Kosmiczni Warszawa - zaraźliwa nuta retro na trudne czasy

Kosmiczni Warszawa to drużyna muzyków pod batutami dwóch barwnych osobowości, grająca electroakustyczny swing. Henryk Małolepszy i Kwazar prezentują tu swoją wersję brzmień retro. - Założeniem naszej płyty było to, by było radosna - podkreślali goście Czwórki.
Kwazar i Henryk Małolepszy
Kwazar i Henryk Małolepszy Foto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji

gaga zielone żabki 1200.jpg
Ga-Ga Zielone Żabki: dzięki muzyce kreujemy rzeczywistość

- Nie czuję się bardem, po prostu lubię utwory, które wykonuję. Uważam, że są wiecznie żywe. Chodzę z moim banjo i grywam je w różnych miejscach. Czasem udaje mi się grać z kimś - opowiadał o swojej twórczości Henryk Małolepszy. Muzyk działa jednak na stołecznych scenach od lat i współpracował m.in. z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną. Kwazar w swoich muzycznych korzeniach ma zaś m.in. brzmienia w duchu reggae. - Wcześniej działałem w elektronice, ale dzięki reggae się otworzyłem i dziś w swoim muzycznym zasięgu mam cały świat - mówił gość Czwórki.  

Posłuchaj
60:59 2021_10_27 00_00_14_PR4_Folk_Off.mp3 Kwazar i Henryk Małolepszy opowiadają o projekcie Kosmiczni Warszawa (Folk Off/Czwórka) 

Teraz do współpracy Henio Małolepszy zaprosił Kwazara z Gagarin Sudio i wspólnie - wraz z gośćmi - stworzyli projekt Kosmiczni Warszawa. - Chciałem, żeby to był z jednej strony klub sportowy, a z drugiej załogancka zbieranina po prostu dobrych zawodników - opowiadał Kwazar w rozmowie z Maciejem Szajkowskim. - Kosmos rozumiem w skali mikro, czyli bezpośrednich połączeń międzyludzkich, ale także w skali makro, gdy kontaktować się ze sobą mogą właściwie wszyscy, bez ograniczeń - podkreślał. Dlatego w Kosmicznych usłyszymy m.in. suzafonistę Piotra Wróbla i skrzypka Grzegorza Gadziomskiego. Pojawili się też m.in. wokalistka Gabriela Mościcka, klarnecista Damian Szymczak, Piotr Tomala, kontrabasista Łukasz Owczynnikow, śpiewaczka Aleksandra Klimczak, gitarzysta Krzysztof Baranowski czy trębacz Kazimierz Witkiewicz. - Wyszła nam mandala różnych kawałków ułożonych w jeden album, z wielkim hołdem dla muzyki korzeni - podkreślał Kwazar.

Jak tłumaczył Henryk Małolepszy, repertuar Kosmicznych wybrany został tak, by pokazać "pewien sposób myślenia". - To bardzo ważne, że możemy podejmować tradycyjny repertuar z manierą electroswingową. To wszystko może się zgadzać. A jak? To zależy wyłącznie od naszego podejścia - podkreślał. - Staramy się łączyć sprawdzoną i przez lata docenianą treść, opakowaną w nowe formy, i nie być jednocześnie naśladowcami - mówił. A jak dodał Kwazar, "tu nie ma żadnych ograniczeń". - Wyznacznikiem jest dobra zabawa, a jednocześnie wierność tradycji. Grając, nie używałem metronomu, a Henio nie śpiewał z Auto-Tunem. Wykonując tę muzykę, bawię się jak dziecko, wszyscy mamy mnóstwo frajdy - podkreślał gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Henryk Małolepszy i Kwazar (Kosmiczni Warszawa)

Data emisji: 27.10.2021

Godzina emisji: 00.00

kd


Playlista
Tagi
Playlista
  • Kosmiczni Warszawa - Zimny Drań_2021
  • Kosmiczni Warszawa, - Wacuś
  • Kosmiczni Warszawa, - Cóż bez miłości
  • Kosmiczni Warszawa, - Yes sir thats my baby
  • Kosmiczni Warszawa, - Cyklistekalimb
  • Kosmiczni Warszawa, - Żebyś ty wiedziała
  • Alpha & Omega, - It's Critical feat. Ras Tinny [A&O Remix]
  • BESARABIA, - Oroneta