Studencki portfel a pandemia. Co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 17:30
- Główne studenckie wydatki to poza wynajmem mieszkania czy jedzeniem także bilety do kina czy inne wyjścia, a w przypadku studentów niestacjonarnych także czesne za studia - tłumaczył Michał Polak ze Związku Banków Polskich. - Łącznie daje to sumę przekraczającą 2 tys. złotych miesięcznie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey_Popov/Shutterstock.com

studia free 1200.jpg
Jak wybrać kierunek studiów w pandemii?

Jak przekonywał Michał Polak ze Związku Banków Polskich, obraz finansów polskich studentów jest "dość zróżnicowany", ale ich wydatki miesięczne, szczególnie osób uczęszczających na studia dzienne, obniżyły się. - Dla co trzeciego studenta ogólna sytuacja finansowa uległa poprawie - zaznaczał. - Martwi nas jednak fakt, że rośnie odsetek studentów, którzy deklarują całkowity brak oszczędności i niechęć do oszczędzania - mówił ekspert w Czwórce. 

Posłuchaj
08:04 _PR4_AAC 2021_09_28-15-17-22.mp3 Jak miniony rok wpłynął na sytuację finansową studentów? (Czat Czwórki) 

Powodów tego, jak tłumaczył gość Czwórki, może być kilka. - Przede wszystkim, jeśli od najmłodszych lat nie mamy wykształconych pewnych postaw finansowych, to później ciężko jest nam je wdrożyć - tłumaczył Michał Polak. - Poza tym ludzie młodzi zostali ciężko doświadczeni przez pandemię, bo w wielu przypadkach nie mogli pracować, a oszczędności szybko się kurczyły, więc to z pewnością odbiło się na ich portfelach - podkreślał.  

praca gospodarka biuro free KAS 1200.jpg
Rynek pracy - wciąż liczą się kompetencje przyszłości?

Posłuchaj:

W tym czasie także wiele zmieniło się na rynku najmu studenckiego. - Tu pandemia odcisnęła swoje piętno. Wielu studentów w obliczu nowej specyfiki studiowania postanowiło powrócić do domu rodzinnego i zrezygnować z wynajmu - tłumaczył ekspert. - Z drugiej strony te pieniądze zostały w kieszeniach młodych ludzi, co jest pozytywne. 

Czytaj także:

Jak tłumaczył gość Czwórki, galopująca inflacja i dramatycznie rosnące ceny to także bolączka studenckiej braci na polskim rynku. - To odbija się na studenckim życiu, czyli m.in. wizytach w barach, pubach czy restauracjach - podkreślał. - Dziś wiemy już, że wiele uczelni decyduje się na kontynuowanie edukacji w formule hybrydowej, więc prawdopodobnie niektóre elementy studenckiego budżetu nie ulegną zmianie - prognozował. 

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki" 

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Michał Polak (Związek Banków Polskich)

Data emisji: 28.09.2021

Godzina emisji: 15.18 

kd

Czytaj także

Życie na kredycie. Jak zadłużają się młodzi?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 14:00
Co czwarty 26-30-latek i co siódmy 31-35-latek korzysta ze wsparcia rodziców. To wyniki badania "Finansowy Portret Młodych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiedza i oszczędności - klucz do udanych inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 09:37
Polacy niewiele inwestują, co wynika głównie z braku odpowiednich oszczędności, ale i wiedzy. Gdyby mogli inwestować, to najchętniej swe pieniądze przeznaczyliby na mieszkania, metale szlachetne oraz sztukę. 
rozwiń zwiń