X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Profilaktyka nowotworowa. Jak to robić poprawnie?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 21:22
Średnica guzka wykrytego w piersi u kobiet, które nigdy nie badały piersi wynosi 40 mm, a u tych które badają się regularnie, raz w miesiącu 12 mm. Warto badać piersi, ale w jaki sposób robić to właściwie?
Audio
  • Jak poprawnie badać piersi? (Dajesz radę/Czwórka)
U pań po 50. roku życia zaleca się, mimo braku niepokojących objawów, w ramach profilaktyki wykonać pierwsze badanie mammograficzne. U kobiet w wieku 50-69 badanie to jest raz na dwa lata bezpłatne
U pań po 50. roku życia zaleca się, mimo braku niepokojących objawów, w ramach profilaktyki wykonać pierwsze badanie mammograficzne. U kobiet w wieku 50-69 badanie to jest raz na dwa lata bezpłatneFoto: WAYHOME studio/ Shutterstock

Kluczowa jest systematyczność

To, że kobiety deklarują badanie piersi, nie oznacza, że rzeczywiście to robią. Jak wynika z rozmów z pacjentkami, wiele z nich zapomina o systematyczności, która w profilaktyce nowotworowej jest bardzo ważna. Jak mówiła goszcząca w studiu doktor Marta Mączka – specjalistka ginekologii i położnictwa nie powinniśmy wymyślać usprawiedliwień na naszą opieszałość w tym zakresie. - Musimy być odpowiedzialne za swoje zdrowie i życie. Po 45 roku życia zachorowalność na raka piersi znacznie wzrasta. I jest to najczęstszy nowotwór, na który chorują kobiety.

Jak badać się właściwie?

Przede wszystkim należy pamiętać, by badać się raz w miesiącu. - Jeśli trzeba, wpiszmy badanie w kalendarz. Jest niezwykle proste i przy jego wykonaniu nie można zrobić sobie żadnej krzywdy - mówiła lekarz. - Przykładamy jedną dłoń do piersi. Ruchami kulistymi badamy ciało wokół brodawki. W ten sposób jesteśmy w stanie ocenić, czy w naszym ciele nie występują zmiany np. wielkości ziarna grochu, fasoli, czy większych. Musimy pamiętać o zbadaniu węzłów pach i tych, znajdujących się nad obojczykami - instruował gość Czwórki. 

Co powinno nas zaalarmować w trakcie takiego badania? Kiedy warto zgłosić się do specjalisty? Więcej na ten temat w rozmowie.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: doktor Marta Mączka – specjalistka ginekologii i położnictwa, założycielkę Projektu Salus feminis, który ma na celu promowanie cytologii wśród kobiet i edukację zdrowotną.

Data emisji: 29.01.2020

Godzina emisji: 14.07

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak