Żeglarstwo i praca z trudną młodzieżą. Misje Jana Zajączkowskiego

Jan Zajączkowski na co dzień pracuje jako wychowawca w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Warszawie, ale jego pasją od najmłodszych lat jest żeglarstwo. Pojawił się też w plebiscycie Czwórki "Nieprzeciętni 2017". 
Jan Zajączkowski
Jan ZajączkowskiFoto: arch. prywatne
O Audycji

Nieprzecietni 1200.png
Nieprzeciętni 2021 - wystartował plebiscyt Czwórki!

Udaje mu się być autorytetem dla osób niepokornych, z trudną przeszłością. - Ci ludzie trafiają do naszego ośrodka, bo kieruje ich tu sąd. Musieli coś kiedyś przeskrobać, weszli w konflikt z prawem, mają na koncie rozboje, napady, są niezaopiekowani i czasem przychodzą im do głowy głupie pomysły - tłumaczył bohater reportażu w rozmowie z Weroniką Puszkar. - Chłopcy przebywają u nas całą dobę, pochodzą z całej Polski, i raz na dwa tygodnie mogą wychodzić na przepustki.

Posłuchaj
09:53 Reportaz czwóka Wychowawca 01042021.mp3 Reportaż "Wychowawca" Weroniki Puszkar (Reportaż/Czwórka) 

ZOBACZ TAKŻE Plebiscyt Nieprzeciętni 2021 - wyślij nam swoje zgłoszenie!


nieprzeciętni 1200 tekst_BB.JPG
Nieprzeciętni 2021. Co słychać u uczestników z poprzednich lat?

Bohater reportażu jest też wolontariuszem w Fundacji Rejs Odkrywców, gdzie pełni rolę wychowawcy oraz tzw. starszego wachty, czyli pomocnika oficera. - Już podczas studiów Janek wyróżniał się, opowiadał o swoich przedsięwzięciach, a inni słuchali go z niedowierzaniem - wspominała Joanna Moleda, wychowawczyni w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym Księży Orionistów w Warszawie. A jak opowiadali podopieczni Jana Zajączkowskiego, "pan Janek często organizuje kuchnię, chodzimy też na spacery, opowiada nam o innych krajach i uczy nas o tamtych kulturach i o tym, dlaczego warto uczyć się języków obcych". 

Dowiedz się więcej Jan Zajączkowski w plebiscycie Nieprzeciętni 2017 >>>

- Ideą dla mnie było to, by pomagać innym. Uważam, że miałem dobry start w życiu, więc chciałem się dzielić doświadczeniem i przekazywać podopiecznym moje pasje - mówił zaś sam Jan Zajączkowski. - Przez mój młody wiek moi podopieczni na początku nie wiedzieli, jak się do mnie zwracać, gubili gdzieś granicę między koleżeństwem a relacjami podopieczny-wychowawca. Usiłowali narzucić mi pewne rzeczy, i to było problemem, który jednak udało się rozwiązać - opowiadał bohater reportażu. 

Czytaj także:

-> Nieprzeciętni 2020 - co słychać u finalistów poprzednich lat?
-> Nieprzeciętni 2019 - relacja z gali finałowej

Prywatnie Jan Zajączkowski to także żeglarz od najmłodszych lat, pływa po morzu jako "szkielet" na polskich żaglowcach, takich jak STS Fryderyk Chopin, STS Kapitan Borchardt, STS Pogoria. 

ZOBACZ WIĘCEJ Reportaże w Czwórce >>>

Reportaż przygotowany został przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

***

Tytuł reportażu: "Wychowawca"

Autor: Weronika Puszkar

Gość: Jan Zajączkowski

Data emisji: 01.04.2021

Godzina emisji: 21.16

kd

Playlista