Polskie Radio
Section05
alkohol

TYLKO U NAS "Nie mam wielu trzeźwych przyjaciół". Bezdomność młodych

- Na początku procesu trzeźwienia nie mam zbyt wielu trzeźwych przyjaciół. Znowu buduję siatkę wsparcia ludzi, którzy będą dla mnie dobrzy, przyjaźni - mówi Eryk, uczestnik programu dla osób w kryzysie bezdomności "Damy Radę!". Zapraszamy do obejrzenia trzeciego odcinka cyklu pt. "Teraz tak wygląda mój dom".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezdomność uzależnienia alkohol narkotyki Caritas Polska Paweł Kurek

Mur nie zatrzymał kontrabandy. Przemyt z Białorusi kwitnie

O ponad 1000 proc. wzrósł w ubiegłym roku przemyt papierosów z Białorusi. Po krótkim zastoju główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki znowu na topie - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Gazeta zwraca uwagę, że uszczelnienie granicy z Białorusią - mur z elektroniką i patrole - ograniczyły przemyt ludzi, ale nie zniechęciły zorganizowanych grup przestępczych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA straż graniczna przemyt papierosy alkohol Białoruś

Młodzi kierowcy pod lupą Unii Europejskiej: będą dodatkowe ograniczenia

Dane są bezwzględne: według statystyk to właśnie młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków drogowych. Na dodatek często brak umiejętności i brawurę łączą z alkoholem. Dlatego Unia Europejska planuje wprowadzić dla nich dodatkowe ograniczenia: 0.0 promila alkoholu przez pierwsze dwa lata posiadania uprawnień.
Zobacz więcej na temat:  młodzież kierowcy społeczeństwo Unia Europejska prawo jazdy alkohol Bartosz Bielecki Piotr Łodej Trójka

Pomorskie: kierowca golfa spowodował wypadek. Zabrakło skali na alkomacie

Kierowca golfa spowodował w sobotę rano wypadek w miejscowości Zbeniny nieopodal Chojnic. Po zbadaniu alkomatem okazało się, że... zabrakło na nim skali. Stężenie alkoholu w organizmie 55-latka prawdopodobnie przekroczyło 4 promile. Mężczyzna stracił prawo jazdy. Grozi mu kara kilku lat pozbawienia wolności.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja polska kierowcy pijani kierowcy wypadek alkohol bezpieczeństwo na drodze Chojnice pomorskie regiony samochody Polskie Radio Kierowców

32-latek z 5 dożywotnimi zakazami prowadzenia pojazdów, znów złapany na jeździe po pijanemu

Mimo 5 wydanych przez sąd dożywotnich zakazów prowadzenia pojazdów, 32-latek z pow. sochaczewskiego (Mazowieckie) znów wpadł w ręce mundurowych, gdy prowadził samochód po pijanemu – poinformowała rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie asp. Agnieszka Dzik.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców mandat kierowcy pijani kierowcy policja alkohol mazowieckie

AI bezbłędnie wskazuje pochodzenie wina. Wykorzystano uczenie maszynowe

Profesor Alexandre Pouget z Uniwersytetu Genewskiego (Szwajcaria) i jego współpracownicy wykorzystali uczenie maszynowe do analizy składu chemicznego próbek 80 czerwonych win z 12 roczników (pomiędzy 1990 a 2007). Wszystkie wina pochodziły z siedmiu winnic w regionie Bordeaux we Francji. Sztuczna inteligencja potrafi ze 100-proc. dokładnością stwierdzić, z którego chateau pochodzą wina Bordeaux.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA społeczeństwo alkohol ŚWIAT

Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu. Jakie konsekwencje czekają kierowców?

Według statystyk Europejskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 25 proc. wypadków na drogach Unii Europejskiej ma związek z pijanymi kierowcami. Problem jest szczególnie ważny w grudniu, kiedy mamy święta i nowy rok, liczne popularne imieniny, firmowe wigilie i podsumowania roku. Kierowcy niestety zapominają wówczas, że prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu wiąże się z poważnymi konsekwencjami.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz Klaudia Wasiek bezpieczeństwo na drodze alkohol kierowcy

„Budowanie życia od nowa”. Emigracja jako szansa lub kryzys

Polonia w Wielkiej Brytanii jest bardzo zróżnicowana. Mamy wojenną, solidarnościową Polonię, której dzieci i wnuki są już obywatelami brytyjskimi. I jest „młoda Polonia”, która przybywał po otwarciu granic i te różnice wyrażają się szczególnie w zasobach z jakimi te osoby przyjechały. Zwłaszcza w zakresie znajomości języka angielskiego, wsparcia jakie otrzymują z domu, czasu pobytu czy tego, jak się ich losy potoczyły. To wszystko wpływa na to jak sobie radzą z tym wyzwaniem jakim jest emigracja – mówi pracująca w Manchesterze, siostra Teresa Czyżak ze Zgromadzenia Sióstr Chrystusa Króla dla Polonii.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa kryzys alkohol narkotyki samotność depresja terapia psychoterapia język angielski Małgorzata Frydrych