Marsjański łazik Hyperion dał Polakom zwycięstwo w USA

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 09:53
Grupa studentów z Politechniki Białostockiej wygrała w Stanach Zjednoczonych zawody University Rover Challenge. Ich łazik, jako jedyny, wykonał wszystkie zadania powierzone przez komisję sędziowską.
Audio
  • Rozmowa z twórcami łazika Hyperion (Czwarty wymiar/Czwórka)
Hyperion - projekt studentów z Białegostoku
Hyperion - projekt studentów z BiałegostokuFoto: PAP/Artur Reszko

- Myśleliśmy, że już więcej nie da się ugrać - mówi Piotr Ciura z projektu Hyperion. - Dwa lata temu też zajęliśmy pierwsze miejsce, więc sądziliśmy, że w tym roku możemy jedynie stracić. Okazało się, że uzyskaliśmy najlepszy wynik w historii całych zawodów, bo nikomu innemu nie udało się wykonać zadań, które przecież z roku na rok są coraz trudniejsze, w tak niesamowicie szybkim czasie - wyjaśnia.

W zawodach brało w sumie udział 10 ekip z całego świata, m.in. z Indii i Kanady. - Przed zawodami mieliśmy dwa dni na testy pustynne - wspomina Michał Grześ z zespołu. - Pierwszą konkurencją było pobieranie próbki ziemi, by udowodnić że na danym obszarze jest życie. Nasz łazik spisał się doskonale. Wykonaliśmy zadanie na 100 procent - cieszy się.

Poza tym Hyperion m.in. serwisował panele słoneczne i jeździł po tzw. ciężkim terenie. By dowiedzieć się więcej o pozostałych konkurencjach i o tym, jak radziła sobie polska ekipa, posłuchaj nagrania wywiadu z młodymi naukowcami w audycji "Czwarty wymiar".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka technologie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Kubiak – człowiek, który objechał kulę ziemską na Junaku

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 12:00
Michał Kubiak to motocyklista, który na swojej maszynie postanowił objechać cały świat. – Lubię się włóczyć wokół domu – żartuje gość Czwórki. – Chcę jechać na wschód tak daleko, aż z Warszawy dojadę do Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak posprzątać kosmiczne śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 18:00
Jakie są pomysły i sposoby na pozbycie się śmieci kosmicznych? Sprawdziliśmy to w "Czwartm wymiarze", a wyniki naszego dochodzenia bardzo nas zaskoczyły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chipowanie - technologia w służbie zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 19:25
Wszyscy pasjonaci czworonogów wiedzą, że chipowanie to ważna sprawa. W razie zaginięcia psa, bądź kota, maleńki komputer umożliwi nam bowiem szybkie odnalezienie naszego pupila. Jak to działa?
rozwiń zwiń