Jelcz - wielki powrót wielkiej marki

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 18:20
Nasza armia szykuje się do wymiany parku samochodowego i zdecydowała się postawić na polskiego producenta. W ten sposób na ulice, ale najpierw do koszar powróci marka Jelcz.
Audio
  • Sprawdź kiedy Jelcze pojawią się na polskich drogach (Czwarty wymiar/Czwórka)
Jelcz P882 D53 z systemem Multilift
Jelcz P882 D53 z systemem MultiliftFoto: wikipedia.org/PW2

Polskie wojsko używa obecnie ponad 16 tysięcy ciężarówek, ale większość samochodów pochodzi z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Jednak dzięki planowanym inwestycjom modernizacyjnym wkrótce ma się to zmienić. Na unowocześnienie sprzętu MON w najbliższej dekadzie planuje przekazać prawie 140 mld zł. Znaczna część tych pieniędzy trafi do podwrocławskiego Jelcza: - Firma ma dostarczyć samochody ciężarowe, które zastąpią wysłużone STAR-y - mówi Bartek Broński, dziennikarz motoryzacyjny. - Co ciekawe, oprócz pojazdów dla wojska Jelcz chce też poszerzyć ofertę dla cywilnych klientów.

Na razie zamówienie obejmuje 866 wozów terenowych. MON chce kupić także 170 podwozi pod zabudowy specjalistyczne, takie jak mobilne stanowiska dowodzenia.

Więcej na ten temat dowiesz się słuchając nagrania z "Czwartego wymiaru". Plik dźwiękowy jest dołączony do tekstu.

kul

Czytaj także

Czy żyjemy w świecie hologramów?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 12:00
Dzięki hologramom na trasie koncertowej Madonny występował Justin Timberlake, na scenie obok Snoop Dogga pojawił się Tupac, a Mariah Carey zaśpiewała w Krakowie. Kto jeszcze korzysta z tej technologii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Kubiak – człowiek, który objechał kulę ziemską na Junaku

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 12:00
Michał Kubiak to motocyklista, który na swojej maszynie postanowił objechać cały świat. – Lubię się włóczyć wokół domu – żartuje gość Czwórki. – Chcę jechać na wschód tak daleko, aż z Warszawy dojadę do Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak posprzątać kosmiczne śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 18:00
Jakie są pomysły i sposoby na pozbycie się śmieci kosmicznych? Sprawdziliśmy to w "Czwartm wymiarze", a wyniki naszego dochodzenia bardzo nas zaskoczyły.
rozwiń zwiń