyka. To także merytoryczne przygotowanie do podróży, i nie chodzi tylko zdobywanie wiedzy z przewodników. Jeśli wybieramy się np. do Laosu, sprawdźmy, jaka muzyka tam powstaje i czego słuchają tamtejsi mieszkańcy. Dzięki temu dowiemy się, jak ci ludzie patrzą na świat - mówił ekspert. - W świadomym podróżowaniu chodzi o styl życia, bycia i myślenia o świecie i swojej roli w nim. Ludzi, których spotykamy, traktujmy podmiotowo, a nie przedmiotowo, np. pytajmy, zanim zrobimy im zdjęcie. 

ZOBACZ WIĘCEJ Podróże z Czwórką >>>

O głośnych prywatnych rozmowach w pociągach, zajmowaniu cudzych miejsc w busach, przywożeniu pamiątek, których przywozić nie powinniśmy, szukaniu tradycyjnej kuchni na drugim końcu świata i dobrych zasadach mądrego zwiedzania dalekich krajów - w rozmowach Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Gość: Anna Janowska (dziennikarka i autorka książki "Monsun przychodzi dwa razy. Podróż szlakiem pieprzu")

Data emisji: 9.10.2019

Godzina emisji: 14.17

kd/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak