Polskie Radio
Section05

Marta Hoppe

Edukacja ekologiczna. "Trzeba stale poszerzać wiedzę na ten temat"

Marta Piechocka-Nowakowska, menedżerka projektu "Biblioteki dla Klimatu" realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, tłumaczyła w Polskim Radiu 24, gdzie można pozyskać książki, które zawierają informacje o postawach proekologicznych. Mówiła również o tym jak działanie każdego z nas wpływa pozytywnie lub negatywnie na stan środowiska naturalnego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 edukacja przyrodnicza ekologia segregacja śmieci recykling zmiany klimatyczne

Światowy Dzień Ziemi. "To dobry czas na posprzątanie Polski"

- Nie bójmy się zwracać uwagi, gdy ktoś obok nas zakopuje w piasku na plaży niedopałki lub kapsle. Skala tego typu "znalezisk" pokazuje, że to wciąż ogromny problem społeczny, że ze zwykłego lenistwa tak wielu nie chce się wyrzucać takich śmieci do kosza - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Mikosza, główny koordynator Akcji "Sprzątanie świata" w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sprzątanie ekologia ochrona przyrody

Ekologiczna edukacja. "Dzieci i młodzież muszą wiedzieć, że wiele od nich zależy"

- Obecnie w szkole nie ma lekcji o proekologicznych działaniach, choć wielu rodziców postuluje, aby były wpisane do podstawy programowej. Tu nie chodzi tylko o to, aby mówić o zagrożeniach związanych ze zmianami klimatycznymi. Chodzi też o naukę postaw co można zrobić samemu, aby chronić przyrodę - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Ślepowrońska, psycholożka, autorka książek ekologicznych dla dzieci. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 edukacja przyrodnicza dzieci zmiany klimatyczne

Sprawiedliwa transformacja energetyczna. "Wymaga udziału lokalnych społeczności"

- Proces przechodzenia produkcji energii z paliw kopalnych na rzecz OZE, wymaga wieloletniego planowania przy udziale lokalnych społeczności. Ważne jest, żeby nie doszło do zapaści gospodarczej w regionach, w których dominuje górnictwo i energetyka oparta na węglu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Meres z Greenpeace Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Greenpeace OZE transformacja energetyczna

Zioła i Słowianie. Ile czerpiemy z wierzeń i magii przodków?

Pierwszego dnia wiosny topimy Marzannę, w grudniu całujemy się pod jemiołą, w andrzejki obieramy jabłka. Szałwię stosujemy na ból gardła, miętę na ból brzucha. Wierzymy, że oparzenie pokrzywą przyniesie nam zdrowie. To wszystko ma swoje korzenie w wierzeniach dawnych Słowian, a te doskonale zna Karolina Lisek, autorka książki "Słowiańska magia ziół".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zioła Słowianie ekologia las Zobacz także magia