Polecamy seriale - "Moon Knight". Czy grozi nam "marveloza"?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 13:20
- Nie tylko Batman i inni superbohaterowie sprzed lat trafiają na mały ekran. "Moon Knight" to nowy serial "superbohaterski" produkcji studia Marvela - opowiadała Kaja Klimek. 
Oscar Isaac, May Calamawy, Ethan Hawke, marzec 2022
Oscar Isaac, May Calamawy, Ethan Hawke, marzec 2022Foto: PAP/Justin Ng / Avalon

Jak tłumaczyła gość Czwórki, Marvel zaczynał od filmów, a fala mody na superbohaterów rozpoczęła się ponad 20 lat temu. - Potem rozpoczęła się produkcja serialowa, a "Moon Knight" jest jednym z przykładów. - Dziś wielu bohaterów komiksów ma swoje filmy i seriale, a to jedna z pobocznych postaci. Zmieniają się jednak formy opowiadania ich historii, a Marvel cały czas poszukuje środków wyrazu, nowych światów - mówiła Kaja Klimek. - Koncepty są przeróżne i różnie to wychodzi, a ostatnio oglądaliśmy film "Dr. Strange" w reżyserii Sama Raimiego, mistrza horroru.

Jak tłumaczyła, Moon Knight to postać różna od tych, które znamy z głównego Marvelowskiego nurtu. - Ta historia opowiedziana jest nieco inaczej niż dotychczasowe, dzięki temu ten serial może być ciekawszy. Opowieści na tym rynku stają się powoli powtarzalne, "Moon Knight" wnosi powiew nowości - podkreślała. 

Bóg księżyca Khonshu ratuje byłego agenta CIA Marca Spectora, który staje się tytułowym Księżycowym Rycerzem. - Główny bohater w swoich snach ma wrażenie, że przenosi się w inne miejsca, i jak się potem okazuje - to nie jest nieprawda - mówiła Kaja Klimek. Twórcą serialu jest Jeremy Slater, a w ramach pierwszej serii ukazało się sześć odcinków. 

Posłuchaj
17:19 czat marvel 2022_07_07-10-17-28.mp3 O serialu "Moon Knight" opowiada Kaja Klimek (Stacja Kultura/Czwórka)

W główne role wcielają się m.in. Oscar Isaac czy Ethan Hawke. - Rola Isaaca, który jest wybitnym aktorem, Alem Pacino nowego pokolenia, znakomicie napędza akcję. Dotychczas kino akcji nie było jego głównym kierunkiem, a tu rola pozwala mu pobiegać, poskakać, nieco się powygłupiać. Postać grana przez Hawke'a także jest ciekawa. Do tego dochodzi wspaniała bohaterka Layli, w której rolę wcieliła się May Calamawy, a która okazuje się partnerką jednego z wcieleń głównego bohatera - podkreślała gość Czwórki. 

Źr. Marvel Enterteinment/trailer for Marvel Studios’ Moon Knight

Akcja przenosi widzów m.in. do Egiptu, a serial jest - zdaniem ekspertki - bardziej brutalny niż dotychczasowe produkcje stajni Marvela. - Jest brutalnie, ale zabawnie i dynamicznie. Trup ściele się tu gęsto, ale to kolejny ze sposobów, w które wytwórnia próbuje odświeżyć swoją publiczność, znaleźć nową, poprzez nowe sposoby komunikowania - podkreślała.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Kaja Klimek 

Data emisji: 23.06.2022

Godzina emisji: 10.15

kd