W świecie kotów. Te zwierzęta wyczuwają intencje ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 18:57
- Te zwierzęta w wielu przypadkach są emocjonalnie uzależnione od człowieka. Wyczuwają nasze nastroje - mówiła dr Sybilla Berwid-Wójtowicz, lekarz weterynarii.
Co myśli zwierzak, kiedy tak na ciebie patrzy?
Co myśli zwierzak, kiedy tak na ciebie patrzy?Foto: Shutterstock.com/New Africa

- Koty mają opinię wybrednych zwierząt, jednak nie zawsze w rzeczywistości takie są. Ich ulubionym przysmakiem jest po prostu mięso. Dla naszego pupila, podobnie jak dla nas, prawdopodobnie zdrowsze będą domowe posiłki przygotowywane na bieżąco zamiast suchej, sklepowej karmy. Dodatkowo mieszanie takich produktów z surowym jedzeniem może skończyć się dla kota wymiotami i biegunką - tłumaczyła Agnieszka Cholewiak-Góralczyk, dietetyk kotów, autorka książki kucharskiej dla kotów "Kocie smaki". - Sucha karma jest najbardziej przetworzonym rodzajem kociej żywności. Jest chrupka, więc pozbawiona odpowiedniej ilości wody.

Kot o masie ciała ok. 5 kg powinien dziennie pić około 250 ml wody. - Niestety, podobnie jak ludzie, najczęściej zwierzęta te przyjmują zbyt mało płynów - zaznaczała gość Czwórki.

Koty, zwłaszcza wychodzące, warto zabezpieczać przed kleszczami. - Należy to robić przez cały rok, nie tylko wiosną czy latem. W Polsce mamy duże wahania temperatur dobowych i kleszcze zaczynają żerować o każdej porze roku - podkreślała Paulina Przeździecka, weterynarz. - Są specjalne antykleszczowe preparaty: maści, kropelki, ale także tabletki. Należy także codziennie sprawdzać, czyli dokładnie oglądać sierść naszych zwierzaków, by w razie potrzeby odpowiednio szybko usunąć pasożyty ze skóry - tłumaczyła. 

17 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kota. - W większości te zwierzęta są od nas uzależnione emocjonalnie. Zarówno koty, jak i psy z człowiekiem łączy głęboka więź. Koty często działają jak "barometr", wyczuwają "swoich ludzi". Oceniają także to, czy mamy wobec nich dobre zamiary - podkreślała lekarz weterynarii dr Sybilla Berwid-Wójtowicz.

Posłuchaj
15:20 czwórka_PR4_AAC 2023_02_20-14-22-45.mp3 O co chodzi w życiu kotom? (Dajesz radę/Czwórka) 

- W domach i w blokowiskach koty bywają niesamowicie zestresowane. To, że mamy komfortowe warunki jako ludzie nie oznacza, że naszym zwierzakom jest w nich dobrze. Warto zadbać o to, by zabudowa w naszych pokojach nie była niska. Jeśli kot będzie mógł wskoczyć na półkę albo szafkę, zacznie patrzeć z wysoka i poczuje się bardziej komfortowo i bezpiecznie - mówiła. - Kot to drapieżnik, który ma swoje wymagania. Nie są one większe niż wymagania psów, ale z pewnością inne. Jednym z nich jest to, że kot nie pije tam, gdzie je. Miski z wodą powinniśmy więc ustawić w innym miejscu niż te z jedzeniem - radziła dr Sybilla Berwid-Wójtowicz. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Data emisji: 20.02.2023

Godzina emisji: 14.19