Ga-Ga Zielone Żabki: dzięki muzyce kreujemy rzeczywistość

- Jesteśmy małe, punkowe commando, niesiemy ze sobą flagę wolności i ten sztandar mamy wyryty w sercach. Jesteśmy w stanie dotrzeć praktycznie wszędzie. Robimy swoje i cieszymy się z tego - opowiadają Madhumangal Das "Smalec" i Marcin Lisowski "Lisu" z formacji Ga-Ga Zielone Żabki. 
Ga-Ga i Zielone Żabki na scenie.
Ga-Ga i Zielone Żabki na scenie. Foto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji

surtarang 1200x.jpg
Surtarang - soundwave, który porywa do tańca

- Oprócz tego, że gramy koncerty staramy się kreować rzeczywistość wokół nas. Teraz udoskonalamy rakietę w postaci internetowego radia - opowiadał Smalec. A jak podkreślał Lisu, znany m.in. z Soulja Hooligans czy Radical News, na ten aspekt twórczości grupy wpłynęła także pandemia. - Radio Zamek stworzyło się właściwie samo, bo w czasie lockdownu po prostu musieliśmy się zorganizować. Nie mogliśmy grać koncertów, więc wyciągnęliśmy telefon komórkowy i zaczęliśmy nadawać - wspominał Marcin Lisowski. - Choć sprzęt oczywiście był słaby, pozytywne emocje były ogromne, a odzew wspaniały. 

Posłuchaj
60:54 2021_10_19 23_59_58_PR4_Folk_Off.mp3 Madhumangal Das aka Smalec i Lisu vel Marcin Lisowski opowiadają o swojej muzyce i społecznym zaangażowaniu (Folk Off/Czwórka) 

Dziś to projekt ogólnopolski, a nawet, jak mówią muzycy z Jawora "ogólnokosmiczny". - Zebraliśmy ekipę z Dolnego Śląska i chcemy pokazywać to, co mamy do zaoferowania, jako region. Ale także, jako przedstawiciele kultury alternatywnej wobec tego, co jest wokół nas - podkreślał Lisu. Muzycy poza działalnością sceniczną, są zaangażowanymi aktywistami, "swoistym ruchem oporu", a także "wojownikami prawdy i obudzenia" - jak opowiadał gospodarz audycji Maciej Szajkowski. Jednym z ich sztandarowych projektów jest Wegetariada.

Źr. Ga Ga Zielone Żabki - Zbugieni czy Odnalezieni (Official Video)

Na przestrzeni lat wydarzenie to z niewielkiej imprezy środowiskowej stało się międzynarodowym festiwalem. - Odwiedzają nas tacy wykonawcy, jak Zion Train. To niesamowite, bo wyszliśmy od lokalnej imprezy, a dziś - zachowując charakter lokalności - przyjmujemy gości z całego świata, m.in. z Kanady. Bardzo nas cieszy, że możemy się jednoczyć jako społeczność - opowiadał Madhumangal Das. - To nie tylko wydarzenie muzyczne, ale także doskonała okazja do krzewienia kultury wege. Nie mamy na myśli oczywiście wyłącznie diety, ale całe alternatywne spojrzenie na rzeczywistość. Chodzi o świadomość życia i swojej obecności na świecie i w kosmosie. Ta świadomość się zmienia, ewoluuje, powoli wychodzi z undergroundu, coraz więcej osób pokazuje, że można tak żyć - podkreślali artyści.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Madhumangal Das "Smalec" - wokalista i Marcin Lisowski "Lisu" - gitarzysta, kompozytor (Ga-Ga Zielone Żabki) 

Data emisji: 20.10.2021

Godzina emisji: 00.00

kd

Tytuł Folk off 2021/10/20 00:00
Prowadzący Szajkowski Maciej
Playlista
Tagi
Playlista