Przemoc domowa to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbania, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. W każdym przypadku powinniśmy temu przeciwdziałać, choć nie zawsze jest to łatwe. Statystyki pokazują, że ofiarami przemocy domowej w przeważającej części zgłaszanych przypadków są kobiety, jednak ta nie omija też mężczyzn. O ranach, fizycznych i psychicznych, zadawanym mężczyznom w domach słyszymy mniej, oni też mniej o tym mówią, nie zgłaszają celowanych w nich aktów przemocy.
Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości Meklemburgii-Pomorza Przedniego (Niemcy) wynika, że jedna trzecia ofiar przemocy domowej w tym regionie to mężczyźni. U naszych zachodnich sąsiadów powoli przełamywana jest bariera proszenia o pomoc. Mężczyźni coraz częściej kontaktują się z dedykowanym im telefonem wsparcia - to przełamanie tabu, wyraz rosnącego zaufania do instytucji publicznych, ale też widoczna zmiana pokoleniowa.
A jaka jest skala przemocy wobec mężczyzn w Polsce? Czy mężczyźni decydują się na to, żeby prosić o pomoc? A może wciąż okupione jest to wstydem? Czy da się to zmienić? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w poniedziałkowy wieczór. Gośćmi Kuby Jamrozka będą:
- Miri Palak, seksuolożka i koordynatorka Zespołu Pomocowego SEXEDPL
- Lidia Krotoszyńska, psychoterapeutka
- Anna Jastrzębska, psychotraumatolog, założycielka i Prezes Zarządu Fundacji Fundacja FORTIOR
- Witold Węgorkiewicz, Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn
***
Na audycję z cyklu "Bez tabu" w poniedziałek (12.05) o godz. 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek.
pj