X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W świecie książek - 2019 rok na księgarnianych półkach

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 13:38
Kindze Michalskiej trudno zliczyć ile książek przeczytała w tym roku. Dla Czwórkowych słuchaczy przygotowała specjalny literacki zestaw, podsumowujący 2019 rok.
Audio
 • Kinga Michalska poleca książki 2019 roku (Czwórka/Stacja Kultura)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sergey Nivens

Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem w świeci literatury była nagroda Nobla, która powędrowała w ręce Olgi Tokarczuk. I chodzi dziś to jej książki biją rekordy popularności, to warto też sięgnąć po propozycje innych autorów. 

Literatura non-fiction - ona często bywa pomijana w podsumowaniach.  - Mówi się o najciekawszych powieściach, kryminałach, dzieli się na gatunki... A ta literatura non-fiction też jest istotna - mówi ekspertka. 

 • "Leonardo da Vinci" Walter Isaacson. To biografia bardzo monumentalna, ale bardzo ciekawa. Ukazująca wynalazcę jako człowieka z krwi i kości - poleca Kinga Michalska

"Dzienniki" pokazują, jak początkująca poetka stała się Sylvią Plath Kinga Michalska

 • "Dzienniki" Sylvia Plath. - Jej "Dzienniki" były już wydawane, ale nigdy nie były uzupełnione o różne notatki, które po latach zostały ujawnione. W tym wydaniu mamy pełen obraz, jakim człowiekiem była Sylvia Plath - mówi specjalistka od literatury. 
 • "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi" Roger Moorhouse. - Autor dokładnie opisuje dni kampanii wrześniowej, podsumowuje także jej znaczenie. To książka skierowana głównie do brytyjskich czytelników. 
 • "Czarnobyl. Spowiedź reportera" Igor Kostin. - W tym roku wyszło wznowienie tej publikacji, ale to bardzo ważna książka, świadectwo fotoreportera, który robił zdjęcia kilka godzin po wybuchu reaktora. 

Literatura piękna, problemy społeczne i wykreowana rzeczywistość

 • "Miedziaki" Colson Whitehead. - Autor poruszył w tej powieści problem rasizmu, segregacji rasowej. To problem z którym Ameryka wciąż się mierzy - ocenia Kinga Michalska. - Tu przedstawiona jest historia dwóch przyjaciół, nastolatków w zakładzie poprawczym gdzie mają się resocjalizować. Jednak właśnie tam doświadczają samych najgorszych rzeczy. To przykry i brutalny obraz Ameryki - dodaje
 • "Ocalisz życie, może swoje własne" Flannery O'Connor. - To cykl opowiadań. Autorka pokazuje Amerykę głębokiego południa, prezentuje jak miejsce urodzenia wpływa na bohaterów. 
 • "Trafikant" Robert Seethaler. - Autor to twórca austriacki, a jego opowieść sięga Wiednia lat 30., gdy miasto powoli zaczyna się przygotowywać do II wojny światowej. Seethaler pięknym językiem opowiada o samotności, wykluczeniu, dojrzewaniu, wszystkim tym, co interesuje czytelników - ocenia gość Czwórki.
 • "Syrena i pani Hancock" Imogen Hermes Gowar. - To opowieść sięgająca awanturniczych historii z XVIII wieku. Do kupca, który stracił statek puka kapitan, który oferuje mu syrenę - zdradza Kinga Michalska. 

Ostatnią kategorią książek, w podsumowaniu 2019 roku Kingi Michalskiej jest:

Nietypowe thrillery i książki młodzieżowe:

 • "Znikająca ziemia" Julia Phillips
 • "Dzikie serca" Suzanne Young
 • "Fale" AJ Dungo
 • "Pod powierzchnią" Daisy Johnson 

Dlaczego akurat te książki poleca Kinga Michalska? Co ją zachwyciło w tych tytułach? O tym w rozmowie z audycji "Stacja Kultura". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 31.12.2019

Godzina emisji: 11.24

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak