Provinz Posen: robimy dekonstrukcję folku

Projekt łączy elektronikę, urban folk i muzykę świata. Tworzą muzycy z Wielkopolski i Mazowsza, znani z wielu różnych formacji, m.in. Muchy, Afro Kolektyw i Dagadana. W 2019 roku ukazał się ich pierwszy krążek pod nazwą "Provinz Posen". 
Provinz Posen w studiu Czwórki
Provinz Posen w studiu CzwórkiFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji
Tytuł Provinz Posen: robimy dekonstrukcję folku
Prowadzący Maciej Szajkowski
Opis
Summana krupiński szyffer 1200.jpg
Summana. Muzyka, która rodzi się z poszukiwań

- Dla mnie zupełny debiut w tych obszarach muzycznych, dotychczas nie miałem twórczo nic wspólnego z folkiem, w takim bardzo tradycjonalistycznym rozumieniu - mówił w studiu Czwórki Michał Wiraszko, wokalista, znany m.in. poznańskiej formacji Muchy. Jak tłumaczył, nazwa projektu ma bardzo duzo wspólnego z trudną historią Polski. - Miała nieść bardzo ważne post scriptum do narracji dziejowej, m.in. powstania wielkopolskiego. Prawdziwa walka dzieje się dziś w domach, sercach i w głowach. To tam zostaje tradycja, język, wartości, prawda historyczna. To najostrzejsza szabla i najbardziej celny karabin - mówił muzyk.

pakistan polska folk off 1200.jpg
ZOBACZ TAKŻE Polska-Pakistan. Muzyka bez granic

CZYTAJ TAKŻE Duet Fragile. Muzyka inspirowana tęsknotą >>> 

Do tego oczywiście dochodzą odwołania do muzyki ludowej, czyli tej, powstającej na wsi. - To, co robimy,  zdecydowanie nie jest folklor miejski, choć w naszych utworach zachowana jest popkulturowa forma - przekonywali goście Macieja Szajkowskiego. Jak mówił Michał Szturomski, odpowiedzialny za sample, to fascynująca mieszanka. - Najbardziej zaintrygowała mnie dekonstrukcja tradycyjnych form, którą tu zrobiliśmy. Nie chcieliśmy ich odtwarzać, więc je przedstawiliśmy współczesnemu słuchaczowi w przystępnej, nowoczesnej formie. Wyszła płyta mocno basowa, a tradycyjnym kozłem posługiwaliśmy się jak syntezatorem. 

Tymczasem Dagadana pracuje nad nową płytą i Provinz Posen stanowi m.in. jej zapowiedź. Zastanawialiśmy się, w którą stronę powinniśmy iść i patrząc na to, co dzieje się na świecie, jak wszystko buzuje, doszliśmy do wniosku, ze trzeba wysłać ludziom po prostu dobre słowo i dobre intencje - mówiła Daga Gregorowicz. - Artyści nie mogą godzić się na to, co się wokół nas dzieje.

Na płycie Provinz Posen usłyszymy także Jerzego Mazzolla, Malwinę Peszek i Szymona Waliszewskiego. Muzycy opowiadali także, czym zaskakują swoich słuchaczy podczas koncertów. W programie także mnóstwo dobrej muzyki, m.in. od Provinz Posen. W audycji również premiera nowej płyty The GarifunaCollective "ABAN".

***

Tytuł audycji: Folk Off

Data emisji: 22.01.2019

Godzina emisji: 00:00

kd

Playlista
Tagi
Playlista
 • DAGADANA Shchedryi vechir - Shchedryi vechir
 • Provinz Posen, - Strzały w mieście
 • PROVINZ POSEN Moje życie - Moje życie
 • PROVINZ POSEN - Oberek
 • Provinz Posen, - Chodzony
 • Provinz Posen, - Walcerek
 • The Garifuna Collective , - Ideruni (Help)
 • The Garifuna Collective , - Uraga (Story)
 • The Garifuna Collective , - Hamala
 • The Garifuna Collective , - Wiya Waist
 • The Garifuna Collective Lugua - Lugua