Polskie Radio
Section05
alkohol

Jazda pod wpływem. Dopuszczalne normy alkoholu we krwi za granicą

Ogólne zasady dotyczące ruchu drogowego są w Europie bardzo podobne. Wykroczenia, kary i mandaty to jednak zupełnie inna para kaloszy. Różne są także normy dopuszczalnego spożycia alkoholu przez kierowcę. Gdzie limity są największe?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody pijani kierowcy kodeks drogowy alkohol alkomat przepisy drogowe Europa Polskie Radio prawo

"Piątek jest dniem katastrofy narodowej". Psychoterapeuci o alkoholizmie w Polsce

- Uważam alkohol za straszne zło. To jest narkotyk legalny, bardzo szkodliwy, niebezpieczny nie tylko w kontekście samego uzależnienia, ale także przy sporadycznym konsumowaniu. (...) Piątek w Polsce jest dniem katastrofy narodowej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 psychoterapeuta Robert Rutkowski. Gościem audycji była także psychoterapeuta uzależnień Hanna Ostrowska-Biskot.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 uzależnienia alkoholizm alkohol

Sienkiewicz pod wpływem alkoholu w Sejmie? Budka tłumaczy kolegę z ław poselskich

- Sienkiewicz podszedł do mnie prosić o rozmowę dotyczącą tego, co dzieje się przeciwko rodzinie Brejzów, te fake SMS-y, który wypływają i telefony podające się za Dorotę. Byliśmy porozmawiać - oświadczył Borys Budka dopytywany w Radiu ZET o dziwne zachowanie Bartłomieja Sienkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Platforma Obywatelska Borys Budka Bartłomiej Sienkiewicz Sejm polityka alkohol

Poseł opozycji pijany na posiedzeniu Sejmu? "Chyba trzeba alkomat na salę"

Podczas obrad Sejmu nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sportu Kamila Bortniczuka doszło do incydentu. Salę opuścił poseł KO Bartłomiej Sienkiewicz, któremu w drodze do wyjścia asystował Borys Budka. - Panie marszałku, chyba trzeba alkomat na salę - zwrócił się z mównicy sejmowej do Ryszarda Terleckiego Dariusz Olszewski (PiS).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sejm koalicja obywatelska Bartłomiej Sienkiewicz alkohol

Pijany kierowca chciał wręczyć policjantom 200 tys. zł łapówki

Łapówkę w wysokości 200 tys. zł chciał wręczyć policjantom z Częstochowy mężczyzna, który po pijanemu wsiadł za kierownicę i zamierzał prowadzić samochód, jednak został powstrzymany przez przypadkowych świadków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo społeczeństwo policja alkohol bezpieczeństwo na drodze kierowca kierowcy policja polska Częstochowa Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców

"Bezpieczna Jedynka". Coraz więcej kierowców prowadzi po zażyciu narkotyków

W czerwcu 2020 roku w Warszawie doszło do tragicznego wypadku, w którym autobus ZTM, po staranowaniu bariery energochłonnej, spadł z wiaduktu trasy S8 na moście Grota-Roweckiego w Warszawie. Okazało się, że wcześniej kierowca brał środki odurzające. Podobnych przypadków było jeszcze kilka, choć może już nie tak tragicznych. Okazało się, że nie podziałały one na wyobraźnię kierowców i jazda po alkoholu lub narkotykach jest nagminna.
Zobacz więcej na temat:  kierowcy Patryk Kuniszewicz alkohol narkotyki bezpieczeństwo na drodze motoryzacja

Pijany chciał przetestować nowe auto. Kuriozalne tłumaczenia

Dzień wcześniej kupił nowy samochód i chciał go przetestować. Problem w tym, że będąc kompletnie pijanym, doprowadził do kolizji na osiedlowym parkingu. 44-latek z Łaziska Górnego (województwo śląskie) z pewnością na jakiś czas będzie musiał pożegnać się z jazdą nowym samochodem, bo, mimo iż mówił policjantom, że chciał sprawdzić tylko, jak się jeździ, to i tak grozi mu mandat karny i do 2 lat pozbawienia wolności.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie służby i bezpieczeństwo policja kierowca samochód alkohol

Wielkopolskie: Kolizja z udziałem karetki. Kierowca ambulansu miał ponad 2,5 promila alkoholu

Ponad 2,5 promila alkoholu miał 46-letni kierowca karetki pogotowia, która we wtorek rano zderzyła się z autem osobowym w miejscowości Cisew w pow. tureckim (wielkopolskie). Dyrektor SP ZOZ w Turku zapowiedział zakończenie współpracy zarówno z kierowcą, jak i z ratownikiem.
Zobacz więcej na temat:  samochody Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowcy kierowca pogotowie ratunkowe wypadek alkohol pijani kierowcy POLSKA regiony policja

Łódzkie: policja zatrzymała pijanego kierowcę. Okazało się, że był poszukiwany

Policjanci z Bełchatowa zatrzymali kierowcę volkswagena, który prowadził pojazd pod wpływem alkoholu. Jak podała rzecznik prasowa nadkom. Iwona Kaszewska, podczas kontroli okazało się, że 41-latek był poszukiwany do odbycia kary więzienia. Mężczyzna usłyszał zarzut kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości, za co grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony łódzkie alkohol policja pijani kierowcy bezpieczeństwo na drodze policja polska drogi Bełchatów

Śląskie: Dwa zakazy prowadzenia i kilka wyroków. Mimo to, po raz kolejny jechał po pijanemu.

Dwa aktywne zakazy prowadzenia pojazdów i kilka wyroków za jazdę w stanie nietrzeźwości nie powstrzymały 56-latka z Czeladzi (Śląskie), który po raz kolejny wsiadł za kierownicę po pijanemu. Tym razem, gdy zatrzymali go policjanci, miał w organizmie 1,5 promila alkoholu. Sąd aresztował mężczyznę na dwa miesiące – podała w czwartek policja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo społeczeństwo policja alkohol bezpieczeństwo na drodze Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio prawo

Żandarmeria Wojskowa zajmie się sprawą Emila Cz. Dezerter kierował samochodem pod wpływem narkotyków

Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej przekazała, że "powszechne organy ścigania przekazują Żandarmerii Wojskowej materiały postępowania przygotowawczego w sprawie Emila Cz., który 11 grudnia w Giżycku (woj. warmińsko-mazurskie) kierował pojazdem pod wpływem alkoholu i marihuany".
Zobacz więcej na temat:  wojsko Wojsko Polskie POLSKA Dezerter areszt narkotyki samochód alkohol przestępczość służby i bezpieczeństwo

Drobni producenci wina bez obowiązku posiadania zezwolenia na obrót hurtowy. Prezydent podpisał ustawę

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wyrobach winiarskich. Nowe przepisy zwalniają drobnych producentów wina z obowiązku posiadania zezwolenia na obrót hurtowy, co umożliwi bezpośrednią sprzedaż takich napojów do restauracji i lokalnych placówek handlowych.
Zobacz więcej na temat:  alkohol ustawa Sejm GOSPODARKA rolnictwo Sejm prezydent

Alkohol i pandemia koronawirusa. Prof. Krzysztof Wojcieszek: społeczeństwo podzieliło się na dwie grupy

- Ci, którzy mieli już jakieś tendencje i maszerowali w kierunku alkoholu, pili wyraźnie więcej. Natomiast przeciętnie ludzie trochę ograniczali spożycie alkoholu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości prof. Krzysztof Wojcieszek. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 alkoholizm alkohol społeczeństwo pandemia COVID-19 koronawirus