Studia - nie tylko nauka, lecz także nowe możliwości. "Możemy żyć tak, jak chcemy"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 20:37
Koła naukowe, samorządy studenckie, wyjazdy integracyjne, a także zarabianie pieniędzy w czasie pierwszych prac - studia to nie tylko nauka, ale także świetny czas, by się rozwijać i poznawać nowych ludzi. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Antonio Guillem

Pieniądze para oszczędzanie 1200.jpg
Studencki portfel w pandemii - co się zmieniło?

Jak zagospodarować czas na uczelni, wiążąc to z zainteresowaniami. Miłośnicy koni mogą już na pierwszym roku zapisać się do specjalnego koła i opiekować się zwierzętami w stajni, a ci, których interesuje polityka, mogą jej zasmakować, starając się o funkcję przewodniczącego, dla innych - nawet studiujących w Warszawie - jest możliwość zapisania się do studenckich klubów górskich. Co jeszcze można robić?

Posłuchaj
20:07 studenci czwórka 2021_09_28-14-13-02.mp3 Studenci po godzinach - co warto robić? (Dajesz radę - Strefa studenta/Czwórka) 

- Najważniejsze to nie tworzyć, ale rozwiązywać problemy, i nie widzieć granice, tylko je przekraczać - mówił Michał Łopuszyński z Klubu Podróżników BIT we Wrocławiu. Jednym z projektów podróżniczych, które ta instytucja oferuje studentom, jest rajd autostopem. - Ponad tysiąc osób w parach ściga się z Wrocławia do ciepłego kraju, na przykład Grecji czy południa Włoch. Potem jest trzydniowa impreza i powrót autokarami - mówił gość Czwórki. - Zasady są tylko takie, że nie można znać osoby, która nas podwozi, i trzeba robić "selfiaki" z konkretnych punktów podróży.

Sprawdź także:

W trakcie studiów, niezależnie od tego, co studiujemy i na której uczelni, warto rozwijać swoje artystyczne talenty: śpiewać w chórze albo malować obrazy. Można też zajrzeć do studenckich teatrów, a jednym z nich jest Projekcja, teatr działający przy stołecznym SWPS. - Zapraszamy studentów, ale i absolwentów, czyli wszystkich tych, którzy chcą łączyć swoje pasje związane z psychologią, z teatrem - tłumaczyła Patrycja Kozyra z tej instytucji. - Pracujemy na narzędziach psychologicznych. Studenci w porozumieniu z wykładowcami podejmują tematy związane m.in. z mechanizmami obronnymi, a ja jako reżyser próbuję pokazać to za pomocą słowa, gestu. Czerpiemy też m.in. z psychodramy, która polega na odtwarzaniu rzeczywistych wydarzeń - tłumaczyła gość Czwórki. 

Czytaj także:

Istnieją także instytucje "wiążące" uczelnie o określonych profilach, np. BEST. To stowarzyszenie, które skupia 97 uczelni technicznych z 34 krajów. - Jesteśmy otwarci głównie na studentów, którzy interesują się IT, ale także poszukują staży w innych technicznych projektach. Organizujemy przeróżne warsztaty, webinary, a nawet targi pracy - podkreślała Natalia Grzebalska, wiceprezes ds. promocji stowarzyszenia BEST.

***

Tytuł audycji: Strefa studenta

ProwadziWeronika Puszkar

Goście: Michał Łopuszyński (przewodniczący Klubu Podróżników BiT, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), Patrycja Kozyra (prowadzi teatr Projekcja na SWPS, instruktor i reżyser), Natalia Grzebalska (wiceprezes ds. promocji Stowarzyszenia Studentów BEST)

Data emisji: 14.09.2021

Godzina emisji: 14.08

Zobacz więcej na temat: Czwórka Weronika Puszkar