Wiktoria Zwolińska: w mojej muzyce najważniejszy jest klimat

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 14:05
- Dziś jestem na etapie tworzenia własnego materiału, bawię się muzyką - podkreślała wokalistka Wiktoria Zwolińska, autorka m.in. numerów "Zielona bluza" czy "A tak ogólnie".
Wiktoria Zwolińska
Wiktoria ZwolińskaFoto: Czwórka

Wiktoria Zwolińska najczęściej komponuje swoje numery na pianinie, albo ukulele. jak opowiadała w rozmowie z Czwórką, chce zacząć pisać piosenki akompaniując sobie na gitarze. - Jestem fanką grunge'owej muzyki i myślałam o tym, by pójść w tym właśnie kierunku, zacząć brzmieć bardziej rockowo - tłumaczyła. - Zdałam sobie jednak sprawę, że muzyka, której słuchamy nie zawsze musi być tą samą, którą tworzymy. Mam świadomość, że nie uzyskam brzmienia identycznego jak w latach 90. i wiem, że ta muzyka nie do końca do mnie pasuje - tłumaczyła.  Jak podkreślała, z grunge'u czerpie więc wyłącznie inspiracje.

Wiktoria Zwolińska uwielbia muzyczne eksperymenty. - Słucham bardzo dużo przeróżnej muzyki - od filmowych soundtracków, przez punk aż po ambienty. Staram się z każdego gatunku wyciągać pojedyncze rzeczy i "przekładać" do mojej twórczości - opowiadała. - Priorytetem jest dla mnie klimat. Chodzi o to, by piosenki nie były neutralne, by wywoływały emocje - podkreślała. 

Posłuchaj
13:52 zwolińska czwóka 2022_07_05-10-15-30.mp3 Wiktoria Zwolińska o swojej twórczości i planach muzycznych (Stacja Kultura/Czwórka) 

Wokalistka na koncie ma kilka utworów, a jej najnowszym singlem jest "Zielona bluza". - To moja pierwsza piosenka o miłości. Zawsze miałam blokadę w tym temacie, ale teraz postanowiłam się otworzyć - podkreślała. Jeden z jej numerów dotyczy Krakowa, inny - Śląska. Wiktoria Zwolińska zaśpiewała cover utworu "Długość dźwięku samotności" zespołu Myslovitz. - To była ogromna presja i odpowiedzialność. Początkowo nie myślałam o tym, po prostu chciałam zaśpiewać ten numer we własnej wersji, ponieważ bardzo go lubię, ale dopiero po nagraniach zaczął się stres - wspominała. Jak podkreśliła, wciąż jednak czeka na feedback od Artura Rojka. 

Dziś jest na etapie tworzenia płyty. - Planuję ją wydać, płyta na pewno będzie, dziś jednak po prostu tworzę, zbieram odbiorców i chcę, by ludzie poznawali moją muzykę - opowiadała.

Źr. Wiktoria Zwolińska/Zielona bluza

Wokalistka znana jest szerszemu gronu z telewizyjnego show, w którym wzięła udział jako 14-latka. - Program uświadomił mi tylko, że naprawdę chcę związać moje życie z muzyką - wspominała Wiktoria Zwolińska. Jako dziecko uczyła się tańca w Londynie. - Ale wiedziałam zawsze, że chcę śpiewać. Rodzice zapisali mnie więc do szkoły muzycznej - opowiadała. Dziś Wiktoria Zwolińska przyznaje, że zakończyła muzyczną edukację i uczy się w "zwykłym" liceum, a za rok planuje zdawać maturę. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Wiktoria Zwolińska (wokalistka, kompozytor)

Data emisji: 05.07.2022

Godzina emisji: 10.15

kd