Dagadana z multimedialnym projektem "Ferment"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 15:51
Polsko-ukraińska formacja Dagadana, tworząca muzykę z pogranicza jazzu, elektroniki i world music wydała właśnie "Ferment" - projekt w eksperymentalnej formule, który prezentuje serię artystycznych wideo i EP-kę.
Dagadana
DagadanaFoto: mat.pras./Dominika Dyka

shataQS Małgorzata Kuś 1200.jpg
Shata QS: muzyka pomaga w życiowych zmianach

Dagadana to polsko-ukraińska formacja, która powstała w 2008 roku w Krakowie i od tej pory tworzy muzykę z pogranicza jazzu, elektroniki w tzw. world music. Grupa na koncie EP-ki i krążki długogrające, a także ponad tysiąc koncertów w 25 krajach świata, m.in. Argentynie, Algierii czy Brazylii. Ich najnowszy "pandemiczny eksperyment", czyli "Ferment" to projekt mocno interdyscyplinarny.

Posłuchaj
13:47 2020_11_15-15-21-56_PR4_Dagadana.mp3 Dagadana o projekcie "Ferment" (Artystyczny wybieg/Czwórka) 

radical village radykalna wieś.jpg
Radykalna Wieś/Radical Village - muzyczna ekoenergia

- To naturalna potrzeba członków naszego zespołu. Chcieliśmy znaleźć formułę na to, by połączyć różne aspekty sztuki - film, muzykę, literaturę i animację, a także... kulinaria - w jednej przestrzeni - tłumaczyła Dana Winnicka. Jak podkreślała, czas pandemii to idealny moment, by to zrobić. - Nie gramy koncertów, więc mieliśmy ku temu możliwości. W tym projekcie znalazło się tu dużo miejsca na improwizację - podkreślała.

Czytaj także:

Źr. Dagadana|| Dagadana - Mariusz Szczygieł - Ferment

Pierwszym pomysłem było po prostu łączenie gatunków, form i sztuk. - Dopiero potem powstało zjawisko "fermentu", sami "kisiliśmy się domach, więc procesy "fermentotwórcze" następowały naturalnie - żartował zaś Mikołaj Winnicki. - Chcieliśmy odkrywać nowe muzyczne pola i wspólnie doszliśmy do wniosku, by stworzyć "Ferment".

Źr. Dagadana|| Dagadana - Aleksander Baron - Ferment

Dagadana do współpracy nad projektem zaprosiła osobowości ze świata literatury, muzyki, a także... gastronomii. W projekcie zaprezentowali się wyjątkowi goście, m.in. Aleksander Baron, zajmujący się sztuką kulinarną. - Jego działalność w dużej mierze zainspirowała nas do tego projektu - opowiadał Mikołaj Pospieszalski.  W ramach "Fermentu" pojawili się jednak także m.in. Mariusz Szczygieł, odpowiedzialny za literacką stronę projektu, Jędrek Filuś - animacja wideo, czy Monika Kuczyniecka - animacja z plasteliną. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Goście: Dana Winnicka Mikołaj Pospieszalski (członkowie grupy Dagadana)

Data emisji: 15.11.2020

Godzina emisji: 15.05

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak