Peel Trident - jedno z najładniejszych i najgorszych aut w historii

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 19:00
Peel Trident to auto mało znane w Polsce, ale za to owiane legendą w pozostałych częściach świata. Zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie zostało wymyślone i było produkowane.
Audio
  • Peel Trident - jak powstawał jeden z najmniejszych samochodów świata - materiał Kamila Jasieńskiego (Czwórka/Czwarty wymiar)
Peel Trident
Peel TridentFoto: wikimedia.commons/fot.David Hunter

Historia Peel Tridenta jest krótka. Auto powstało w firmie Peel Engineering Company w latach 1964 - 1965 i było następcą Peel P50. Podobnie jak jego poprzednik, Peel Trident poruszał się na trzech kołach, był jednak większy i szybszy. Miał 183 cm długości, 197 cm szerokości i ważył 90 kg.

- Mikrosamochody powstawały w tym czasie na całym świecie bardzo licznie. Niektóre marki, jak Mini Morris zrobiły światową karierę, inne pozostały na rynkach lokalnych - mówi Tomasz Szczerbicki z classicauto.pl - Tak też było z Peel Tridentem.

Dziś, jak przyznaje ekspert, samochód uznawany jest za jeden z najmniejszych w historii światowej motoryzacji. - Napędzany był silnikiem o pojemności 50 cm3, czyli takim, jak motorowery. Z tego też powodu palił bardzo niewiele, czyli był ekonomiczny - dodaje Szczerbicki.

Zobacz także: Audi, Volvo, Suzuki - testy samochodów w Czwórce <<<

Był także tani, jednak dzięki swoim niewielkim gabarytom, zarówno przez użytkowników, jak i fachowców, nie został uznany za pojazd bezpieczny. - W przypadku jakiegokolwiek zderzenia przestrzeń między początkiem auta, a miejscem kierowcy byłaby zbyt mała - podsumowuje ekspert.

Dlaczego auto przestało być produkowane i dlaczego dziś zachwycamy się mikrosamochodami? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego Kamila Jasieńskiego z audycji "Czwarty wymiar".

(kd/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka motoryzacja samochody

Czytaj także

Alkomat - niezbędnik każdego kierowcy?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 18:00
Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów alkomatów. Te najtańsze są najczęściej jednorazowe i kosztują kilkanaście złotych. Najdroższe to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy PLN. Łączy je jedno - każdy kierowca powinien zaopatrzyć się w ten sprzęt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z pijanymi kierowcami to temat zastępczy

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 18:20
- Koncentracja całej uwagi służb na problemie pijanych kierowców nie poprawi dramatycznej sytuacji na polskich drogach. Zamiast uderzać w jedną grupę, należy podjąć działania, które kompleksowo wpłyną na nasze bezpieczeństwo - powiedział w Czwórce Janusz Popiel, prezes stowarzyszenia Alter Ego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panie za kierownicą dają radę!

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 12:47
Czy stereotypowe, niezbyt pozytywne określenie "baba za kółkiem", ma jakąkolwiek rację bytu? - Czasy się zmieniły i trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Pań za kierownicą jest coraz więcej i radzą sobie świetnie - powiedziała Katarzyna Frendl - szefowa kobiecego portalu motoryzacyjnego motocaina.pl.
rozwiń zwiń