Jak posprzątać kosmiczne śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 18:00
Jakie są pomysły i sposoby na pozbycie się śmieci kosmicznych? Sprawdziliśmy to w "Czwartm wymiarze", a wyniki naszego dochodzenia bardzo nas zaskoczyły.
Audio
  • Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik podpowiada jak zutylizować kosmiczne śmieci (Czwarty wymiar/Czwórka)
Jak posprzątać kosmiczne śmieci?
Foto: Glow Images/East News

Roboty wysyłane z samobójczą misją, harpun wystrzeliwany z satelity albo laser. Kosmiczne śmieci można likwidować na wiele sposobów: - Pomysłów jest wiele, część z nich brzmi trochę jak scenariusz "Gwiezdnych wojen". Niewykluczone jednak, że w przyszłości zostaną wdrożone w życie - tłumaczy Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. - Szczyt naszych możliwości na dzisiaj to wystrzelenie rakiety z powierzchni naszej planety i rozbicie odpadów. A to, co możemy zrobić to zadbać, żeby w przyszłości ich nie przybywało.

Kosmiczne śmieci lub kosmiczne odpadki to obiekty na orbitach wokół Ziemi wytworzone przez człowieka, ale niesłużące już żadnemu celowi. Składa się na nie wszystko, poczynając od zużytych rakiet wielostopniowych, nieczynnych satelitów, po fragmenty kolizji i pozostałości eksplozji. Jako że orbity tych obiektów mogą nachodzić się z trajektoriami lotów statków kosmicznych, stanowią one źródło potencjalnego zagrożenia.

Więcej na ten temat dowiesz się słuchając nagrania z "Czwartego wymiaru".

kul

Czytaj także

Czy żyjemy w świecie hologramów?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 12:00
Dzięki hologramom na trasie koncertowej Madonny występował Justin Timberlake, na scenie obok Snoop Dogga pojawił się Tupac, a Mariah Carey zaśpiewała w Krakowie. Kto jeszcze korzysta z tej technologii?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wylewanie złych emocji w sieci jest jak gaszenie pożaru benzyną

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 17:45
Naukowcy już dawno udowodnili, że internet uwydatnia agresję bardziej niż cokolwiek innego. Teraz postanowili sprawdzić czy gniewne posty rozładowują czy raczej potęgują złość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twój wynalazek zmieni świat? Oto, co możesz z nim zrobić

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 09:40
W 2014 liczba wynalazków zgłaszanych do polskiego Urzędu Patentowego przez naszych rodaków wzrosła o niemal 14 proc. Łącznie było ich ponad 21 tys. Tylko co zrobić, gdy już wymyślimy rzecz, która zmieni oblicze świata? Warto ją opatentować, by nikt nie podkradł nam pomysłu, albo nie wymyślił czegoś podobnego.
rozwiń zwiń