Serbia - szlakiem cerkwi, muzeów i... aromatycznej kuchni

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 12:13
W programie odwiedziliśmy m.in. Muzeum Tesli w Belgradzie, cerkiew świętego Sawy, ale skosztowaliśmy także tradycyjnych dań i sprawdziliśmy, jak smakują pljeskavica, somun, pavlaka czy pogaca.  
Barki na Dunaju to doskonałe miejsce, by wieczorem dobrze się bawić, a w dzień - najeść w tamtejszych restauracjach
Barki na Dunaju to doskonałe miejsce, by wieczorem dobrze się bawić, a w dzień - najeść w tamtejszych restauracjachFoto: Glowimages/East News

Burben Shutterstock szwajcaria spacer 1200.jpg
Szwajcaria - ser i zegarki, ale też rivella i granica ziemniaka

Belgrad, stolica Serbii, pełna jest zabytków, m.in. sakralnych. Od wielkich, imponujących pod każdym względem świątyń po te klimatyczne, niepozorne, pachnące kadzidłem, jak choćby cerkiewka przy belgradzkim Kalemegdan. - Dla wszystkich tych, którzy lubią sobie wrzucić kamyk do studni, ciekawym punktem będzie tamtejsza studnia rzymska - opowiadała Martyna Matwiejuk. - W murach twierdzy mieści się również cerkiew garnizonowa, po przekroczeniu jej progu zaczyna się inny świat: chłód, zapach olejków. To mistyczne miejsce, obok którego znajduje się niewielka kapliczka, właściwie jama w ścianie, gdzie w intencji pozostawić można cienką świeczkę. 

Posłuchaj
11:55 serbia czwórka 2021_09_11-09-16-00.mp3 Odwiedzamy Belgrad, wśród tamtejszych smaków poszukujemy umami (W poszukiwaniu umami/Czwórka) 

Jak mówiła gospodyni, największą cerkwią w tym regionie jest kościół świętego Sawy. - Gmach budowany jest od lat trzydziestych ubiegłego stulecia i do dziś nie został ukończony. Jednak już zwala z nóg. Wzory na mozaikach są absolutnie wyjątkowe, ciekawa jest również historia podnoszenia i układania tamtejszej kopuły - mówiła Martyna Matwiejuk.

Bieszczady dom 1200.jpg
Rumunia. Czy Drakula jadał mamałygę? Jak nie wabić niedźwiedzi?

Sprawdź także:

W opowieści o Belgradzie nie może zabraknąć Muzeum Tesli, które jest bardzo dobrze pomyślaną atrakcją, nie tylko dla fanów wysokich napięć. - Geniusz, wynalazca, urodził się w serbskiej rodzinie, ale w wiosce, która dziś należy do Chorwacji, więc spór o jego dorobek trwa - opowiadała gospodyni audycji. - W przeciwieństwie do Thomasa Edisona przekonywał, że powinniśmy korzystać z prądu przemiennego. Można powiedzieć, że tak samo, naprzemiennie, potoczyło się jego życie. To była seria wzlotów i upadków, spektakularnych sukcesów, ale i porażek. Ostatecznie pozostawił po sobie ponad 300 patentów i mnóstwo pomysłów, a w jego muzeum zobaczymy między innymi... piękny frak, który świadczy o tym, że Tesla był mężczyzną wysokim, szczupłym i niezwykle eleganckim. 

Sprawdź także:

Serbska kuchnia to grill. - Serbowie kochają grillować. Ich kuchnia nie jest typowo ziołowo-aromatyczna, opiera się na mięsie, a tradycyjnym daniem jest kotlet z baraniną, czyli pljeskavica - w burgerze albo z frytkami - mówiła Martyna Matwiejuk. - Do tego mamy całą gamę dodatków, od ajvaru, przez pavlakę, czyli śmietanę, aż po kajmak, czyli ser bawoli. To produkt wywodzący się z kuchni tureckiej o przyjemnej konsystencji, wykorzystywany przez Serbów do urozmaicania smaku mięsa. 

ZOBACZ WIĘCEJ Jak przygotować przepyszną pljeskavicę w domu >>>

***

Tytuł audycji: "W poszukiwaniu umami"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 11.09.2021

Godzina emisji: 09.15

kd