Profilaktyka nowotworowa. Jak to robić poprawnie?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 21:22
Średnica guzka wykrytego w piersi u kobiet, które nigdy nie badały piersi wynosi 40 mm, a u tych które badają się regularnie, raz w miesiącu 12 mm. Warto badać piersi, ale w jaki sposób robić to właściwie?
Audio
  • Jak poprawnie badać piersi? (Dajesz radę/Czwórka)
U pań po 50. roku życia zaleca się, mimo braku niepokojących objawów, w ramach profilaktyki wykonać pierwsze badanie mammograficzne. U kobiet w wieku 50-69 badanie to jest raz na dwa lata bezpłatne
U pań po 50. roku życia zaleca się, mimo braku niepokojących objawów, w ramach profilaktyki wykonać pierwsze badanie mammograficzne. U kobiet w wieku 50-69 badanie to jest raz na dwa lata bezpłatneFoto: WAYHOME studio/ Shutterstock

Kluczowa jest systematyczność

To, że kobiety deklarują badanie piersi, nie oznacza, że rzeczywiście to robią. Jak wynika z rozmów z pacjentkami, wiele z nich zapomina o systematyczności, która w profilaktyce nowotworowej jest bardzo ważna. Jak mówiła goszcząca w studiu doktor Marta Mączka – specjalistka ginekologii i położnictwa nie powinniśmy wymyślać usprawiedliwień na naszą opieszałość w tym zakresie. - Musimy być odpowiedzialne za swoje zdrowie i życie. Po 45 roku życia zachorowalność na raka piersi znacznie wzrasta. I jest to najczęstszy nowotwór, na który chorują kobiety.

Jak badać się właściwie?

Przede wszystkim należy pamiętać, by badać się raz w miesiącu. - Jeśli trzeba, wpiszmy badanie w kalendarz. Jest niezwykle proste i przy jego wykonaniu nie można zrobić sobie żadnej krzywdy - mówiła lekarz. - Przykładamy jedną dłoń do piersi. Ruchami kulistymi badamy ciało wokół brodawki. W ten sposób jesteśmy w stanie ocenić, czy w naszym ciele nie występują zmiany np. wielkości ziarna grochu, fasoli, czy większych. Musimy pamiętać o zbadaniu węzłów pach i tych, znajdujących się nad obojczykami - instruował gość Czwórki. 

Co powinno nas zaalarmować w trakcie takiego badania? Kiedy warto zgłosić się do specjalisty? Więcej na ten temat w rozmowie.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: doktor Marta Mączka – specjalistka ginekologii i położnictwa, założycielkę Projektu Salus feminis, który ma na celu promowanie cytologii wśród kobiet i edukację zdrowotną.

Data emisji: 29.01.2020

Godzina emisji: 14.07

ac