Jak zorganizować plenerowy festiwal muzyczny?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 14:12
- Nawet podczas najlepiej zorganizowanego eventu plenerowego mogą pojawić się niespodzianki, na przykład te, związane z pogodą. I na nie też trzeba być przygotowanym - mówił Piotr Tatarski, producent trasy Letnie Brzmienia.
Festiwal muzycznyzdjęcie ilustracyjne
Festiwal muzyczny/zdjęcie ilustracyjneFoto: Monkey Business Images/Shutterstock.com

Praca producenta festiwalu muzycznego, ale także organizatora innych większych imprez plenerowych, jest "wieloetapowa i złożona". - To osoba, która koordynuje praktycznie wszystkie większe działania na miejscu: począwszy od umów z właścicielami terenu, poprzez zamówienie całej scenotechniki i złożenie dokumentów dotyczących imprezy masowej, aż po zamówienie barierek, toalet, czy noclegów i wyżywienia dla artystów - mówił Piotr Tatarski, producent trasy Letnie Brzmienia. 

Letnie Brzmienia to festiwal - wakacyjna trasa koncertowa po Polsce, z ponad dwudziestoma artystami w lineupie. Od czerwca do sierpnia wystąpią m.in. Vito Bambino, Brodka, Artur Rojek, Mery Spolsky, Zalewski, Sanah, Natalia Przybysz, Kwiat Jabłoni, MROZU, Tymek, Kortez, Ralph Kaminski, Sobel, Karaś/Rogucki, Ania Dąbrowska, ale także grupa KULT, Kuba Badach, Daria Zawiałow, IGO, Nosowska i Kaśka Sochacka. Koncertowe wydarzenia w tym przypadku odbędą się aż w trzynastu miastach na terenie Polski, dlatego za każdą z tych lokalizacji odpowiedzialny jest osobny koordynator.

Mimo najlepszej organizacji pracy, zdarzają się oczywiście sytuacje nieprzewidziane, na przykład te związane z aurą. - Jeśli mamy koncerty plenerowe, zjawiska atmosferyczne mogą płatać figle. Może to być na przykład ogromny upał - wówczas dodatkowo trzeba zabezpieczyć butelki z wodą przy barierkach, przy których stoi publiczność, bo mogą zdarzyć się omdlenia - Piotr Tatarski. - Może się zdarzyć, że wieczorem spadnie deszcz, pojawi się ulewa, na to też musimy być przygotowani. Dlatego na bieżąco monitorujemy wszelkie zjawiska atmosferyczne - podkreślał.

Posłuchaj
15:03 czwórka festiwal 2022_07_04-11-15-15.mp3 O czym trzeba pamiętać podczas organizacji festiwalu muzycznego? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Jak tłumaczył - w tym roku organizacja dużych muzycznych koncertów jest szczególnie trudna pod względem logistycznym. - Ostatnie dwa lata to czas pandemii, dlatego teraz wszyscy chcą robić imprezy plenerowe i poszukują ekip technicznych. Takie rozmowy prowadzi się przez kilka miesięcy - mówił ekspert. Jak wyliczał, przy organizacji pojedynczego dużego koncertu plenerowego pracuje ok 20 osób w zakresie "scena - światło - dźwięk", ale to nie wszystko. - Do tego dochodzi osoba, która organizuje garderoby, hotele, na miejscu jest także ochrona, są medycy. Łącznie to prawdopodobnie ok. 60 osób - mówił gość Czwórki. Podczas kilkudniowych festiwali ekipy są dużo większe. 

Dzień produkcyjny często zaczyna się... w nocy. - Gdy wszystko jest przygotowane, dopiero rano przyjeżdża zespół techniczny i rozpoczyna się montowanie i nagłaśnianie sprzętu muzycznego. Po show jest jeszcze demontaż i pakowanie wszystkiego do ciężarówek, a to też trwa kilka godzin - mówił gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski (dziennikarz muzyczny)

Gość: Piotr Tatarski (producent trasy Letnie Brzmienia)

Data emisji: 04.07.2022

Godzina emisji: 10.37

kd